stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

7 kwietnia 2013 o godz. 14.00 Teatr Miniatura zaprasza na spotkanie dla dzieci i ich rodziców lub opiekunów "Zagadka Fahrenheita" z autorką książek dla dzieci Anną Czerwińską-Rydel i Jackiem Friedrichem, wykładowcą Instytutu Historii Sztuki UG, który wraz z Małgorzatą Żerwe prowadzi audycje radiowe dla dzieci na temat historii Gdańska i jego architektury.

gru 29

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł

w każdy wtorek (do 24.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Tematem spotkania będzie tajemnicza postać słynnego fizyka, który urodził się w Gdańsku, Daniela Fahrenheita, o którym wbrew pozorom nie wiemy za wiele. Nie wiemy nawet, jak wyglądał. Anna Czerwińska-Rydel wraz z Jackiem Friedrichem opowiedzą o ciekawych losach samego Fahrenheita, ale również o Gdańsku za jego czasów. Będzie się można dowiedzieć, jak wówczas gdańszczanie się ubierali, gdzie mieszkali, jak pracowali, gdzie i w jaki sposób się uczyli. Na koniec na podstawie informacji od naszych ekspertów wspólnie ze scenografem Michałem Draczem uczestnicy spotkania stworzą portret Daniela Fahrenheita z czasów młodości.

Po spotkaniu będzie można również wziąć autograf od Anny Czerwińskiej-Rydel, a także nabyć jej książki na stoisku Wydawnictwa Ene Due Rabe we foyer teatru.
Specjalną atrakcją po spotkaniu będzie pokaz Laboratorium Cukierków CIUCIU Manufaktury Słodyczy, podczas którego będzie można samemu zrobić cukierek.

Wstęp wolny.

-----
Anna Czerwińska-Rydel
Z wykształcenia muzyk i pedagog, jest autorką około 200 radiowych audycji muzycznych i bajek dla dzieci, które realizowała na antenie Radia Eska Nord. Przez siedem lat pracowała jako wykładowca w Instytucie Pedagogiki UG. Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne i terapeutyczne. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" (2010), "W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" (2011); "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku" (2012). Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci ("Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem", "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" i "Życie pod Psem według Artura Schopenhauera"), za którą została nominowana i wygrała w plebiscycie "Kulturalny Sztorm Roku 2012" "Gazety Wyborczej" w kategorii literatura. Za "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY. W 2012 roku otrzymała również prestiżową nagrodę BolognaRagazzi Award 2012 dla książki "Wszystko gra".


Jacek Friedrich
Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, autor licznych prac na temat sztuki i architektury (zwłaszcza w Gdańsku), wśród których są także publikacje dla dzieci, m.in. "Gdańsk dla młodych podróżników" (Gdańsk 2005), "Gdański kalendarz szkolny" (Gdańsk 2007), "Srebrna łyżeczka" (Gdańsk 2007) oraz podręcznik do wychowania plastycznego dla szkół podstawowych pt. "Świeżo malowane" (GWO, w druku). Obecnie pracuje nad książką dla dzieci o "Sądzie Ostatecznym" Hansa Memlinga. Wraz z Małgorzatą Żerwe prowadził audycje radiowe dla dzieci na temat dziejów Gdańska i jego architektury.

Michał Dracz
Scenograf, grafik, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Jako scenograf współpracował m. in. z Wiesławem Hejno, Wrocławskim Teatrem Pantomimy i Wrocławskim Teatrem Lalek. Zrealizował scenografie m. in. do: "Makbeta" W. Szekspira w reż. Wiesława Hejno w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, "Nowych przygód Koziołka Matołka" w reż. Wiesława Hejno we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, "Co w trawie piszczy" M. Pakuły w reż. Radosława Kasiukiewicza we Wrocławskim Teatrze Lalek, "Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i o księżniczce Popi" P. Gripariego w reż. M. Derlatki w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.