Zajęcia Gordonowskie dla dzieci Virtuo Gdynia Sprawdź!
stat

Zajęcia Gordonowskie dla dzieci

Zajęcia wg teorii Edwina Eliasa Gordona zapewniają niemowlętom i małym dzieciom możliwość rozwijania wrodzonej wrażliwości muzycznej i ekspresję poprzez muzykę. Zajęcia te rozwijają zdolności muzyczne i dają wspaniałe podstawy dla dalszej edukacji muzycznej. Celem jest umożliwienie dzieciom tak naturalnego zanurzenia w muzyce i jej nauki, jak to ma miejsce w przypadku nauki języka ojczystego. Dzieci uczą się audiować rozumieć muzykę, myśleć muzycznie. A wszystko to poprzez wspaniałą zabawę z użyciem m.in. kolorowych chusteczek, piłeczek, baniek mydlanych czy chusty animacyjnej.

Gordonki prowadzone są w trzech grupach wiekowych:
1. od ok.6 miesiąca-18 miesiąca życia
2. od 18 miesiąca życia - 3 lat
3. Od 3 lat w górę
takie zajęcia trwają 30 minut. 

Dzieci uczęszczające na Gordonki:
Wykazują się dużo większą płynnością mowy (kiedy już zaczynają mówić), łatwością w uczeniu się języka obcego (ze względu na wychwytywanie tzw. melodii języka i akcentu),
potrafią dłużej skupić się na wykonywanej czynności są bardziej otwarte na świat.

Głównym narzędziem pracy osoby prowadzącej jest jej głos, wspomaga się także instrumentami orffowskimi (grzechotki, kastaniety, tamburyny, dzwonki itp.). We wspólnej zabawie wykorzystywane są też: chusta klanzy, piórka, chustki, wstążki, piłki i inne akcesoria. Zajęcia pokazują, ile radości można czerpać z improwizacji i jak można się bawić muzyką i z muzyką. Umuzykalnianie metodą Gordona we wczesnym okresie życia dziecka wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki, ułatwia tworzenie oraz improwizowanie, stymuluje wszechstronny rozwój i pobudza zdolność komunikowania. Kształcenie języka muzycznego ma bowiem związek ze słuchaniem, gestykulowaniem, mową, a nawet czytaniem i pisaniem. Śpiew stanowi zatem ważny punkt wyjścia dla ogólnego rozwoju malucha.

Zajęcia prowadzi Joanna Szlązak - Absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale instrumentalnym - skrzypce, Certyfikowany Instruktor Zajęć Gordonowskich dla dzieci i niemowląt, ukończyła Studium Przygotowania Pedagogicznego oraz Szkołę Trenerów Komunikacji opartej na Empatii.