Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Zakochany Szekspir (37 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
data premiery:
30 czerwca 2017
7.6
54 oceny
Oceniasz 5/10
Zakochany Szekspir
Lee Hall na podstawie scenariusza filmu Marca Normana i Toma Stopparda
Przekład: Małgorzata Semil

Koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże.

Miłość, walka z przeznaczeniem, burzliwe losy kochanków, kłótnie między teatrami, a wszystko na kanwie epoki elżbietańskiej. Zapraszamy na wielkie komediowe widowisko z wartką akcją, mnóstwem brawurowych pojedynków i dynamiczną zmianą ról. Piękna Viola de Lesseps, córka bogatego kupca i narzeczona Lorda Wessex, musi dokonać wyboru: spełnić swoje marzenie o aktorstwie i pójść za głosem serca, czy zgodzić się na los zgodny z wolą ojca. William Szekspir, młody, ambitny dramaturg i aktor, obiecuje nową sztukę dyrektorowi Teatru Rose, ale cierpi na niemoc twórczą. Natchnieniem staje się miłość do Violi, ale staje przed niemożliwym wyborem - ukochany teatr, czy ukochana kobieta? Ryzyko i poświęcenie wpisane są w tragiczny los bohaterów spektaklu - jak to u Szekspira. Okazuje się jednak, że nawet w tej niewesołej historii nie brakuje okazji do śmiechu.

Paweł Aigner o spektaklu: ZAKOCHANY SZEKSPIR, którego zobaczycie Państwo na scenie Teatru Szekspirowskiego, to pełne rozmachu przedstawienie w stylu elżbietańskim, z dużą dawką humoru, młodzieńczej energii, dynamiczne, swą energią nawiązujące do WESOŁYCH KUMOSZEK Z WINDSORU.

Reżyseria: Paweł Aigner
Scenografia: Magdalena Gajewska
Kostiumy: Zofia de Ines
Muzyka: Paddy Cunneen
Ruch sceniczny: Karolina Garbacik
Koncepcja układów szermierczych: Rafał Domagała
Asystent reżysera: Cezary Rybiński
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Sufler: Jerzy Gutarowski, Wioleta Ochocka

Obsada:
Michał Jaros - Will Szekspir
Marta Herman - Viola de Lesseps
Marek Tynda - Kit Marlowe
Grzegorz Gzyl - Philip Henslowe
Cezary Rybiński - Hugh Fennyman
Robert Ninkiewicz - Richard Burbage
Małgorzata Brajner - Królowa Elżbieta
Grzegorz Otrębski - Lord Wessex
Piotr Biedroń - Ned Alleyn
Piotr Łukawski - Edmund Tilney
Marcin Miodek - Sam Gosse
Małgorzata Oracz - Niania
Agata Bykowska/Magdalena Boć - Rozalinda
Piotr Chys - Nol
Zbigniew Olszewski - Wabash
Ignacy Białas/Bartosz Dwojakowski - John Webster
Jerzy Gorzko - Aktor Phillips
Mirosław Krawczyk - Aktor Hemmings
Maciej Szemiel - Aktor Condell
Jakub Nosiadek - Ralph Bashford
oraz pies Tuman.

W nagraniu ścieżki dźwiękowej udział wzięli: Jakub Borowczyk - kontratenor, Jacek Urbaniak - flety, Elżbieta Boguszewska - obój, Paweł Hulisz - trąbka, Marcin Kozioł - gitara, Cezary Paciorek - akordeon, instrumenty klawiszowe, Alicja Sułkowska - instrumenty perkusyjne, Aleksandra Szymańska - skrzypce, Weronika Kulpa - wiolonczela, Poznański Chór Kameralny Fermata pod kierunkiem Mateusza Sibilskiego, Witosława Frankowska - korepetytor solisty, Jacek Puchalski - reżyseria dźwięku, Monika Stefaniak - dyrektor artystyczny nagrania i koordynator.

Produkcja na podstawie scenariusza filmowego Marca Normana & Toma Stopparda.
Adaptacja - sceniczna Lee Hall.
Muzyka - Paddy Cunneen.
Produkcja oryginalna - Disney Theatrical Productions & Sonia Friedman Productions na West Endzie w reżyserii Declana Donnellana i według projektu Nicka Ormeroda.

Recenzja Trojmiasto.pl

  • Burza bez happy endu. O premierze w Teatrze Szekspirowskim
    Reżyser Szymon Kaczmarek w "Burzy" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, której premiera odbyła się 8 lipca, przygląda się sytuacji, w której po latach upokorzeń pojawia się okazja do odwetu i zemsty za zniewolenie oraz czas stracony w odosobnieniu. Wszystko śledzimy w sugestywnej scenografii Kai Migdałek, przywodzącej na myśl brzeg wyspy. Wizja reżysera jednak coraz bardziej rozmija się z dramatem Szekspira, który potraktowano jako pretekst do opowiedzenia swojej historii.
    9 lipca 2021 (18 opinii)
  • Festiwal Szekspirowski na miarę możliwości
    W ciągu dziesięciu ostatnich dni twórczość Williama Szekspira w najprzeróżniejszych formach i gatunkach prezentowano w Gdańsku i w Sopocie. 21. Festiwal Szekspirowski stanowił dość udaną mieszankę współczesnych interpretacji, z bardziej klasycznymi spektaklami, często zamkniętymi w nietypowych formach.
    7 sierpnia 2017 (26 opinii)
  • Brawurowy Szekspir z humorem i szpadą. O "Zakochanym Szekspirze" w GTS
    Miłość Szekspira i Wioli de Lesseps może być świetną pożywką nie tylko dla filmu. Najnowsza koprodukcja Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże "Zakochany Szekspir" aż iskrzy się od dowcipu, a dynamiczna, pełna pojedynków i zwrotów akcji opowieść to równie udana produkcja co hit Szekspirowskiego sprzed dwóch lat - "Wesołe kumoszki z Windsoru".
    1 lipca 2017 (33 opinie)

Przeczytaj także

  • Teatralne podsumowanie roku
    Koniec roku to czas podsumowań i rozliczeń, więc przyjrzyjmy się temu, co w trójmiejskim teatrze najciekawsze, najczęściej komentowane i najbardziej kontrowersyjne.
    25 grudnia 2017 (42 opinie)
  • Dziesięć dni z Festiwalem Szekspirowskim
    Hamlet, Makbet, Prospero, Tytus Andronikus i inni bohaterowie twórczości Williama Szekspira zagoszczą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który potrwa od 28 lipca do 6 sierpnia. W Głównym Nurcie czeka nas dziewięć różnych wydarzeń, zaś w nurcie SzekspirOFF kolejnych 23. Impreza odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze w Oknie, Malarni Teatru Wybrzeże, Teatrze Leśnym, otwartych plenerach Gdańska oraz w sopockim Teatrze Boto. Bilety od 25 do 90 zł (nurt główny) i od 5 do 15 (SzekspirOFF).
    25 lipca 2017 (9 opinii)
  • Szybkie randki i promocja spektaklu "Zakochany Szekspir" na 453. urodziny Szekspira
    Nietypowy charakter będą miały tegoroczne, 453. urodziny Williama Szekspira, przypadające na 23 kwietnia. Tym razem impreza będzie promocją najnowszej, letniej produkcji Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże - "Zakochanego Szekspira" w reżyserii Pawła Aignera. Oprócz spotkania z twórcami spektaklu i projekcji filmu o tym tytule, odbędą się tego dnia w teatrze "szybkie randki" dla trzech grup wiekowych.
    15 kwietnia 2017 (15 opinii)