stat
Impreza już się odbyła

Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego

paź 26

sobota, g. 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zakończenie GDAŃSKIEGO LATA MUZYCZNEGO 2006 pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska

• Grzegorz Turnau i jego goście
• Michał Nestorowicz – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna PFB


To już ostatni koncert w cyklu „Gdańskiego Lata Muzycznego 2006”. W przedostatnią sierpniową niedzielę na scenie Sali Koncertowej na Ołowiance wystąpi artysta, który niezwykle ceni sobie w poezję w muzyce, ale i muzykę w poezji. Grzegorz Turnau – kompozytor, pianista, wokalista i poeta – przedstawi najbardziej ulubione i zawsze oczekiwane przez publiczność piosenki w opracowaniu orkiestrowym, a w szczególności piosenki z ostatnich płyt „11:11”, „Sułtan Cafe”, „Ultima” czy „Tutaj jestem”. Gościem, którego Grzegorz Turnau zaprosił do udziału w koncercie jest aktorka znana z małego ekranu w serialu „Na dobre i na złe” – Olga Bończyk. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Michała Nesterowicza.

Grzegorz Turnau

Kompozytor, pianista, wokalista, poeta.

Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Uczył się w szkole muzycznej w klasie fortepianu, później w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, gdzie komponował muzykę dla szkolnego teatru, m.in. do młodzieńczych wierszy Joyce'a.

W 1984 roku, jako siedemnastoletni licealista debiutował na XX Festiwalu Piosenki Studenckiej. Został laureatem I nagrody dzięki własnym kompozycjom do wierszy Szekspira, Baczyńskiego i Witkacego.

Po koncercie laureatów trafił - jak mówi - luksusowo, bo na zaproszenie Piotrów, Ferstera i Skrzyneckiego, do legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Tam przez lata współtworzył programy kabaretowe, a przy okazji - wspomina - "mogłem nauczyć się czegoś, dowiedzieć się czegoś, podpatrzeć coś, posłuchać czegoś, czymś się zachwycić, zdziwić się czymś w gronie dziwnych, tajemniczych, często szalonych postaci".
W międzyczasie studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale w 1990 roku zrezygnował ze studiów, stając przed wyborem: albo muzyka, albo anglistyka.

Swoją drogę kompozytorską zaczynał od nabożnego - jak mówi - stosunku do twórczości Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. Udało mu się wydeptać własną ścieżkę, indywidualny, niepowtarzalny styl. Jest profesjonalnym, niezależnym, cenionym muzykiem, laureatem licznych nagród.
Grzegorz Turnau pracuje na wielu polach: nagrywa albumy solowe, bierze gościnny udział m.in. w takich przedsięwzięciach jak Nieszpory Ludźmierskie, Fuego; pisze muzykę na zamówienie, komponuje dla teatru, filmu, programów telewizyjnych; stworzył dużą formę muzyczną "Wiecznie zielone jest drzewo życia" - rzecz na pograniczu koncertu i teatralnego widowiska; wreszcie, gra koncerty ze stałym zespołem uznanych muzyków, które - wyznaje - sprawiają mu jedną z większych radości. Mówi, że "jest człowiekiem, który przy pomocy muzyki dzieli się z innymi swoim niepokojem".

Grzegorz Turnau jest kompozytorem muzyki do filmu fabularnego "Zakochany Anioł", będącego kontynuacją "Anioła w Krakowie". Warszawska premiera filmu miała miejsce 5 maja 2005r. w kinie Relax. Krakowska zaś premiera filmu odbyła się 8 maja 2005r. w kinie Kijów. Ścieżka dźwiękowa z muzyką do filmu została wydana przez EMI Music Poland i od 14 maja 2005

18 listopada 2005 miała miejsce premiera albumu Grzegorza Turnaua zatytułowanego "11:11"! Po kameralnej "Cafe Sułtan" czas na trochę innego, współczesnego Turnaua! Na płycie znajduje się 14 nowych utworów, skomponowanych przez Grzegorza w ciągu ostatnich dwóch lat do tekstów m. in. Leszka A. Moczulskiego, Zbigniewa Herberta, Michała Rusinka i własnych, a także premierowy utwór Jana Kantego Pawluskiewicza do słów L. A. Moczulskiego, dedykowany Grzegorzowi. Jest to album o wyrazistej dynamice, zawierający zarówno brzmienia symfoniczne, jak i sampling. Niespodzianką jest gościnny udział Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz.