stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zakończenie sezonu artystycznego 2011/2012: Gabor Boldoczki - geniusz trąbki w Gdańsku

maj 31

sobota, g. 19:00

bilety 130 - 150 zł
cze 6

piątek, g. 19:00

bilety 37 - 141 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2011/2012
Gabor Boldoczki - geniusz trąbki w Gdańsku!


Wystąpią:
Gábor Boldoczki - trąbka
Jurek Dybał - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

W programie:
GIAOCCHINO ROSSINI - Uwertura do opery "Włoszka w Algierze"
PIETRO MASCAGNI - Intermezzo z opery "Rycerskość wieśniacza"
GAETANO DONIZETTI - Concertino G-dur
ALEKSANDER ARUTUNIAN - Koncert na trąbkę As-Dur
GEORGES BIZET - Suita z opery "Carmen"

-----
GABOR BOLDOCZKI
Po debiucie Gábora Boldoczki na Festiwalu w Salzburgu w 2004 roku, austriacka gazeta Salzburger Nachrichten napisała o nim: "Delikatnie wydobywana artykulacja, niezwykła zwinność oraz pewność siebie i koloraturowy styl... Solista takiej klasy dopracowuje każdą nutę." Węgierski trębacz Gábor Boldoczki dzięki swojej genialnej grze jest uznawany za jednego z najlepszych solistów swojej generacji. Nie dziwi więc fakt, że niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung mianował go godnym następcą króla trąbki Maurice'a André.

Międzynarodowa opinia publiczna nazywa go również niezrównanym wirtuozem. W wieku 14 lat ten młody trębacz został laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Trębaczy na Węgrzech. Po studiach na Leo-Weiner-Konserwatorium, młody muzyk kontynuował naukę w Konserwatorium Franciszka Liszta w Budapeszcie, jako uczeń klasy mistrzowskiej u profesora Reinholda Friedricha. Przełom w jego karierze nastąpił w wieku 21 lat, wraz z wygraniem znanego na całym świecie konkursu muzycznego ARD w Monachium. Niedługo potem otrzymał nagrodę "Grand Prix de la Ville de Paris" na III Międzynarodowym Konkursie Maurice André w Paryżu.

W sierpniu 1999 roku, Gábor Boldoczki został wyróżniony nagrodą Prix Davidoff za swoją "techniczną perfekcję i w pełni rozwinięta wirtuozerię artystyczną". W 2002 roku zaś został doceniony Prix Young Artist of the Year. Po wcześniejszych sukcesach, takich jak zdobycie tytułu Debiutanta Roku na Echo Klasik w 2003 roku, Boldoczki znów został uhonorowany przez niemieckich jurorów nagrodą German Phono Academy dla Najlepszego Instrumentalisty Roku 2008. Podczas jego trasy koncertowej po Europie występował z największymi orkiestrami: Orkiestrą Symfoniczną Radia Bawarskiego, Orkiestrą Budapest Festival, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Mariinsky'ego i orkiestrami kameralnymi, jak Sinfonia Varsovia, Mozarteum Orchester Salzburg, Franz Liszt Chamber Orchestra. Ponadto brał udział w koncertach galowych z Editą Gruberovą.

Boldoczki jest pierwszym na świecie solistą zaproszonym do wykonania koncertu Michaela Haydna na trąbkę, na festiwalu w Salzburgu. Regularnie gości w renomowanych salach koncertowych takich jak Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonii w Berlinie, KKL w Lucernie, czy Pałacu Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Ponadto chętnie korzysta z zaproszeń na koncerty w Ameryce Południowej, Japonii czy Chinach. Przez znaczny czas Boldoczki eksperymentował z muzyką współczesną i brał udział w światowych prawykonaniach chociażby "Objawienia" Georga Pelecisa na festiwalu muzycznym Les muséiques w Bazylei, razem z Gidonem Kremerem i Kremerata Baltica. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Dubrowniku grał na premierze Koncertu na trąbkę Borysa Papandopulo, zaś na Mecklenburg-Vorpommern Festival zaprezentował koncert László Dubrovaya.

Frankfurter Allgemeine Zeitung o albumie Gabora Boldoczki "Bach" (Sony BMG) napisało: "Płynne złoto - promiennie jasny dźwięk, którym Boldoczki wzmacnia całą kadencję, a nawet najbardziej sentymentalne kantyleny. Jest wspaniałym trębaczem, gra z bezprecedensową giętkością, a jego legato - wyjątkowo płynne, jest miękkie niczym masło". Po sukcesie płyty "Bach", Sony BMG zaproponowało Boldoczkiemu nagrania z Kameralną Orkiestrą Franza Liszta, Orkiestrą Kameralną I musici di Roma oraz Sinfonia Varsovia. Razem z Hedwigą Biogram i László Fenyő nagrali płytę "Gloria" z sonatami na trąbkę i organy oraz na trąbkę, wiolonczelę i klawesyn.

Po premierze płyty, we Frankfurter Allgemeine Zeitung przeczytać można było: " Wirtuozowska technika Gabora Boldoczki, zapiera dech w piersiach. Muzyk udanie wiąże ze sobą tempo i rozległe koloratury, sprawiając wrażenie gry prowadzonej dźwiękiem z László Fenyő. Do tego lekkość klawiszy Hedwig Bilgram prowadzącej główną linię muzyczną, tchnie w te utwory nowe życie. Boldoczki często był porównywany do Maurice André, z którym Bilgram pracowała przez ponad trzydzieści lat. Tradycja barokowej gry na trąbce jest owszem kontynuowana, ale nosi znamiona lekkości, jej dźwięk jest żywszy i bardziej współczesny".

Znakomity i pełen charyzmy Szostakowicz Baldoczkiego, z towarzyszeniem fortepianu (Lise de la Salle) i orkiestry Gulbenkian pod dyrekcją Lawrence'a Fostera, został uznany za krążek miesiąca przez Gramophone Magazine w kwietniu 2008 roku. Od początku 2010 roku, Baldoczki uzyskawszy tytuł profesorski zaczął uczyć gry na trąbce w znanej Akademii im. Franciszka Liszta. Niedługo potem wystąpił w transmitowanym koncercie na Zamku Esterhazy wraz z Haydn Philharmonic pod batutą Adama Fishera. Wielokrotnie nagradzany solista, w 2010 roku został patronem Festiwalu Mecklenburg-Vorpommern, na którym miała miejsce premiera koncertu Fazila Saya na trąbkę i orkiestrę.

W jego repertuarze znajdują się utwory od Bacha, Pendereckiego, poprzez Vivaldiego czy Szostakowicza aż po Hindemitha, Takemistsu czy Arvo Pärt. Gábor Boldoczki gra na instrumentach B&S.

---
JUREK DYBAŁ
Swą dynamiczną osobowością sceniczną Jurek Dybał przyciąga publiczność jako dyrygent, solista, oraz kameralista, jednocześnie pełniąc funkcję jednego z prowadzących grupy kontrabasistów Wiener Philharmoniker i Wiener StaatsOper. Idąc za przykładem tak wybitnych kontrabasistów - dyrygentów jak Bottesini, Kusewicki, czy Zubin Mehta, sięgnął po batutę i stał się jednym ze współzałożycieli, szefem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z orkiestrą tą występował na wielu ważnych europejskich festiwalach (między innymi pod patronatem prezydentów Polski i Niemiec) oraz nagrał premierową płytę nowo odkrytego dzieła I.J. Paderewskiego - "Suitę na smyczki".

W zakresie dyrygentury kształcił się między innymi pod kierunkiem słynnego fińskiego profesora - Jormy Panuli oraz poprzez prywatne konsultacje u Zubina Mehty, Essa Pekki Salonena czy Bertranda de Billy'ego Jurek Dybał dyrygował, w ich siedzibach lub uczestnicząc w prestiżowych festiwalach na scenach Polski, Francji, Finlandii, Włoch Austrii czy Niemiec takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Bawarska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Kuopio Symphony Orchestra Finlandia, Filharmonia Poznańska, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna" Quattro" Czechy.

Chętnie współpracuje też z zespołami jazzowymi, folkowymi, world music i nie stroni od muzyki filmowej w różnego rodzaju projektach cross over, współpracując na tym polu m.in. z zespołem - gypsy jazz "No Limit" z Wiednia, Zen Hu - grającą na chińskich skrzypcach " Er Hu", Tytusem Wojnowiczem czy Waldemarem Malickim. Prowadził również produkcje oper kameralnych i gali z muzyką Jaquesa Offenbacha.W nadchodzących sezonach Dybał zadebiutuje m.in z takim orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Gdańska Filharmonia Bałtycka, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej oraz Camerata Salzburg.

Jako muzyk orkiestrowy oprócz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej, w których występuje na codzień czerpał przede wszystkim ze współpracy z takimi orkiestrami jak: Mahler Chamber Orchestra, Sinfonia Varsovia, czy też Orkiestra Filharmonii Monachiskiej. Artysta jest również zwycięzcą wielu konkursów, a także laureatem prestiżowej nagrody "Yamaha Foundation of Europe". Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak: Yuri Bashmet, Julian Rachlin, Ernst Kovacic, Angela Hewitt, Itamar Golan, Mihaela Ursulesa, Barry Douglas, Chee-Yun, Michel Lethiec, Frans Helmerson, Arto Noras, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Xavier de Maistre i wielu innych. Na polu muzyki kameralnej występuje z tak znakomitymi zespołami jak: "Klavierquintett Wien", "Kwartet Prima Vista", "Kwartet Śląski", "Wiener Virtuosen", "Fine Arts Quartet", "Shanghai Quartet", czy "Münchner Septet".

Artystę można usłyszeć na płytach polskiej wytwórni DUX, belgijskiej RCP, a także japońskiej "Camerata". Dwie spośród wielu nagranych przez niego płyt otrzymały nagrodę Fryderyk oraz posiadają status "platynowej płyty". Cechuje go także zainteresowanie muzyką dawną, na tym gruncie współpracował z takim zespołami jak: La Stagione Franfurkt, Les Musiecienes du Louvres czy też Il Tempo. Artysta regularnie pojawia się na tak znaczących festiwalach jak: Festiwal w Aix en Provence, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena "Toujour Mozart" w Wiedniu i Salzburgu, Festiwal w Łańcucie, Festiwal Chopinowski, Festival de Pablo Casals w Prades, Puerto Rico i Paryżu (Theatre des Champs-Elysees), "Music Isle Jeju" w Korei, Mecklenburg Vorpommern, a także Pacific Music Festival w Sapporo. Występuje w charakterze solisty z takimi zespołami jak NOSPR w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Wiener Kammerorchester, "Wratislavia", "Concert Avenna"," Kuopio Symphony".

Dokonał wielu prawykonań solowych kompozycji współczesnych m.in. Krzesimira Dębskiego, Rene Staara czy Krzysztofa Pendereckiego ( prawykonanie francuskie).
Od 2010 roku Jurek Dybał wykłada w Hochschule der Musik w Dreźnie, na stanowisku Profesora klasy kontrabasu. W tym roku rozpoczął również wykłady na Akademii Muzycznej w Krakowie. Ponadto prowadzi gościnną działalność pedagogiczną między innymi w Austrii, Francji, USA, Japonii, Korei, Puerto Rico i Australii.

Przeczytaj także