stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zakończenie sezonu artystycznego 2012/2013

Sala Koncertowa na Ołowiance
ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2012/2013

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Ernst van Tiel - dyrygent
Arno Bornkamp - saksofon
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:
Hector Berlioz - Uwertura "Rzymski Karnawał"
Dymitr Szostakowicz - Jazzowa suita na orkiestrę nr 1
Leonard Bernstein - Tańce symfoniczne "West Side Story"
Aleksandr Głazunow - Koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową

Holenderski dyrygent Ernst Van Tiel, obejmując stanowisko Dyrektora Artystycznego Filharmonii Bałtyckiej zapowiadał, że na zakończenie każdego sezonu artystycznego, chciałby zorganizować koncert, który miałby być, zgodnie z jego słowami "wielkim artystycznym szaleństwem." "-Zbliżające się lato budzi w nas pozytywne emocje i chciałbym, aby podobne nastroje przywodził nasz koncert na koniec sezonu" - mówił Van Tiel. Inspiracją do organizacji finałowego koncertu stały się londyńskie koncerty promenadowe, których podstawowym zadaniem było spopularyzowanie muzyki klasycznej.

Zgodnie z zapowiedzią dyrektora Van Tiela, tegoroczny repertuar koncertu kończącego sezon Filharmonii Bałtyckiej to propozycje z pogranicza różnych gatunków muzycznych, które powinny zadowolić zarówno wielbicieli klasyki, jak i fanów bardziej współczesnych brzmień. Bez wątpienia jednak, wszystkie kompozycje, które zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wyszły spod mistrzowskich piór. I tak, wśród kompozytorów, których dzieła będzie można usłyszeć podczas koncertu na finał sezonu, znajdą się tak uznane nazwiska, jak: Hector Berlioz, Dymitr Szostakowicz, Leonard Bernstein i Aleksander Głazunow. Na specjalne zaproszenie, na scenie Filharmonii wystąpi Arno Bornkamp, holenderski saksofonista, będący współczesnym wirtuozem z wyjątkowym wyczuciem sceny.

Uwertura "Karnawał rzymski" Hectora Berlioza może być dla słuchacza znakomitym wprowadzeniem w świat tego oryginalnego twórcy i przedstawiciela nurtu francuskiego romantyzmu w muzyce.

Utwór skomponowany w 1844 roku jest nawiązaniem do wcześniejszej opery Berlioza Benvenuto Cellini. Berlioz tworząc dzieło pełne temperamentu znakomicie oddał charakter szalonej, karnawałowej zabawy. Utwór ten zaliczany jest do najlepszych dzieł kompozytora.

Druga propozycja, to dzieło autorstwa rosyjskiego kompozytora, pianisty i pedagoga, często uznawanego za najwybitniejszego symfonika XXw. - Dymitra Szotakowicza. W jego "Suicie jazzowej nr 1" zabrzmią aż trzy saksofony: sopranowy, altowy i tenorowy.

Kolejna propozycja to skomponowane przez Leonarda Bernsteina "Tańce symfoniczne", pochodzące z jednego z najbardziej znanych na świecie broadwayowskich musicali pt. "West side story".

Koncert zakończy "Koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową" Aleksandra Głazunowa. Dla wielu saksofonistów utwór ten to arcydzieło, ponieważ pozwala na wydobycie niemal każdego, charakterystycznego dźwięku saksofonu.

Bilety na koncert są jeszcze dostępne w cenach od 15 do 50 zł. Czy w Gdańsku już wkrótce będziemy mogli mówić o odpowiedniku koncertów BBC proms, trudno dziś powiedzieć. Wiadomo natomiast, że mimo kończącego się sezonu to nie koniec ciekawych propozycji Filharmonii Bałtyckiej. Już w czerwcu czeka nas inauguracja "Gdańskiego Lata Muzycznego" i atrakcje, które ten cykl przyniesie.