W sobotę, 23 listopada na dobry początek naszej wizyty na ziemiach bytowskich zwiedzimy zamek krzyżacki w Bytowie. Następnie powędrujemy wśród malowniczej przyrody: lasów, pól, łąk i jezior lobeliowych w otulinie Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi". W znacznej części naszej marszruty towarzyszyć nam będzie ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, którą dotrzemy nad jeziora: Stary Staw i Głęboczko. Do innych jak jezioro Cechyńskie Małe, Wielkie i Jeleń dojdziemy pieszym szlakiem krainy lasów i jezior oraz innymi lokalnymi leśnymi duktami. 20 km trasa pozbawiona jest znacznych wzniesień, a różnica poziomów sięga tu zaledwie 40 metrów, dlatego poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący piechur.
1. Zwiedzanie zamku krzyżackiego w Bytowie:Naszą sobotnią wizytę na ziemiach bytowskich rozpoczniemy od zwiedzania zamku. Przewodnik przedstawi nam jego historię oraz oprowadzi po ciekawych komnatach z różnymi ekspozycjami o charakterze historycznym, nawiązującymi do czasów krzyżackich oraz panowania Gryfitów.
>> Zobacz ekspozycje, z którymi się zapoznamy Zwiedzanie zamku zajmie nam ok. 1,5 godziny
Ilość zwiedzających ograniczona, max. 25 osób
2. Wędrówka wśród jezior lobeliowych w okolicach Bytowa Podczas 20 km marszruty zatrzymamy się nad sześcioma jeziorami lobeliowymi. Usytuowane są w obniżeniach terenu; bezodpływowe, naturalne zbiorniki wodne dawniej otoczone były borami sosnowymi, dąbrowami czy buczynami. Cechami charakterystycznymi jezior lobeliowych są: kwaśny odczyn, niewielka ilość soli, skąpożywność, przezroczysta woda i piaszczyste dno. Swoją nazwę zbiorniki te zawdzięczają lobelii jeziornej, która objęta jest ochroną, stąd też w większości tych jezior, niestety, wydano zakaz kąpieli. Przy bezchmurnym niebie i odpowiednim załamaniu światła - woda w tych jeziorach ma piękny, turkusowy odcień. Na trasie naszej wędrówki zobaczyliśmy jeziora Jeleń, Stary Staw, Głęboczko, Cechyńskie Małe i Wielkie oraz Pipinek. Poruszać się będziemy krętymi ścieżkami i leśnymi duktami m.in. wyznakowanymi lokalnymi ścieżkami dydaktycznymi oraz szlakiem pieszym Krainy Lasów i Jezior.
3. Do kogo adresowana jest trasa?Wędrówka adresowana jest do dorosłych amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w wycieczkach terenowych połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Dołączając do naszej grupy z pewnością poznasz ciekawych, pozytywnie zakręconych ludzi. Będziesz miał(a) wiele okazji do pogawędek i wymiany doświadczeń. Będzie to wspaniała przygoda, którą z pewnością powtórzysz niejeden jeszcze raz. Na sobotnią wędrówkę można zabrać ze sobą zwierzaka, ale na smyczy!
Czas wędrówki: max. 5 godzin
4. Zbiórki i powrót:Zbiórka 1: (zwiedzanie zamku)-o godz. 9:45, parking przed zamkiem w Bytowie
>>> Zobacz na mapie miejsce zbiórki oraz trasę jak dojechać z Trójmiasta (ok. 90 min samochodem)
-o godz.10:00 rozpoczynamy zwiedzanie zamku ! (prosimy o punktualność)
-czas zwiedzania wraz z przewodnikiem: 1,5 godziny (godz.10-11:30)
Zbiórka 2: (wędrówka wśród jezior lobeliowych)-o godz. 11:45/12:00 , parking przy cmentarzu w Rzepnicy, ul. Ks. Popiełuszki
>>> Zobacz na mapie miejsce zbiórki oraz trasę jak dojechać spod zamku w Bytowie (ok. 5 min samochodem)
-o godz.12:00 rozpoczynamy wędrówkę.
Uwaga rozpoczęcie wędrówki uzależnione jest od czasu zwiedzana zamku, więc godzina jej rozpoczęcia jest umowna i może ulec zmianie. Osoby, które chcą dołączyć na samą wędrówkę proszone są o kontakt telefoniczny w dniu wydarzenia.
-godz.17:00, zakończenie wędrówki i powrót do Trójmiasta
PEŁEN REGULAMIN UCZESTNICTWA (kliknij i zapoznaj się)5. Wspólny transport: Jeśli nie masz własnego transportu, bądź go masz, a nie chcesz wozić ze sobą powietrza, zgłoś ten fakt organizatorowi mailowo. Zdecydowanie raźniej podróżować z kimś, niż samemu.
Wzór:
"Nie mam transportu", chcę się zabrać z.... miasto / dzielnica /imię, nazwisko, telefon do kontaktu
"Mogę kogoś zabrać", ilość osób, miasto / dzielnica /imię, nazwisko, telefon do kontaktu
6. Warunki udziału:-Zgłoś swój udział organizatorowi podając imię, nazwisko, pełną datę urodzenia oraz nr telefonu* mailowo na adres: gr3miasto@gmail.com
-w odpowiedzi otrzymasz nr konta do przelewu
- od momentu zgłoszenia masz trzy dni robocze na realizację przelewu.
-Wpisowe: -45 zł od osoby, płatne przelewem na konto organizatora, do środy 20 listopada.
(liczy się data zaksięgowania pieniędzy na koncie)
-70 zł od osoby, płatne w gotówce na zbiórce, przy zgłoszeniach po 20 listopada.
(o ile w ogóle będą jeszcze miejsca)
-Koszty dojazdu do/z miejsca zbiórki uczestnik pokrywa we własnym zakresie
-Osoby niezgłoszone, nie będą powiadomione w razie jakichkolwiek zmian programowych
7. Świadczenia:-Polisa NNW,
-Bilet wstępu na zamek krzyżacki w Bytowie,
-Zwiedzanie zamku z przewodnikiem,
-Opieka przewodnika na trasie wędrówki,
-Apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem dla piechurów,
-Pamiątkowe zdjęcia
ZAPRASZAMY !
Wędrówkę prowadzi: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]
Mail: gr3miasto@gmail.com / tel.+48 502 778 115
>>> W zeszłym roku zwiedziliśmy zamek w Malborku.
Zobacz naszą relację Zobacz wideo relację z ostatniej naszej wizyty z serii "zamków":