stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapytaj Mokoszy - wernisaż

Od 21 września zapraszamy do Sztuki wyboru na wystawę zbiorową "Zapytaj Mokoszy". Wystawie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń dodatkowych.

artystki:
Dagmara Barańska-Morzy, Agnieszka Bastrzyk, Aurelia Buczek, Cięta Córa, Iwona Demko, Marta Frej, Katarzyna Hołda, Anna Maria Karczmarska, Dominika Kulczyńska, Marta Konarzewska, Violka Kuś, Aleksandra Majzel, Natalia Milewska, Magdalena Olkówna, Polish Diwa, Ania Rulecka, Klaudia Ubranek-Kękuś, Monika Wojciechowska, Anna Zajdel, Bartosz Zimniak, Agata Zbylut

Wyobraź sobie pierwotną puszczę, w której żyje dzikie plemię Słowianek. Ich ideologia jest pokojowa i czuła: wywodzi się z empatii, podąża za etyką troski, dba o wykluczone zbiorowości, zwierzęta, naturę oraz równość. Kobietom przewodzi Mokosz, prasłowiańska bogini rozrodczości i urodzaju, matronka prac takich jak tkactwo i przędzenie. Panujący kult płodności, rozumianej także jako siła kreacji, zachęca do nieskrępowanej twórczości i kultywowania manualnego rzemiosła. Społeczność wzmacnia się za sprawą daleko posuniętej wspólnotowości, a nauka następuje poprzez wzajemne opowiadanie sobie historii. Ty, słuchając tych opowieści, powoli odkrywasz, że plemię to nie jest egzotyczne, a raczej swojskie i bliskie. Taką wspólnotę można założyć na każdym podwórku, w każdej miejscowości.

Projekt wystawy Zapytaj Mokoszy motywuje do czerpania z szeroko rozumianej tradycji. Całość ekspozycji odnosi się do kobiecej zbiorowości doświadczeń i rodzi refleksję, że aby poczuć siłę, nie trzeba przywoływać zapomnianej już, mitycznej istoty. Wystarczy czerpać z przeżyć kobiet znajdujących się w bliskim kręgu. Mokosz jest zatem Twoją prababcią, kuzynką czy przyjaciółką. Carol Gilligan w swojej książce Innym głosem. Teoria psychologiczna a rozwój kobiet, z 1982 roku, podkreśla: Wyciągnięcie doświadczeń kobiet i dziewcząt na wierzch, choć w pewnym sensie całkiem proste, staje się wysiłkiem doprawdy radykalnym. Pozostawanie więc w kontakcie z kobietami i dziewczynami w nauczaniu, w badaniach, w terapii, w przyjaźni, w macierzyństwie, na co dzień jest potencjalnie rewolucyjne. Dlatego też prezentowane na wystawie dzieła poddają analizie sytuację współczesnych kobiet, Zapytaj Mokoszy opiera się na herstory - widoku dziejów z feministycznej perspektywy. Podkreślany punkt widzenia nie musi być domeną wyłącznie kobiet. Przynależna obu płciom empatia, każdemu pozwala przyjąć proponowane wartości i zrozumieć kobiece traumy. W opowiedzianych narracjach pojawiają się mity, boginie, żeńskie archetypy, ale także błędy przeszłości, bajki z morałem do wyciągnięcia dla matek, córek, ojców i synów.

Świątynią Mokoszy we wrześniu 2019 roku będzie Sztuka Wyboru w Gdańsku, znajdująca się na terenie Garnizonu Kultury. Wernisażowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, a całość projektu opatrzona jest bogatym programem warsztatowym. Partnerami wystawy są: Fundacja Sztuka Wyboru, Fundacja MEWKA, MOKOSH Cosmetics, Perfumeria Galilu.

organizatorki wystawy: Anna Rulecka, Ewka Mrozikiewicz