stat
Impreza już się odbyła

Zasiej partycypację!

Jesienią 2011 roku mieszkańcy Gdańska wzięli udział w konsultacjach społecznych realizowanych przez Krytykę Polityczną dotyczących przekształceń przestrzeni miejskiej znanej mieszkańcom pod nazwą Plac Waryńskiego w Gdańsku Wrzeszczu.

wrz 26

czwartek, g. 17:30

Gdańsk Siedlce, Wały Jagiellońskie 1, przed...
bilety 30-50 zł
wrz 28

sobota, g. 11:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Już od marca zapraszamy na szereg spotkań w ramach cyklu warsztatów "Zasiej Partycypację", podczas których zajmiemy się praktycznym projektowaniem i odnowieniem skweru. Spotkajmy się w celu rozbudzenia życia społecznego w naszej przestrzeni miejskiej! Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 28 marca o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 17 na ul. Czarnieckiego. Podczas warsztatu zostaną przedstawione pomysły na kolejne działania w ramach projektu.

We wtorek 20 marca od godz. 15.00 zapraszamy na Plac Waryńskiego (przy Restauracji Chińskiej, kwartał ulic Waryńskiego, Czarnieckiego, Al. Grunwaldzkiej) w Gdańsku Wrzeszczu na wiosenny happening "Zasiej Partycypację"!

Uczestnicy wydarzenia pod okiem Robotników Sztuki z PGR ART wykonają happening "body language". Akcja polega na ułożeniu wyrazu "PARTYCYPACJA", w którym litery to obywatele i mieszańcy Wrzeszcza. Proces tworzenia PARTYCYPACJI zostanie udokumentowany przez Sylwestra Gałuszkę i Mikołaja Jurkowskiego, którzy wyprodukują film promujący ideę uczestniczenia mieszkańców w decydowaniu o mieście i zapraszający na kolejne spotkania w ramach projektu "Zasiej partycypację". Następnie mieszkańcy i sympatycy Placu będą mieli okazję zasadzić sadzonki bratków, które ułożą się w napis "RAZEM".
  
"Zasiej partycypację"
Scenariusz i opracowanie: Robotnicy Sztuki PGR ART
Produkcja: Krytyka Polityczna
Partner strategiczny: Kolonia Artystów


Dzięki wspólnej pracy mieszkańców Wrzeszcza stworzono kilka projektów zagospodarowania placu. Podczas spotkania podsumowującego 28 listopada 2011 organizatorzy wypracowali wspólne stanowisko uczestników na temat wszystkich kwestii poruszonych na wcześniejszych warsztatach oraz stworzyli podstawy do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Architekt Biura Rozwoju Gdańska Tomasz Lewandowski zaprezentował wizualizacje projektów wypracowanych podczas wcześniejszych warsztatów. Uczestnicy spotkań mieli szanse na przedyskutowanie i wzajemne przekonywanie się do któregoś z rozwiązań. Adresatami projektu byli głównie mieszkańcy pobliskich osiedli, ale również mieszkańcy całego Wrzeszcza i sympatycy tzw. Placu Waryńskiego. Każdy bez względu na wiek uczestniczył w procesie projektowym. Zarówno dzieci, planując miejsce zabaw, jak i osoby starsze, planując miejsce odpoczynku i sugerując nowe rozwiązania. Zwycięska okazała się opcja "zielona", czyli zachowanie w dotychczasowym miejscu rekreacyjnego skweru.

Dalsze działania mają na celu stworzenie nowej atrakcyjnej przestrzeni publicznej we Wrzeszczu. Do projektu na każdym etapie zostaną zaproszeni mieszkańcy Gdańska. W podjęciu świadomych decyzji pomogą zaproszeni specjaliści w dziedzinach architektury, architektury krajobrazu, zieleniarstwa i ekologii. W projekcie wezmą również udział studenci architektury/urbanistyki oraz architektury krajobrazu. Od zaprojektowania aż po wykonanie projekt ma na celu wspólne zagospodarowanie placu.

Projekt miał na celu rozbudzenie życia społecznego w przestrzeni publicznej, dzięki czemu przestrzeń ta stanie się dla mieszkańców Wrzeszcza jeszcze bardziej atrakcyjna i przyjazna. Ma być szansą na pogłębienie więzi mieszkańców z miastem. Pozwoli również uczestnikom na bezpośrednie zetknięcie się z demokracją uczestniczącą. Celem jest też poprawa jakości przestrzeni publicznej w tej części Wrzeszcza oraz promocja rozwiązań ekologicznych w projektowaniu przestrzeni miejskich.