stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na szóste spotkanie z cyklu Zażyj Dawkę Wiedzy, czyli serii spotkań edukacyjnych organizowanych przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki (SIN), której celami przewodnimi są: promowanie racjonalnego podejścia do substancji psychoaktywnych, redukcja szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz edukacja narkotykowa.

lis 9

sobota, g. 11:30 - 14:30

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 12 zł
16.00 - warsztaty testowania substancji z użyciem testów kolorymetrycznych.

Powszechnie wiadomo, że używanie substancji psychoaktywnych może być szkodliwe. Tak samo powszechnie wiadomo, że nie da się całkowicie wyeliminować tych substancji ze społeczeństwa - zawsze znajdzie się pewna grupa osób, która mimo szkodliwości i zakazów będzie takich substancji używała. Dlatego ważne są działania z nurtu redukcji szkód (harm reduction), które pozwalają zmniejszyć zagrożenia związane z ryzykownymi zachowaniami. Testowanie substancji jest jednym z takich działań. Użytkownicy substancji, kupując je z niepewnych źródeł ryzykują, że otrzymają inną substancję niż się spodziewali - czasem bardziej niebezpieczną. Testy kolorymetryczne mogą łatwo pomóc zapobiec wielu takim sytuacjom - w ich skład
wchodzą odczynniki chemiczne dające różne kolory pod wpływem różnych związków chemicznych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawami korzystania z tego typu zestawów identyfikacyjnych, każdy będzie mógł wykonać test pokazowy - oczywiście na substancjach legalnych i niepsychoaktywnych.

17.00 - projekcja filmu "Że życie ma sens"

"Że życie ma sens" to film nietuzinkowy. Nie dość, że jest tak bardzo polski - fantastycznie oddaje klimat tamtych czasów, to wywarł ogromny wpływ na nasze rodzime kino niezależne. Jako pierwszy film offowy trafił na wielkie ekrany dzięki profesjonalnej produkcji, którego proces tworzenia wymagał nie lada samozaparcia do walki z przeciwnościami losu. Trzy miesiące pisania scenariusza, dwa lata kręcenia materiału, 4000 zł budżetu. Aktorzy bez doświadczenia, amatorska kamera, a w tle muzyka zespołu Kaliber 44.

Fabuła rozgrywa się w Zielonej Górze, pod koniec XX-wieku, czyli w momencie kiedy substancje psychoaktywne już zdążyły odcisnąć mocne piętno w polskiej kulturze. Film jest autobiograficzną historią ekipy filmowej, której drogi niespodziewanie krzyżują się z chłopakiem z sąsiedztwa który oferuje im eksperymenty z substancjami psychoaktywnymi.

Produkcja przedstawia nam faktyczną sytuację młodych ludzi zmagających się z rzeczywistością końca XX wieku. "Tak naprawdę nie łączy ich ani przyjaźń, ani pasja tworzenia, ani nawet narkotyki. Ich jedyną wspólną cechą jest samotność - samotność w tłumie. 'Że życie ma sens' to przede wszystkim film o samotności mającej różne oblicza. Jest to zapewne punkt wyjścia w wyborach, jakich dokonują bohaterowie na przestrzeni całego filmu" - dopowiada twórca filmu Grzegorz Lipiec.

18.30 - dyskusja z ekspertem - mgr Szymonem Plutą, terapeutą uzależnień Na dyskusję podczas szóstego spotkania cyklu Zażyj Dawki Wiedzy zaprosiliśmy terapeutę uzależnień mgr Szymona Plutę. Nasz ekspert jest psychologiem, specjalistą psychoterapii uzależnień, edukatorem, koordynatorem Śląskiego Oddziału Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN Silesia) i konsultantem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Jest autorem publikacji o enteogenach oraz bloga "Psychedelein". Obecnie pracuje w Ośrodku Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom w Chorzowie.

Gość opowie o swojej pracy zawodowej i badawczej, m. in.:
- skąd w ludziach bierze się chęć sięgania po substancje psychoaktywne,
- czym różni się nadużywanie od uzależnienia,
- jak rozpoznać kiedy należy zgłosić się po pomoc specjalisty,
- co to jest integracja doświadczeń psychodelicznych,
- czym różni się praca z użytkownikami alkoholu i osobami używającymi innych substancji,
- a także odpowie na pytania uczestników wydarzenia.

Podczas wydarzenia dostępny będzie poczęstunek i ciepłe napoje.
Kiedy: 10.01.2020 (piątek) w godzinach 16-20
Gdzie: w Świetlicy Krytyki Politycznej, Nowe Ogrody 35 (II piętro), Gdańsk

Trójmiejski Oddział Stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Narkopolityki - SIN 3City
Projekt został dofinansowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności ze
środków Unii Europejskiej.

Przeczytaj także