stat
Impreza już się odbyła

Zbuduj swoje miasto - warsztaty architektoniczne

Miasto jest środowiskiem życia człowieka, które zostało przez niego w całości ukształtowane. Jest przestrzenią materialną, fizyczną ale także niematerialną. Co więcej, ono żyje. Cały czas staje się: planowo i spontanicznie. Ale też znika. Znika fizycznie, ale znika też w naszej świadomości, w procesie zapominania.

Te same miejsca postrzegane są inaczej przez różnych ich użytkowników, co więcej inaczej przez społeczność je zajmującą, a inaczej przez kogoś z zewnątrz. Czy to nie fascynujące?

Zapraszamy na cykl czterech warsztatów, na których sprawdzimy czy przestrzeń tworzą tylko władze miasta, urbaniści i architekci albo deweloperzy. Zbadamy z jakich elementów składa się miasto i jaki mają one wpływ na nasz odbiór przestrzeni i to jak się w niej czujemy. W praktyce przekonamy się jaki wpływ na kształt i funkcjonowanie przestrzeni mogą mieć mieszkańcy oraz jakie mogą mieć narzędzia. Sprawdzimy czy są różnice pomiędzy indywidualnym i zbiorowym odbiorem przestrzeni. Niejednokrotnie się zdziwmy. A poza tym odkryjemy swoją kreatywność i zdolności manualne i miło spędzimy czas.

Warsztaty skierowane są do uczestników od 16 lat i starszych. Bardzo zależy nam na uczestnictwie seniorów. Namówcie dziadków i babcie, sąsiadów. Grupa różnych pokoleń będzie dodatkową wartością.

Początek
Zaczniemy rozgrzewką - otworzymy się na swobodne wyrażanie swoich potrzeb związanych
z architekturą i miastem
Wspólnie zastanowimy się jak działa miasto:
• dlaczego lubiane przestrzenie w mieście są lubiane
• czy każde miejsce ma swojego ducha
• czy mam swoją przestrzeń w obrębie miasta, dzielnicy, osiedla
• czy przestrzeń miasta, w którym żyję spełnia moje potrzeby
• czy przestrzeń miejska jest do bycia czy do przebycia
• jak powstaje przestrzeń miejska , kto tworzy tą przestrzeń, czy ten, który ją finansuje, ten co projektuje, buduje, a może to użytkownik
• jakie warstwy ma przestrzeń
• czy architekci mają monopol na architekturę
• czy mieszkańcy mają wpływ na przestrzeń

Będziemy pracować ze zdjęciami i uruchamiać pamięć dotyczącą miejsc w mieście. Uczestnicy otrzymają zdjęcia pokazujące charakterystyczne przestrzenie miejskie Gdańska oraz dzielnicy Brzeźno. Każdy uczestnik opowiada historię, wspomnienia związane z tym miejscem.

Następnie porozmawiamy o przyniesionych przez każdego uczestnika dwóch zdjęciach wybranych przez siebie przestrzeni w mieście:
- budzących pozytywne skojarzenia/ przestrzeń którą lubią/ uważają za ładną
- budząca negatywne skojarzenia/ przestrzeń której nie lubią

Czas na twórcze działanie
Sprawdzimy czy projektowanie przestrzeni w mieście jest trudne czy łatwe. Sprawdzimy czy różnie odbieramy przestrzeń miejską i mamy różne potrzeby względem niej oraz wypracujemy wspólny projekt uwzględniający te potrzeby.
Rozwiniemy umiejętność dialogu i pracy w grupie, pobudzimy i potrenujemy wyobraźnię, uruchomimy kreatywność oraz odkryjemy talenty manualne.
Będziemy pracować nad zaprojektowaniem "idealnej przestrzeni miejskiej" we wspólnie wybranym miejscu :
• w pobliżu miejsca organizacji warsztatów, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie, np. plac, blok z wielkiej płyty, park/ skwer
• innym miejscu w dzielnicy Brzeźno
W zależności od grupy może to być kilka mniejszych projektów, jeden w kilku wariantach lub jeden projekt.
Użyjemy narzędzi projektantów: rysunków i makiety, którą będziemy wykonywać z dostępnych dla użytkowników materiałów.

Co należy zabrać ze sobą:
• dobry humor
• otwartą głowę
• dwa zdjęcia przestrzeni w mieście, którą użytkownik odbiera pozytywnie
i negatywnie
• można też, w razie chęci, zabrać dodatkowe materiały do wykonania makiety (nie jest to obowiązkowe)

Zakończenie
Podsumowanie i dyskusja o projekcie.
Sprawdzimy jak różnice w postrzeganiu przestrzeni i różne potrzeby wpływają na jej ostateczny kształt. Zbadamy jakie narzędzia mają mieszkańcy do wprowadzania swoich projektów w życie.

Warsztaty odbędą się w terminach:
6 listopada (środa) godz. 17:00-19:30
13 listopada (środa) godz. 17:00-19:30
20 listopada (środa), godz. 17:00-19:30
27 listopada (środa) godz. 17:00-19:30

Udział w warsztatach jest bezpłatny, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń, w warsztatach może wziąć udział max. 10 osób wieku od 14 lat. Zapisy na cały cykl: projektornia@gak.gda.pl
Warsztaty odbędą się w domu kultury Projektornia GAK, ul. Dworska 29A, Gdańsk Brzeźno

Warsztaty są realizowane w ramach programów "Twój wymarzony dom kultury" i "Kultura na warsztacie". Warsztaty poprowadzi Beata Wróblewska.