Zapraszamy na wernisaż wystawy "Wspomnienie" poświęconej Zdzisławowi Kałędkiewiczowi - wybitnemu malarzowi, aforyście i współtwórcy powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża. Ekspozycja prezentuje prace ze zbiorów rodzinnych artysty, którego dzieła znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu "Oliwa Art Masters", ukazującego bogate dziedzictwo artystyczne Oliwy i jej twórców. Poznaj historię życia i twórczości Kałędkiewicza oraz odkryj niezwykły klimat oliwskiej sztuki
wernisaż 06.08.2025, godz. 18.00
Wspomnienie - wystawa prac ze zbiorów rodzinnych.
Zdzisław Kałędkiewicz(1913, Częstochowa 2005, Bojano)
Aforysta, filozof, historyk sztuki, pedagog, malarz, rysownik, poeta, współtwórca środowiska artystycznego Wybrzeża po 1945 roku; bohater pierwszej powojennej ekspozycji malarstwa na Pomorzu.
W latach 1937-1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Jego edukacja malarsko literacka dokonała się jednak głównie w wyniku samokształcenia w latach młodości, a szczególnie w latach okupacji.
Od 1945 roku brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.
Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w muzeach w Słupsku, Toruniu, Koszalinie, Częstochowie i Rzeszowie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
W latach 1946-1973 prowadził działalność pedagogiczną w katedrze Malarstwa i Rysunku Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie oraz Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.
Równolegle z twórczością malarską pisał i publikował w prasie, eseje i felietony o sztuce.
Aforyzmy Zdzisława Kałędkiewicza publikowane są w wielu antologiach aforyzmu polskiego i światowego.
Mieszkał w Oliwie przy ulicy Leśnej. Spoczywa na cmentarzu w Oliwie.
Oliwa Art MastersPrawdziwym bogactwem Oliwy są nie tylko jej urokliwe ulice, zabytki i zielone zakątki, ale przede wszystkim ludzie. Wśród mieszkańców tej wyjątkowej dzielnicy szczególne miejsce od zawsze zajmowali artyści. To właśnie oni tworzyli i nadal tworzą kulturalny krajobraz Oliwy cichy, ale głęboko obecny, zapisany w obrazach, wspomnieniach i w przestrzeni.
Historia Oliwy, jej klimat i niepowtarzalna atmosfera od wieków przyciągały ludzi sztuki.
Już w XVIII i XIX wieku tworzyli tu znakomici graficy i ilustratorzy, jak Johann Carl Schultz, Matthaeus Deisch, Julius Gottheil czy Reinhold Bahl, pozostawiając po sobie unikatowe przedstawienia dawnej Oliwy. Po II wojnie światowej Oliwa znów stała się przystanią dla artystów. Tu osiedlili się twórcy wielu dziedzin niektórzy bardziej znani i cenieni, inni mniej, pracujący w zaciszu swoich pracowni, ale wszyscy ważni dla tożsamości naszej dzielnicy. Ich obecność była i jest ogromnym wzbogaceniem dla naszej społeczności.
Cykl
"Oliwa Art Masters to próba zatrzymania czasu. Przybliżamy sylwetki twórców, którzy mieszkali i tworzyli w Oliwie. Przypominamy ich dzieła, historię życia i twórczości, spoglądamy na nich oczami najbliższych rodzin, przyjaciół, uczniów. Każde spotkanie to okazja, by zobaczyć sztukę, posłuchać opowieści i wspólnie odkrywać to, co stanowi o duchu miejsca ludzi, którzy je tworzyli i nadawali mu sens.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania artystycznego dziedzictwa Oliwy.
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.