Jest to pierwsza z cyklu wystawa zaplanowana przez Przeora gdańskiego Zakonu OO. Karmelitów Ojca Tadeusza Polpielę. Karmelitańskie zgromadzenie związane jest z Gdańskiem już od połowy XIV wieku. Zakon odegrał wielką rolę w kształtowaniu tradycji i kultury Gdańska, a także całego kraju.
Z wkładem zakonu w tworzenie artefaktów kultury materialnej - ksiąg i obrazów będzie można zapoznać się podczas wystawy. Wśród wielu ciekawych eksponatów, na wystawie pojawi się Graduał karmelitański - rękopis ojca Stanisława ze Stolca, karmelity, który jest jedną z największych i najbogatszych w iluminacje księgą liturgiczną w Polsce i w Europie.
Podziwiać będziemy także Constitutiones Fratrum Ordinis Carmelitarum z 1499 roku - pierwsze drukowane konstytucje Zakonu Karmelitów z przedstawieniem wczesnego herbu karmelitów (Vexillum), które stanowią najstarszy zachowany w Polsce egzemplarz konstytucji zakonnych. Wystawione zostanie również jedno z pierwszych wydań najsłynniejszego cyklu drzeworytów Hansa Holbeina Młodszego.
Wystawa trwać będzie przez
dwie pełne doby, więc do zwiedzania zapraszamy w najbardziej dogodnych godzinach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Inaugurację wystawy, dnia 29 lipca o godzinie 20:00 uświetni koncert sławnego gdańskiego zespołu muzyki dawnej
Cappella Gedanensis.
Wystawa "Ze skarbca Karmelitów" współorganizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska to pierwsza okazja dla naszych mieszkańców i gości do zajrzenia w bogate zbiory Zakonu Karmelitów. Całodobowa dostępność do eksponatów nada wydarzeniu niepowtarzalną atmosferę.