stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk & Chór Sceny Muzycznej Gdańsk Opinie (1)

Już w najbliższą niedzielę, 18 maja 2014 roku o godzinie 17:00 w siedzibie Gdańskiego Archipelagu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert, po raz pierwszy, połączonych sił muzycznych: Zespołu Pieśni i Tańca "Gdańsk" i Chóru Sceny Muzycznej Gdańsk.

wrz 21

sobota, g. 19:30

Gdańsk,
bilety 65 zł
Kup bilet
mar'25 4

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 199 - 289 zł
Kup bilet
Zespół Pieśni i Tańca "Gdańsk" jest zespołem ludowym działającym w Gdańskim Archipelagu Kultury od roku 2000. Zespół tworzy gdańska młodzież w wieku od 14 do 25 lat. Na co dzień uczą się w szkołach średnich, studiują i pracują. Taniec jest ich wielką pasją stąd też dużą część swojego wolnego czasu poświęcają  na zajęcia w Zespole.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W swoim repertuarze prezentują tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Wszystkie te programy wykonują w oryginalnych i barwnych kostiumach przy akompaniamencie kapeli.

Zespół koncertuje w Polsce i zagranicą. W roku 2003 był reprezentantem Gdańska w obchodach Tygodnia Polskiego w Meklemburgii, w 2005 roku został laureatem Międzynarodowego Festiwalu EUROFOLK 2005 w Malborku, wystąpił również w Słowenii podczas Tygodnia Spotkań Europejskich. W 2006 roku Zespół zajął drugie miejsce w V Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Ludowych w Bydgoszczy. W tym samym roku był organizatorem międzynarodowego projektu przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach programu MŁODZIEŻ, w którym wzięły udział trzy zespoły: z Portugalii, Słowenii i Polski. W roku 2007 kontynuując w/w projekt spędził dziesięć dni w Słowenii, a w roku 2008 w Portugalii. Podczas odbywających się w 2009 roku w Łowiczu Ogólnopolskich Spotkań Folklorystycznych "O ŁOWICKI PASIAK" Zespół zajął drugie miejsce.

W sierpniu 2010 roku ZPiT "Gdańsk" przebywał w Wilnie (Litwa). W 2011 roku brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w niemieckim Wewelsburgu . W roku 2012 był pomysłodawcą i realizatorem projektu współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. "Od folkloru do przyjaźni" z udziałem niemieckiego zespołu z Thulle. W tym samym roku jesienią został zaproszony do Bremy jako gość specjalny Jarmarku Bremeńskiego. W czasie 14 lat swojego istnienia wykonał ok. 200 koncertów.

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk jest zespołem promowanym przez Scenę Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury, który powstał w październiku 2010 roku z inicjatywy ówcześnie studentki dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku - Beaty Śnieg - obecnie absolwentki i nauczyciela tej uczelni. Chór w głównej mierze koncentruje się na współczesnej muzyce rozrywkowej, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż chóry od zawsze nierozłącznie związane były z kościołem, liturgią i modlitwą, okazjonalnie w jego repertuarze znajdują się także wykonania utworów o tematyce sakralnej. Od niedawna zespół pracuje również nad repertuarem o charakterze ludowym. Połączenie tych trzech odległych od siebie stylów muzycznych daje pełną elastyczność w prezentowaniu wszechstronnych umiejętności wykonawczych.

Zespół, choć powstał stosunkowo niedawno, ma już na swoim koncie pierwsze udane występy zrealizowane w oparciu o bogaty repertuar światowej muzyki rozrywkowej, m.in. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Streetwaves, uroczystego Koncertu Mikołajkowego w Scenie Muzycznej, Koncertu Polskich Kolęd podczas Wigilii Gdańskiej na Targu Węglowym, Koncertu Galowego Music Everywhere! w Gdańskim Archipelagu Kultury, Koncertu w ramach I Festiwalu Muzyki Sakralnej w Sopocie, Koncertu repertuaru sakralnego w ramach IX Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Varsovia Cantat.

W roku 2013 Chór Sceny Muzycznej Gdańsk wziął udział w dziewięciu ogólnopolskich i międzynarodowych Konkursach Chóralnych, dwukrotnie zdobywając GRAND PRIX - podczas VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie i II Ogólnopolskiego Konkursu Chórów im. św. Jana Bosko, raz I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko, Złoty dyplom podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu (w kategorii "chóry mieszane"), Złote pasmo podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej "Ave Maria" (w kategorii "chóry świeckie"), Srebrny dyplom za udział w IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Mundus Cantat" (w kategorii "muzyka sakralna"). Występ podczas IV Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Cracovia Cantans" (w kategorii "muzyka popularna, ludowa, gospel") również nie przeszedł bez echa - a zaowocował nagrodą za zdobycie II miejsca. Debiutancki udział w IX Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Chóralnym "Varsovia Cantat" (w kategorii "chóry mieszane") również okazał się sukcesem w postaci nagrody za zdobycie III miejsca.

Pierwsza połowa roku 2014 to udział zespołu i kolejne nagrody m.in. na Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, Wrocławskim "Vratislavia Sacra".