stat
Impreza już się odbyła

Molo w Sopocie, jeden z najpopularniejszych obiektów turystycznych w Trójmieście, zostało w sierpniu 2014 roku wyposażone przenośny defibrylator AED. Jest to pierwsze AED zainstalowane na wolnym powietrzu w województwie pomorskim, dostępne w miejscu publicznym 24 godz. na dobę, 365 dni w roku, niezależnie od pogody. W celu promowania wczesnej defibrylacji i udzielania Pierwszej Pomocy operator obiektu - PTH Kąpielisko Morskie Sopot - organizuje akcję "Zielona Godzina dla Serca". Akcję wspiera firma Max Harter - dystrybutor defibrylatorów marki Philips na polskim rynku. W GRUDNIU POKAZY ODBĘDĄ SIĘ PRZY LODOWISKU NA SKWERZE KURACYJNYM.

5 - 29 listopada 2024, g. 16:00

Dom Zdrojowy w Brzeźnie, Zdrojowa 2
Wstęp wolny
Akcja promocyjna "Zielona Godzina dla Serca" ma na celu uczyć pierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów AED odwiedzających sopockie molo ludzi. Przez najbliższy rok w każdą drugą niedzielę miesiąca ratownicy medyczni będą prowadzić bezpłatne pokazy i trening dla wszystkich chętnych, którzy chcą się nauczyć , jak postępować z osobą nieprzytomną, u której mogło dojść do Nagłego Zatrzymania Krążenia. Zielona ikona "serce z błyskawicą plus biały krzyżyk" jest międzynarodowym znakiem dla AED, dlatego akcja została nazwana "Zielona; Godzina dla Serca".

Defibrylator jest bezpiecznym i prostym urządzeniem, które za pomocą komend głosowych pozwala skutecznie rozpocząć udzielanie pomocy. Resztę pracy ratującej życie defibrylator wykona automatycznie. W zaledwie 8 sekund AED wykona analizę pracy serca i naładuje się, a jeśli zajdzie potrzeba wygeneruje impuls defibrylacyjny ratujący życie. Defibrylator na Molo jest uniwersalny - umożliwia bezpieczną defibrylację zarówno dorosłych, jak i dzieci na każdej nawierzchni, w tym także mokrej i metalowej.

Defibrylator AED jest urządzeniem pozwalającym uratować życie podczas Nagłego Zatrzymania Krążenia. Szacunki oparte na danych Europejskiej Rady Resuscytacji mówią, że nagłe zatrzymanie krążenia dotyka rocznie ok. 40 000 Polaków. Przeżywa zaledwie 2% z tej liczby. Sopockie molo jest jednym z miejsc, które powinny posiadać AED w ramach programu dostępu do AED w przestrzeni publicznej, stworzonego przez dr. Tomasza Łopacińskiego z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej z Gdańskiego Uniwersytety Medycznego. By zapewnić niezawodność sprzętu, AED zostało umieszczone w specjalnej, charakterystycznej, okrągłej, zielonej kapsule firmy Rotaid. Dzięki temu defibrylator będzie chroniony przed temperaturą, wilgotnością, zapyleniem, promieniami UV czy innymi czynnikami zewnętrznymi.


Nagłe Zatrzymanie Krążenia (ZNK) skutkujące Nagłą Śmiercią Sercową może zagrozić każdemu - osobom w każdym wieku i różnym stanie zdrowia. Szacunki oparte na danych Europejskiej Rady resuscytacji mówią, że w dotyczy rocznie ok. 40 000 Polaków. Przeżywa zaledwie 2% z tej liczby. Bezpośrednim skutkiem NZK jest natychmiastowa utrata przytomności i brak oddechu. Jedynym ratunkiem dla osoby poszkodowanej jest szybkie działanie świadków zdarzenia. Trzeba reagować natychmiast, ponieważ już po 4 minutach niedotlenienia w mózgu następują nieodwracalne zmiany neurologiczne. Kluczowe jest wezwanie pogotowia (które przyjeżdża na miejsce zdarzenia po ok. 8 minutach), podjęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO, tzw. masaż serca i sztuczne oddychanie) oraz wczesna defibrylacja (stymulacja serca prądem elektrycznym). Aby uratować komuś życie wystarczy podstawowa wiedza i umiejętności. Wg danych Europejskiej Rady Resuscytacji dzięki szybkiej defibrylacji i RKO Nagłe Zatrzymanie Krążenia przeżywa nawet 75% ofiar.

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) to w 100% bezpieczne urządzenie medyczne, które wyraźnymi komendami głosowymi instruuje osobę udzielającą pomocy o koniecznych do podjęcia krokach, kontroluje rytm serca poszkodowanego i jeśli zachodzi potrzeba generuje impuls defibrylacyjny. Prąd elektryczny "resetuje" chaotycznie pracujący układ bodźcotwórczy serca, które dzięki uciskom klatki piersiowej ma szanse wrócić do normalnej pracy. Stan zagrożenia życia mija.

Partnerzy technologiczni:

PHILIPS Polska - Philips jest światowym liderem w dziedzinie resuscytacji, radiologii, medycyny nuklearnej rozwiązań do pracowni hemodynamicznych i zarządzania informacjami medycznymi. Współpracuje z 85% firm z listy Fortune 100. Defibrylatory AED Philips zostały wybrane na potrzeby programów wczesnej defibrylacji przez największe międzynarodowe linie lotnicze i 24 z największych amerykańskich lotnisk. Prawie milion AED sprzedanych do tej pory na całym świecie.

Max Harter - polski dystrybutor defibrylatorów AED Philips, realizator pierwszych w Polsce programów publicznego dostępu do wczesnej defibrylacji 24/7/365 opartych na technologiach Philips, ochronnych kapsuł rotacyjnych ROTAID i zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych. Od 2010 roku firma we współpracy z organizacjami pozarządowymi, sektorem publicznym i prywatnym projektuje i wdraża kompleksowe rozwiązania ratujące życie.