stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zimniejsze miasta, zimniejsze morza

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę w Ratuszu Staromiejskim pt. "Zimniejsze miasta, zimniejsze morza".

11 października - 8 grudnia 2024, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny

19 czerwca - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 16:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
Wernisaż wystawy odbędzie się: 5 kwietnia 2022 o godz. 18:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Wystawa "Zimniejsze miasta, zimniejsze morza" szkicuje portrety sześciu miast, położonych nad chłodnymi wodami Europy Północnej. Z Gdańska do Sztokholmu, do Hamburga, Oslo, do Goeteborga oraz Kopenhagi prowadziły nas w latach 2015-20 krótkie wyjazdy studialne, podejmowane wraz z grupą studentek i studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Każde z odwiedzanych miejsc posiada swoją atmosferę i odmienną tożsamość, lecz wszystkie wiąże północny styl i rytm zamieszkiwania oraz nadwodność, wpleciona głęboko w strukturę i klimat zabudowy. Do zimniejszych miast wywozimy własną lokalność - szczególnie ważną dla każdego z nas gdańskość, ale równie istotną trójmiejskość oraz, szerzej, bałtyckość - jako niezbywalne punkty odniesienia badacza i badaczki. Przywiezione z podróży obrazy, obiekty, mapy oraz teksty tworzą osobliwy raport z przemierzonych tras, rozpisany harmonicznie na dwa autorskie głosy.

Monika Zawadzka - architektka i antropolożka kulturowa; badaczka, projektantka, edukatorka, autorka obrazów i tekstów; profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy antropologii kulturowej; zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, lokalnymi sposobami formowania przestrzeni publicznych, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej ściany fasadami; mieszka w Gdańsku, na Aniołkach / fb @ArchitekturaMiasta.

Marek Z. Barański - architekt i archeolog oddany wzmacnianiu tożsamości lokalnych oraz ochronie i popularyzacji dziedzictwa kulturowego; inicjator lub aktywny uczestnik wielu projektów o charakterze rewitalizacyjnym, w szczególności na Dolnym Mieście w Gdańsku; wieloletni badacz architektury dawnej na stanowiskach UNESCO w Turcji, Katarze i Egipcie; dydaktyk w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia z podstaw teorii i metodyki projektowania oraz rewitalizacji; mieszka w Gdańsku, na Aniołkach / fb @marek.z.baranski.