Zapraszamy na promocję książki i spotkanie z redaktorami książki
Zjazd Filmowy w Wiśle 1949. Źródła, komentarze, opracowania, prof. Barbarą Gizą oraz Adamem Wyżyńskim.
Zjazd Filmowy w Wiśle 1949. Źródła, komentarze, opracowania (Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny FINA, 2024) to pierwsza źródłowa monografia dotycząca socrealizmu w polskim kinie, zawierająca pełny stenogram tytułowego Zjazdu wraz z krytycznym opracowaniem. Publikacja wprowadza czytelnika w ówczesną sytuację polityczną Polski, przedstawia założenia socrealizmu i jego wpływ na polityczny charakter Zjazdu, ukazuje genezę oraz pierwsze przejawy socrealizmu w Polsce, a także znaczenie Zjazdu dla historii polskiego kina. Książka zawiera również dokumenty związane ze Zjazdem, takie jak program, kalendarz projekcji, zaproszenia, listę obecności, zdjęcia, kadry filmowe, artykuły prasowe, przykłady filmów z ocenzurowanymi scenami oraz noty biograficzne uczestników.
Barbara Giza doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej), filmoznawczyni i medioznawczyni, zajmuje się społecznymi i kulturowymi aspektami filmu, piśmiennictwem filmowym, związkami filmu z literaturą, rolą filmu w komunikacji społecznej oraz studiami nad dziennikarstwem. Badaczka archiwów filmowych i audiowizualnych, współautorka filmów dokumentalnych, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, członkini-specjalistka Komitetu Nauk o Sztuce PAN oraz Koła Piśmiennictwa Filmowego przy SFP polskiej sekcji FIPRESCI. Autorka licznych publikacji, m.in.
Między literaturą a filmem. O scenariuszach filmowych Tadeusza Konwickiego (2007),
Stawiński i wojna. Podróż autobiograficzna jako reprezentacja doświadczenia (2012), a także redaktor naukowy serii
Polscy Krytycy Filmowi, Wrzesień 1939.
Filmowe teksty i konteksty (2020, z T. Lubelskim) oraz
Archiwa we współczesnych badaniach filmoznawczych (2021, z P. Zwierzchowskim i K. Mąką-Malatyńską), redaktorka tomu
Stulecie pokolenia Kolumbów (2022).
Adam Wyżyński filmoznawca i historyk filmu, kierownik Biblioteki w Filmotece Narodowej, autor tekstów o polskim kinie, publikowanych w Iluzjonie, Kinie, Zeszytach Telewizyjnych i Film Pro. Twórca kilkunastu notacji filmowych z nestorami polskiej kinematografii oraz wiceprezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
Po spotkaniu odbędzie się seans filmu
Miasto nieujarzmione w reżyserii Jerzego Zarzyckiego.
Miasto nieujarzmione (1950), rez. Jerzy Zarzycki, dramat, wojenny, Polska, 86 min.
Opowieść o tragicznych losach osamotnionego wśród ruin warszawskiego Robinsona, usiłującego przeżyć dramatyczne wydarzenia roku 1944: stłumienie Powstania Warszawskiego, przymusową ewakuację ludności i bezwzględną zagładę miasta.
Nad scenariuszem do filmu początkowo pracowali Jerzy Andrzejewski i Czesław Miłosz, zainspirowani wstrząsającymi wspomnieniami wojennymi pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana. Prace odbywały się w najbardziej burzliwym i trudnym okresie stalinizmu. W tym czasie między innymi zmieniono tytuł z pierwotnego
Robinsona warszawskiego, a z uwagi na mocny wpływ komunistycznej propagadny na kształt filmu, z udziału wycofał się Czesław Miłosz.
Film brał udział w konkursie głównym w MFF w Cannes w 1951 roku.
Prelekcja: dr Bartosz Filip
Wstęp na spotkanie i seans bezpłatny