stat
Impreza już się odbyła

Zlata Lebedz - Stoję za Wami. I za sobą.

Zlata Lebedz jeden obraz maluje kilka tygodni, miesięcy, jest to przemyślany i długotrwały proces. Każda praca artystki opowiada inną historię, a Zlata korzysta z całego wachlarza przeżyć i emocji, poszukując sensu zdarzeń głęboko w sobie, ale i w bliższym i dalszym otoczeniu.

Artystka z pozoru opowiada jedną historię, jednak porusza wiele tematów. Często dotyka spraw niewygodnych, trudnych, ale robi to z charakterystyczną dla siebie wrażliwością. W swojej twórczości skupia się na autokreacji, maluje to co ją spotkało, co przeżyła, a następnie pokazuje jakie emocje w niej pozostały. Nie zajmuje się tworzeniem cykli, poświęca swoją uwagę konkretnej sytuacji, odnosząc się do tego co tu i teraz, korzystając ze wspomnień i myśląc o przyszłości. Może się wydawać, że to nieświadome działanie, a obrazy przypadkowo tworzą sieć, połączony organizm wrażliwości i przeżyć artystki, choć mówią o czymś zupełnie innym są ze sobą scalone. Jest to zaplanowany proces, złożony z czasu, który artystka poświęca na badanie i zrozumienie wydarzeń. Zlata konstruuje swój własny język, który wynika z głębokiej analizy otaczającego świata i własnej osobowości.

Zlata Lebedz pokazuje, że w swojej twórczości mierzy się z procesem przesiedlenia, wychowała się na Białorusi, studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, obecnie do życia i tworzenia wybrała Kraków. Doświadczenie emigracji odbija się w twórczości artystki, przyglądając się pracom Zlaty możemy zobaczyć akceptujący kontekst tych przeżyć. Swoje myśli kieruje na płótno, bo malarstwo jest sposobem komunikacji Zlaty ze światem. Choć widzimy historie złożone, cierpienie postaci, trud, który towarzyszy scenie, zagłębiając się w wytworzony przez Zlatę język, dostrzegamy nadzieję. Artystka staje za sobą. Staje za nami. Próbuje poradzić sobie ze światem nadmiaru i obfitości, zaprasza nas do środka procesu, w którym tworzenie jest najważniejsze. Jako widzowie otrzymujemy od Zlaty prezent, efekt wielomiesięcznego poszukiwania. Dostajemy wypracowaną dawkę spokoju. W kilka chwil możemy, jak w retrospekcji zobaczyć myśli, emocje i stany, które towarzyszą każdemu z nas i nierzadko wiele nas kosztują. Zlata ułatwia nam ten proces, oddaje nam gotowy element, który składa się ze zrozumienia i bezpieczeństwa.

W pracy i w życiu artystce towarzyszy twórczość amerykańskich eseistek, w tym Susan Sontag. W jednym z wywiadów ta wybitna pisarka powiedziała:

Mam wrażenie, że myśl to forma odczuwania, a odczuwanie myślenia.

Zlata Lebedz na wystawie Stoję za Wami. I za sobą. daje nam dowolność w odczuwaniu i konstruowaniu myśli. Ale zabierając nas do swojego świata złożonego z obrazów i obiektów, pokazuje, że myśli, emocje, stany i zdarzenia to sieć zależności.

Karolina Połom

ZLATA LEBEDZ
Zlata Lebedz to pochodząca z Mińska malarka. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a dyplom przygotowywała w pracowni Andrzeja Tobisa i Dominiki Kowyni. Jej twórczość skupia się na malarstwie olejnym, tworzy także obiekty. Artystka posługuje się białoruskim i polskim językiem sztuk wizualnych, a także specyficznym idiolektem, jaki powstaje na ich przecięciu. Twórczość Zlaty charakteryzuje tendencja do autokreacji. Artystka dużą wagę przywiązuje do budowania własnego języka i sprawdzania, jak język kształtuje przekazywane treści. 

Wystawy/osiągnięcia: 
What ism thing?, Open Studios Salzburg Festung Hohensalzburg, 2023
ERZAC, SURVIVAL Art Review, Wrocław, 2023
Czy rzeki płyną tylko ze źródeł ?, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych Marchołt, Katowice, 2022
Pokój Białorusi, Festiwal na Dworcowej, Szczecin 2021
Proste Gesty, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, 2020,
To nie my, BASEN, Katowice 2020,
ZÜPÅ, Rotor2 Gallery, Gothenburg, 2019. 
Konteksty, Postartic Soft Seminar, uczestniczka, Sokołowsko, 2023
ING Polish Art Foundations Summer School, uczestniczka, Sokołowsko, 2023
Salzburg Summer Academy, stypendystka, Salzburg, 2023
Residency Overdue Time off: Belarusian Winter, Strefa Kultury Wrocław, 2020


Wrnisaż: 7.06.2024, godz. 19:00
Wystawa: 8-30.06.2024
udostępnianie:
czwartek/piątek - 17:00-19:30
sobota/niedziela - 13:00-17:00

________
Wystawa odbywa się w eskaem, miejscu działającym w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie. Tu powstają kulturalne kwadraty i pokazywana jest młoda sztuka.

Tę wystawę dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Dziękujemy!