Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Źli Żydzi (2 opinie)

komedia
kasy:
58 664-73-77
wystawia:
Konsulat Kultury
data premiery:
11 czerwca 2021
czas trwania:
90 min.
Źli Żydzi
6.6 24 oceny 1 10
Twoja ocena to: 5
"Źli Żydzi"

Najlepsza komedia sezonu - tak pisały o sztuce amerykańskie media. Wszystko w oparach Allenowskiego humoru, który równie często zmusza do uśmiech, co do refleksji nad własnym "ja".Nowy Jork, XXI wiek, rodzinne dziedzictwo w cieniu Holokaustu. Po stracie ukochanego dziadka kuzynostwo walczy nie tyle o to, co pozostało po seniorze rodu, ile o dookreślenie swojego miejsca we współczesnym świecie, tożsamość kulturową i religijną.

Czarna komedia Joshuy Harmona, to starcie dwóch wizji świata - osadzonego w tradycji i wierze oraz wyzwolonego i obojętnego religijnie.

Noc po pogrzebie, kawalerka, a w niej troje kuzynów toczy bój. Chai, to pamiątkowy naszyjnik po dziadku. Talizman, obiekt rodzinnego kultu. Mimo iż dystans i neutralne stanowisko stara się zachować Jonah, walka nie będzie łatwa, bo w jednym narożniku rozgrzewa się Daphna, konserwatywna "superżydówka", apodyktyczna, pewna siebie i nieugięta. W drugim równie uparty Liam, młody doktorant i hipster bez religijnego bagażu, który przyjeżdża na spotkanie z "sziksą", swoją partnerką Melody. Bitwa na argumenty o wartości, rodzinę, wiarę i dziedzictwo rozpoczęta!

Chai to po hebrajsku "życie". Dwie litery, chet i yud, mają swój odpowiednik numeryczny - osiemnaście, będący w judaizmie ważną liczbą. W sztuce Joshuy Harmona ten symbol zyskuje dodatkowe znaczenia.

Preferencje wiekowe: +15

REALIZATORZY:
Autor: Joshua Harman
Tłumaczenie: Hanna Szczerkowska
Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: Mateusz Dębski
Reżyseria świateł: Piotr Pawlik

OBSADA:
Daphna: Barbara Liberek
Melody: Karolina Bacia
Jonah: Jan Marczewski
Liam: Hubert Paszkiewicz