To ponadczasowa puszkinowska baśń, ukazująca głównych bohaterów Rybaka i jego żonę we współczesnym świecie, bliższym wyobraźni małego widza i bardziej znajomym niż dziewiętnastowieczny utwór poety
.
Zachłanna żona Rybaka pragnie tych samych dóbr materialnych co większość współczesnego społeczeństwa, poza tym w prośbach do rybki przejawia się odwieczne pragnienie dążenia do doskonałości (młodość, uroda, miłość). Bardzo ciekawym pomysłem twórców było wprowadzenie do toku wydarzeń reklamy, na którą dzieci reagują spontanicznie śmiechem i oklaskami jako na coś znajomego. Dwa światy przedstawione w baśni: akwarium Rybaka i telewizor Rybakowej, to odbicie sytuacji większości domów, w których wychowują się mali widzowie. Reżyser przedstawienia w finale udowadnia, że mogą zgodnie współistnieć.
Klamrą spinającą całe przedstawienie w spójną całość, jest ze znawstwem dobrana oprawa muzyczna wpływająca na poziom doznań estetycznych. Spektakl z równym zainteresowaniem oglądają dorośli i dzieci, odczytując jego treść pod swoim adresem i bawiąc się przy tym doskonale.
Teatr VAŚKA z Torunia