stat
Impreza już się odbyła

Zmień źródło ogrzewania za dotację - spotkanie informacyjne

Był Mały Kack, teraz czas na Działki Leśne. To tam odbędzie się kolejne spotkanie informacyjne dla mieszkańców, którzy chcieliby otrzymać dofinansowanie na wymianę starych pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Uczestnicy dowiedzą się o tym, jakie dotacje mogą dostać i jak mogą się o nie ubiegać. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 września, o godz. 17.00, w budynku szkoły przy ul. Wolności 25.

sty 17

piątek, g. 19:30

bilety 70 zł
sty 28

wtorek, g. 18:00 - 19:00

Wstęp wolny
W Gdyni szanujemy powietrze i dbamy o jego jakość. Zbliżają się chłodne dni i sezon grzewczy. Warto więc pomyśleć o sposobie ogrzewania swoje domu. Nierzadko mieszkańcy wciąż korzystają z pieców węglowych, które negatywnie wpływają na stan powietrza. W Gdyni działa już 13 czujników jakości powietrza, a ich wskazania można sprawdzać na mapie, dostępnej pod adresem: www.powietrze.gdynia.pl. Po uruchomieniu takiego narzędzia każdy mieszkaniec wie, jaki jest stan powietrza w jego najbliższym sąsiedztwie.

Jednak wymiana pieca węglowego na piec gazowy lub podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza realne koszty. A zatem warto przyjść na spotkanie i dowiedzieć się, na jakie wsparcie - dotację lub pożyczkę - można liczyć z różnych źródeł. Można je łączyć i nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić źródło ogrzewania i ograniczyć emisję pyłów do powietrza, którym wszyscy oddychają. Takie spotkania to jeden z najlepszych sposobów informowania mieszkańców.

Spotkanie informacyjne odbędzie się 5 września, o godz. 17.00, w Szkole Podstawowej nr 26, która mieści się przy ul. Wolności 25. Na mieszkańców będą tam czekać przedstawiciele miasta i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który jest operatorem programu w naszym województwie. Przybliżą oni założenia nowego programu "Czyste Powietrze", który ruszy już we wrześniu. Ma on charakter ogólnopolski. Na jego realizację przeznaczono 103 miliardy złotych, zaś realizacja programu ma trwać do 2029 roku. Środki finansowe będą rozdzielane za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z czego prawie 62% tych środków zostanie przyznanych w formie dotacji. Dzięki uzyskanych z niego dotacji będzie można sfinansować nawet 90% kosztów wymiany pieca i termomodernizacji budynku. Doradcy energetyczni powiedzą, jak można starać się o dofinansowanie. Wielkość dotacji będzie uzależniona od dochodu netto na osobę w rodzinie. Informacje na temat programu dostępne są też tutaj.

Od prawie dwudziestu lat dotacje na zmianę źródła ogrzewania przyznaje też miasto. W tym przypadku można uzyskać dofinansowanie nawet w wysokości 3000 złotych. Jeśli ktoś zdecyduje się podłączyć dom do miejskiej sieci, to dodatkowo może liczyć na sfinansowanie 75 procent kosztów przyłącza od OPEC-u. A PGE przyzna dotację nawet w wysokości 5000 złotych. Tak wysokie dofinansowanie jest przyznawane tylko mieszkańcom Gdyni. W innych miastach te kwoty są niższe.

W związku z planami rozbudowy sieci ciepłowniczejprzez OPEC na terenie Gdyni, kolejne spotkania będą się odbywać się w formule - "Przyjdź o dowolnej godzinie, zapytaj, dowiedz się". O możliwościach podłączenia do sieci ciepłowniczej i programie swoich dotacji opowiedzą pracownicy OPEC i PGE Energia Ciepła, a przedstawiciele miasta przekażą informacje na temat dotacji przyznawanych przez urząd oraz innych, dostępnych w ramach programu rządowego.