stat
Impreza już się odbyła

Jak często przyglądasz się spoglądaniu? W jakich sytuacjach zdarza Ci się patrzeć na patrzenie? Co można zobaczyć w widzeniu? Te pozornie absurdalne pytania są zachętą do wspólnej eksploracji wizualności, która dla osób widzących jest nie tylko niezwykle użyteczna podczas odnajdywania się w rzeczywistości, ale także oczywista, przezroczysta, opatrzona.

maj 17

sobota, g. 18:30 - 21:30

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 150 zł
ulgowy 270 zł
Kup bilet
Pomocą w tych poszukiwaniach będą różnego ćwiczenia z patrzenia i wyglądania, śledzące związki między widzeniem i wiedzeniem, okiem i myślą, obrazem i emocją. Oprócz tego spróbujemy przyjrzeć się widzeniu i kulturze wizualnej z perspektywy osób niewidomych od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa, które podobnie jak każde z nas żyją w świecie widzących. Czy dzięki nim możemy zobaczyć więcej? Jak to jest znać widzenie ze słyszenia? Jak odbiera się na skórze cudze spojrzenia?
Na warsztaty zapraszamy w wygodnych strojach i butach, a w przypadku deszczu z parasolami lub odpowiednimi kurtkami. Integralną częścią warsztatów jest spacer oraz ćwiczenia związane z zasłoniętymi oczami. Z tego powodu warsztaty nie są polecane osobom, które czują się bardzo niekomfortowo w takich sytuacjach.

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby w wieku od 16 do 116!

Warsztaty prowadzić będzie Kamil Pietrowiak -
antropolog kulturowy, pracuje w Instytucie Antropologii UG. Od kilkunastu lat prowadzi różnego rodzaju badania jakościowe na temat życia osób niewidomych. Od 2021 roku realizuje projekt badawczy na temat współpracy między psami przewodnikami i osobami niewidomymi. Współorganizator kilkudziesięciu warsztatów sensorycznych i integracyjnych odnoszących się do tematyki niepełnosprawności wzroku (we współpracy m.in. z Brave Festival, Muzeum Współczesnym Wrocław, ESK Wrocław 2016, Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Kultury Zamek).
* Książkę Kamila Pietrowiaka pt. Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności, Toruń: Wydawnictwo UMK, seria Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, 2019, można pożyczyć w filii Koc i Książka.

Informacja o biletach

Na warsztaty obowiązują zapisy na adres mailowy kociksiazka@mbp.sopot.pl Zapisy mailowe przyjmujemy od 18 marca. W wiadomości prosimy o podanie: imienia i nazwiska, numeru telefonu i numeru karty bibliotecznej.