stat
Impreza już się odbyła

Pod takim hasłem odbywać się będzie ogólnopolska akcja organizowana przez Fundację DKMS w Forum Gdańsk. W sobotę, 31 sierpnia wolontariusze fundacji zachęcać będą osoby przybywające do Forum Gdańsk by zarejestrowały się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

sty 18

sobota, g. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lut 9

niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 395 zł
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, spośród 35 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Fundacja DKMS po raz kolejny organizuje wydarzenie ogólnopolskie, z nadzieją że baza potencjalnych dawców szpiku powiększy się.

- Wakacje dobiegają końca. Przed nami intensywny czas organizowania wyprawek do szkoły. Ostatni weekend wakacji może być również okazją do pomagania, tym razem osobom chorym na białaczkę. Pomóc można z uśmiechem i w prosty, bezbolesny sposób. Wystarczy przyjść do Forum Gdańsk w najbliższą sobotę i zgłosić się do wolontariuszy Fundacji DKMS - mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Być może okaże się, że ktoś z naszych gości będzie miał okazję uratować życie osobie potrzebującej szpiku od dawcy niespokrewnionego - dodaje Magdalena Gibney.

Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku?
Do bazy zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja trwa kilka minut i obejmuje takie działania jak: przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienie formularza z danymi osobowymi oraz pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Osoby zainteresowane proszone są o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości z numerem PESEL, który jest niezbędny podczas rejestracji. Kiedy dochodzi do przeszczepu szpiku? Na podstawie pobranej próbki określane są cechy zgodności antygenowej. Jeżeli okaże się, że kod genetyczny dawcy niespokrewnionego zgadza się z kodem genetycznym osoby chorej wówczas dochodzi do przeszczepu i informuje Bartłomiej Cisek - z Fundacji DKMS.