stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zula Strzelecka: Oikos, intonacje natury

Państwowa Galeria sztuki zaprasza na wystawę Zuli Strzeleckiej "OIKOS, INTONACJE NATURY".

15 listopada 2024 - 2 lutego 2025

Sopot,
bilety 15 zł
5 marca - 5 kwietnia 2015
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00.

Prace Zuli Strzeleckiej to ponad 30 Tkanin artystycznych i 40 Obrazów oraz materiały filmowe i multimedialne prezentowane na wystawie ze zbiorów: Rodziny Artystki, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Zbiorów Prywatnych.

ZULA STRZELECKA (1924-2012) była artystką o ujmującej osobowości. Doświadczając w Wilnie - we wczesnej młodości lęku o życie najbliższych, trzymała się blisko życiodajnej strefy sztuki, wymagającej pełnego zaangażowania. Jej odejście stało się dla wielu ludzi osobistą stratą. Wyróżniającą się działalność artystyczną Zula Strzelecka (wł. Wacława z domu Bartoszewicz) rozwijała na początku w Szkole Sopockiej - późniejszej PWSSP w Gdańsku pod opieką Artura Nachta-Samborskiego (malarstwo) i Józefy Wnukowej (tkactwo artystyczne). W 1950 roku zajęła się także m.in. projektowaniem kostiumów oraz wykonaniem malowideł ściennych na gdańskiej Starówce. Jak podkreśla Małgorzata Wróblewska-Markiewicz z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi "Równocześnie podjęła pierwsze eksperymenty w zakresie zdobienia tkanin artystycznych i szybko wypracowała swój oryginalny styl oparty o transpozycje wzorów zaczerpniętych z pasów słuckich (pas do obwiązywania kontusza szlacheckiego).

Pomna XVIII-wiecznych wzorców projektowała tkaniny zdominowane wielością motywów (głównie roślinnych) i świetlistością kolorów. Tkała również gobeliny. Wrażliwa na kolor stosowała barwy przełamane, o wyszukanych tonacjach i zestawiane z wielkim smakiem".. Jej misternie wykonane prace przepełnione odniesieniami do natury ożywionej, nieożywionej, do kultur minionych epok,niekiedy najzupełniej abstrakcyjne, jak partytury plastyczne, należą do wybitnych i oryginalnych osiągnięć współczesności, dostrzeganych w opracowaniach historyczno-artystycznych. Była też współtwórczynią części monumentalnych prac Mariana Strzeleckiego (1924-1973), swojego męża, cenionego twórcy. Ważną częścią życia Strzeleckich, a po tragicznej śmierci męża w 1973, samej Zuli Strzeleckiej - były podróże oraz dom rodzinny (z greckiego- oikos) stanowiący często nieoficjalny ośrodek kulturalny, miejsce spotkań wielu osobowości kultury współczesnej. Jak podkreślił Wojciech Strzelecki - syn artystów, a również Stanisław Seyfried, Jacek Kotlica, Jan i Irena Parandowscy, Wanda Wiłkomirska i inni - Ich Dom, o niepowtarzalnej atmosferze, stanowił mekkę, do której przyjeżdżali znani artyści, pisarze, aktorzy, reżyserzy, muzycy etc., z licznych miejsc świata.
/dr Dorota Grubba-Thiede kuratorka wystawy/

Ekspozycji towarzyszy albumowe wydawnictwo pt. "ZULA STRZELECKA (1924-2012) - oikos, intonacje Natury" wydane przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie

Aranżacja przestrzenna wystawy: Dorota Grubba-Thiede, Emilia Grubba, Maria Zgirska

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    7 zł
  • Kontakt
    58 551-06-21
• bilet normalny – 10 zł
• bilet ulgowy – 7 zł
• bilet dla mieszkańca Sopotu – 5 zł
• bilet ulgowy szkolny (grupa minimum 20 osób) – 4 zł od osoby
• bilet dla słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób) – 4 zł od osoby
• w piątki wstęp wolny

Kasa PGS otwarta jest od wtorku do niedzieli do godz. 18:30.