Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają na Żuławski Krajobraz - miejsca odzyskane /Wystawa - Dyskusja
Opis wystawy
Tematem przewodnim wystawy będą wybrane elementy dziedzictwa żuławskiego krajobrazu. Urzekające osobliwością domy podcieniowe, unikalnej architektury wiatraki czy hydrotechniczne konstrukcje na stałe wpisały się w kulturowe dziedzictwo Delty Wisły. Część z nich popadła w ruinę i zapomnienie, inne zostały unicestwione z żuławskiego krajobrazu, ale są też takie, które dzięki świadomym działaniom lokalnych entuzjastów uratowano. Do dziś przypominają o unikatowości tego terenu.
Cała ekspozycja, opatrzona komentarzem wraz z ilustracjami najciekawszych zabytków pozwoli na nowo odkryć bogactwo terenów dolnej Wisły. Podczas spotkania przedstawimy problematykę ich ochrony, dewastacji oraz funkcjonowania w przestrzeni społeczno - kulturowej Żuław.
DYSKUSJAOtwarcie wystawy skłoni do zadania wielu pytań na temat stanu i kondycji tych miejsc. Jak przebiegały działania rewitalizacji? Jak umiejętnie zarządzać danym obiektem?
Na Państwa pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście: Wiesław Zbroiński (sołtys Mokrego Dworu) oraz Maciej Marczewski (autor bloga podróżniczego ruszajwdroge.pl), którzy opowiedzą o żuławskim krajobrazie, ale w swoich prezentacjach skupią się na jego turystycznych walorach.
Wiesław Zbroiński - sołtys Mokrego Dworu, hodowca tulipanów. Od kilku lat organizuje, znane już nie tylko na Pomorzu, święto kwiatów Żuławski Tulipan. Teraz, niczym młynarz, powołuje do "drugiego" życia, wiatrak typu paltrak z 1903 r., który został przeniesiony do Mokrego Dworu z Wyszogrodu. /fot. Agata Cymanowska/
Maciej Marczewski - autor największego bloga podróżniczego o Polsce www.ruszajwdroge.pl oraz Fundacji Ruszaj w Droge! (stworzonych wspólnie z żoną, Kasią Marczewską) nagrodzonej w prestiżowym konkurs Tourism Trends Awards za Debiut roku 2016. Oboje są miłośnikami Polski i jej turystycznych atrakcji. Od siedmiu lat regularnie opowiadają o pomysłach na wycieczki po Polsce - w Internecie, w audycjach radiowych, telewizyjnych i na spotkaniach Klubu Ruszaj w Drogę! Ich blog czyta miesięcznie ponad sto tysięcy turystów, a ich wycieczki śledzi w mediach społecznościowych ponad 30 tysięcy Fanów. Podczas spotkania Maciej Marczewski podzieli się pomysłami na ciekawy weekend na Żuławach. Pokaże jak zacząć przygodę ze zwiedzaniem Żuław - gdzie warto pojechać i co warto tu zobaczyć.
Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski - absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.
Specjalne podziękowania dla Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za wyrażenie zgody na wykorzystanie archiwalnych fotografii z książki pt. Das Weichsel-Nogat-Delta : Beiträge zur Geschichte sejner landschaftlichen Entwickelung, vorgeschichtlichen Besiedelung und bäuerlichen Haus- und Hofanlage. H. Bertram, 1924.
Wernisaż: 16 września 2017 (sobota) godz. 12:00
Ekspozycja wystawy: 17.09.2017 - 31.12.2017
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota (wrzesień) godz. 11:00 - 14:00
Wstęp wolny