stat
Impreza już się odbyła

Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają na Żuławski Krajobraz - miejsca odzyskane /Wystawa - Dyskusja

11 października - 7 listopada 2024, g. 18:00

Wstęp wolny

18 maja 2024 - 31 października 2025, g. 11:00

Gdańsk,
bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
Opis wystawy
Tematem przewodnim wystawy będą wybrane elementy dziedzictwa żuławskiego krajobrazu. Urzekające osobliwością domy podcieniowe, unikalnej architektury wiatraki czy hydrotechniczne konstrukcje na stałe wpisały się w kulturowe dziedzictwo Delty Wisły. Część z nich popadła w ruinę i zapomnienie, inne zostały unicestwione z żuławskiego krajobrazu, ale są też takie, które dzięki świadomym działaniom lokalnych entuzjastów uratowano. Do dziś przypominają o unikatowości tego terenu.

Cała ekspozycja, opatrzona komentarzem wraz z ilustracjami najciekawszych zabytków pozwoli na nowo odkryć bogactwo terenów dolnej Wisły. Podczas spotkania przedstawimy problematykę ich ochrony, dewastacji oraz funkcjonowania w przestrzeni społeczno - kulturowej Żuław.

DYSKUSJA
Otwarcie wystawy skłoni do zadania wielu pytań na temat stanu i kondycji tych miejsc. Jak przebiegały działania rewitalizacji? Jak umiejętnie zarządzać danym obiektem?
Na Państwa pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście: Wiesław Zbroiński (sołtys Mokrego Dworu) oraz Maciej Marczewski (autor bloga podróżniczego ruszajwdroge.pl), którzy opowiedzą o żuławskim krajobrazie, ale w swoich prezentacjach skupią się na jego turystycznych walorach.

Wiesław Zbroiński - sołtys Mokrego Dworu, hodowca tulipanów. Od kilku lat organizuje, znane już nie tylko na Pomorzu, święto kwiatów Żuławski Tulipan. Teraz, niczym młynarz, powołuje do "drugiego" życia, wiatrak typu paltrak z 1903 r., który został przeniesiony do Mokrego Dworu z Wyszogrodu. /fot. Agata Cymanowska/

Maciej Marczewski - autor największego bloga podróżniczego o Polsce www.ruszajwdroge.pl oraz Fundacji Ruszaj w Droge! (stworzonych wspólnie z żoną, Kasią Marczewską) nagrodzonej w prestiżowym konkurs Tourism Trends Awards za Debiut roku 2016. Oboje są miłośnikami Polski i jej turystycznych atrakcji. Od siedmiu lat regularnie opowiadają o pomysłach na wycieczki po Polsce - w Internecie, w audycjach radiowych, telewizyjnych i na spotkaniach Klubu Ruszaj w Drogę! Ich blog czyta miesięcznie ponad sto tysięcy turystów, a ich wycieczki śledzi w mediach społecznościowych ponad 30 tysięcy Fanów. Podczas spotkania Maciej Marczewski podzieli się pomysłami na ciekawy weekend na Żuławach. Pokaże jak zacząć przygodę ze zwiedzaniem Żuław - gdzie warto pojechać i co warto tu zobaczyć.

Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski - absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.

Specjalne podziękowania dla Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za wyrażenie zgody na wykorzystanie archiwalnych fotografii z książki pt. Das Weichsel-Nogat-Delta : Beiträge zur Geschichte sejner landschaftlichen Entwickelung, vorgeschichtlichen Besiedelung und bäuerlichen Haus- und Hofanlage. H. Bertram, 1924.

Wernisaż: 16 września 2017 (sobota) godz. 12:00

Ekspozycja wystawy: 17.09.2017 - 31.12.2017
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota (wrzesień) godz. 11:00 - 14:00
Wstęp wolny