Żuławski splot Wyspa Skarbów Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Żuławski splot

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają na Żuławski splot / Wystawa / Prelekcja - godz. 13:00 Otwarcie wystawy czasowej "Żuławski splot", Izba Pamięci Wincentego Pola - godz. 13:15 Wykład Łukasza Kępskiego. "O żuławskich wsiach, czyli opowieść inna niż wszystkie inne".

Tegoroczne hasło przewodnie Europejskich Dni Dziedzictwa to "Polski splot". Pojęcie "splotu" nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców.
To także materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym.

Żuławski splot / Wystawa / Prelekcja
Tematem przewodnim wystawy będzie próba odnalezienia w żuławskim krajobrazie tzw. żuławskiego splotu? Jej otwarcie skłoni do zadania wielu pytań. Czy w odniesieniu do Żuław Wiślanych można pokusić się o stwierdzenie - żuławski splot...? Na przestrzeni wieków, kolejne pokolenia tworzyły na tym terenie unikalny tygiel kulturowy, religijny, materialny i niematerialny oraz wytworzyły wyjątkowy styl, który był cechą charakterystyczną terenów delty Wisły.

Na Państwa pytania postara się odpowiedzieć gość specjalny wydarzenia:
Łukasz Kępski - absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od blisko dziesięciu lat związany jest Klubem Nowodworskim i Żuławskim Parkiem Historycznych. Autor książek i artykułów historycznych m.in. w Ciekawostkach Historycznych i Twojej Historii. Współpracuje z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami naukowymi i muzealnymi w Polsce i zagranicą. W swoich badaniach przede wszystkim koncentruje się na dziejach delty Wisły w epoce wczesnonowożytnej. Jak sam podkreśla jest zafascynowany historią żuławskich wsi i jej mieszkańców.

W swoim wykładzie "O żuławskich wsiach, czyli opowieść inna niż wszystkie inne" postara się nam przybliżyć świat żuławskich sąsiadów w XVI - XVIII w.

Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski - absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.

*DOJAZD: Autobusy linii: 112, 186. Dworzec Główny (przystanek początkowy) - Sobieszewo Wyspa (przystanek końcowy);
Otwarcie wystawy: 07 września 2019 (sobota) godz. 13:00
Ekspozycja wystawy: 07.09 - 31.12 .2019
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota / niedziela: nieczynne