Chcesz się rozsmakować w kaszubskiej żurawinie? Chcesz zgłębić tajniki jej zbioru i przyrządzanych smakowitości? Nic prostszego! Dołącz do Żurawinowego Rajdu Rowerowego, który odbędzie się w dniach 9 - 10 września 2016 r. To propozycja dla ludzi aktywnych i ciekawych kultury, historii i tradycji Kaszub. Biorąc udział w rajdzie rowerowym dołączysz także do III Festiwalu Żurawiny w Kościerzynie. Festiwal Żurawiny to trzecia już edycja festynu przepełnionego lokalną kulturą i tradycją osłodzoną żurawinowymi smakołykami. Kościerski Festiwal Żurawiny to impreza z mnóstwem atrakcji i niespodzianek dla jej uczestników.
Idea Rajdu Rowerowego:Żurawinowy Rajd Rowerowy nie ma charakteru otwartej rywalizacji i klasyfikacji, a jego celem jest zachęcenie do aktywnego spędzania czasu w atmosferze pikniku. Trasa rajdu wiedzie atrakcyjnymi i urozmaiconymi rejonami od Gdańska do Kościerzyny. Przejazd trasą nadzorowany jest przez doświadczonych Przewodników sprawujących opiekę nad bezpieczeństwem grupy. Uczestnicy biorąc udział w rajdzie będą mogli bliżej poznać lokalną przyrodę oraz kulturę miejscowej społeczności. Bliskie sąsiedztwo wspaniałych okolicznych jezior i leśnej głuszy urozmaica ten krajobraz sprawiając, że rowerzysta może jeszcze bardziej zagłębić się w kaszubskiej przyrodzie i poznać jej kwintesencję.
>>>Zobacz jak wyglądała ubiegłoroczna edycja Żurawinowego Rajdu RowerowegoTrasa rajdu:Rajd rozpoczniemy w Gdańsku, skąd lokalnymi drogami i duktami nowo utworzonej trasy turystycznej "Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny" dojedziemy do Zielenina gdzie organizatorzy konferencji przygotowali biesiadę z degustacją żurawinowych smakołyków. Po pikniku na rowerach przejedziemy również z dala od ruchu samochodowego do miejsca noclegu (lokalna Agroturystyka).
W drugim dniu drogami lokalnymi przedostaniemy się do Dobrogoszczy, gdzie dołączymy do rajdu rowerowego organizowanego przez kościerską grupę rowerzystów. Razem z lokalnymi pasjonatami dwóch kółek pokonamy trasę śladami kaszubskiej żurawiny wracając nad brzeg jeziora Dobrogoszcz gdzie zorganizowany będzie festyn rodzinny. Droga powrotna z Kościerzyny do Trójmiasta to dwa warianty: dla wytrwałych - powrót na rowerach lokalnymi drogami gruntowymi i leśnymi duktami zatopionymi w kaszubskich krajobrazach wczesnej jesieni. Drugi wariant to powrót kolejką PKM z Kościerzyny do Trójmiasta.
Uczestnicy nie mogący dołączyć do nas w pierwszym dniu imprezy mogą skorzystać z atrakcji drugiego dnia dojeżdżając na miejsce startu rajdu we własnym zakresie.
Nawierzchnia dróg głównie szutrowa i gruntowa leśna. Miejscami trasa rajdu będzie wiodła drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu samochodowego.
Zlecany rower: górski lub trekkingowy.
>> Udział w rajdzie oznacza akceptację warunków Regulaminu Rajdu Chcesz wziąć udział w Żurawinowym Rajdzie Rowerowym?>>>Zgłoś się wysyłając maila do organizatora:
lubimyrowery@gmail.com>>>Uczestnicy zarejestrowani do środy 7 września 2016 r. objęci zostaną ubezpieczeniem NNW.
>>>Zgłoszenia należy dokonać elektronicznie do środy 7 września 2016 r. do godz. 17:00.
>>> Organizator dopuszcza możliwość udziału w rajdzie Uczestników bez rejestracji internetowej i dokonania wpłaty w dniu rajdu, przed startem. Możliwość ta dotyczy jednak uczestników, którzy nie skorzystają z noclegu.
>>>Organizator zaleca podczas rajdu używanie kasku rowerowego.
Program rajdu:1 dzień - piątek - 9 wrzesień 2016:9:00 - Start rajdu - Gdańsk, Dworzec Główny PKP
Przejazd trasą rajdu - długość trasy około 60 - 70km.
15:00 - dojazd do Zielenina i piknik.
19:00 - nocleg w agroturystyce w okolicach Kościerzyny
Przejazd na rowerach z Zielenina na miejsce noclegu - dystans około 20 km.
Łączny dystans rowerowy pierwszego dnia to około
90 km.2 dzień - sobota - 10 wrzesień 2016:9:00 - start z miejsca noclegowego i dojazd do Dobrogoszczy - trasa około 15-20km.
10:00 - udział w wycieczce rowerowej organizowanej przez Kościerską Grupę Rowerową - trasa około 20-30 km.
13:00 - Dodatkowe atrakcje związane z Festiwalem Żurawiny (festyn rodzinny, pokazy i koncerty przygotowane przez Organizatora Festiwalu - Stowarzyszenie Kościerska Chata)
16:00 - powrót na rowerach lub szynobusem do Gdyni (Trójmiasta) - trasa rowerowa około 60 km
Łączny dystans rowerowy drugiego dnia to około
100kmPociąg Regio (Szynobus) z Kościerzyny wyjeżdża około godz. 17:00.
Koszt biletów na pociąg Uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Łączny dystans rajdu jest dość znaczny, ale rozłożony na cały dzień nie powinien przysporzyć kłopotów uczestnikom rajdu.
Nocleg w agroturystyce wliczony jest w cenę rajdu.
Każdy uczestnik musi mieć ze sobą śpiwór i karimatę.
Wyżywienie każdy uczestnik organizuje we własnym zakresie.
Opłata za uczestnictwo: 50zł (w dniu rajdu 60 zł o ile będą jeszcze wolne miejsca)
Wpisowe płatne do środy 7 września 2016 r. do godz. 17:00 przelewem na konto:
Nr rachunku: 82 1142 0008 0000 1062 0010 5453
R4FUN, ul. Sosnkowskiego 9a/5, 80-041 Gdańsk
w tytule wpłaty : Festiwal Żurawiny 2016, Imię i Nazwisko, adres e-mail
Wpisowe płatne w dniu rozpoczęcia rajdu czyli w piątek 9 września 2016 przed startem w kwocie 60 zł należy uiścić w gotówce u Przewodnika.
O potrzebie otrzymania faktury VAT należy poinformować e-mailem przesyłając dane Nabywcy oraz potwierdzenie przelewu na adres: lubimyrowery@gmail.com
Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi. Nie ma możliwości przeniesienia raz wniesionej opłaty na innego uczestnika.
Istnieje możliwość wniesienia opłaty startowej za większą liczbę Uczestników na jednym przelewie. W tym wypadku w tytule przelewu należy wpisać "Opłata grupowa" oraz Imiona i Nazwiska wszystkich osób zgłaszanych do uczestnictwa w rajdzie
Świadczenia dla Uczestników:- nocleg w agroturystyce (każdy uczestnik musi mieć ze sobą śpiwór i karimatę)
- piknik w pierwszym dniu rajdu,
- udział w rowerowym Rajdzie Żurawinowym organizowanym przez PTTK Promyk z Kościerzyny,
- opieka przewodnika,
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.
Każdy Uczestnik powinien zabrać ze sobą:- Sprawny rower oraz na wypadek awarii odpowiednie narzędzia do naprawy.
- Zapasową dętkę - nie łatki!
Przewodnik nie jest serwisantem, ale z pewnością pomoże w opanowaniu drobnej awarii możliwej do usunięcia w warunkach terenowych.
- odpowiednie oświetlenie roweru - istnieje możliwość poruszania się po zmroku
- śpiwór i karimatę - żeby się wygodnie i w cieple wyspać
- prowiant na dwa dni (żywność i napoje) lub drobne na uzupełnienie zapasów
- odpowiednia odzież adekwatna do pogody - trzeba mieć na uwadze, że wrzesień to już jesień (coś ciepłego i nieprzemakalnego)
Organizator:Piotrek Książek, tel: +48 509 988 052,
e-mail: lubimyrowery@gmail.com