stat
Impreza już się odbyła

Fundatorzy, obrazy i wolny rynek dzieł sztuki, czyli w jaki sposób kupowano obrazy od XV do XVII wieku.

sty 18-19

sobota - niedziela

Gdańsk,
bilety 23 zł
ulgowy 17 zł

w każdą sobotę (do 25.01), g. 11:00

Wstęp wolny
Prowadzenie: Beata Purc-Stępniak

Na kolejnym niedzielnym oprowadzaniu po wystawie Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki skoncentrujemy się na bardzo ciekawej i znaczącej roli jaką odegrali na przestrzeni trzech wieków fundatorzy, mecenasi i kolekcjonerzy w procesie doboru dzieł sztuki, które zdobiły kościoły i domy prywatne. Czy kierowano się poszukiwaniem piękna, miłością do sztuki, trendami, a może rolę grała polityka, religia czy aspiracje? Kiedy i gdzie chętnie rozmawiano o sztuce? Jak nią handlowano?

Zastanowimy się też czy dzieła sztuki mogły być pretekstem do rozmowy. Czy miały wpływ na zmianę poglądów? Czy były ich manifestacją? Jaką rolę odegrali w tym procesie mecenasi, artyści i kupujący obrazy?

Czy jest możliwe, aby kupować martwe natury pokazujące ubitą zwierzynę ułożoną w stos i zachwycać się takim obrazem?

Pokażemy Wam portret przedstawiający biskupa, który ukrywa tajemnice swojego prywatnego życia!

Wśród malarzy Gdańskich popularnością cieszył się malujący przywary Gdańszczan artysta. Jego obrazy malowane w seriach znalazły się w niejednej gdańskiej kolekcji.

Dr Beata Purc-Stępniak
Kustosz dyplomowany, Pracownia Malarstwa Europejskiego MNG. Pracownik naukowo dydaktyczny Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Kuratorka wielu wystaw oraz autorka książek i artykułów z zakresu historii sztuki.

Informacja o biletach

piątek – dzień bezpłatny
normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł
uczniowie i studenci 7 – 26 lat – 1 zł
bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat – 20 zł
bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. – 10 zł
bilet 30-dniowy – 20 zł (bilet uprawnia do jednorazowego wstępu na wystawy stałe i czasowe w Muzeum w okresie jednego miesiąca od dnia zakupu biletu)