stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zwiedzaj Gdańsk, alternatywnie Opinie (9)

Po zeszłorocznych sukcesach oraz dużym zainteresowaniu mieszkańców i turystów spacerami po nietypowych, miejskich szlakach (1117 osób odwiedziło Zaspę i Biskupią Górkę, a 800 uczestniczyło w spacerach po terenie dawnej Stoczni), Instytut Kultury Miejskiej znów zaprasza do zwiedzania. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie i tajemniczych terenach Biskupiej Górki, a członkinie grupy Metropolitanka zapraszają na spacery po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej.

lis 24

niedziela, g. 9:50

Gdańsk Twierdza Wisłoujśc, parking przy Twierdzy...
bilety 65 zł
ulgowy 55 zł
wyprzedane

6 lipca - 30 listopada 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
Zapisy na wszystkie spacery w Punkcie Informacji Kulturalnej, ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 - 18.00; sb - nd, godz. 12.00 - 16.00 lub e-mail: punkt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016. Zwiedzanie jest bezpłatne!

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie

Gdańska Zaspa tylko z pozoru jest zwykłym skupiskiem bloków mieszkalnych z lat 70. i 80. Architektura osiedla - wyeksponowane szczytowe ściany bloków i otwarte przestrzenie zielonych alei są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które czynią ją jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska.

Kolekcja malarstwa monumentalnego to dzisiaj ponad 40 wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce - niektóre przestawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys.

Tę niezwykłą galerią można zwiedzać z jej gospodarzami - mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą o historii osiedla, jego architekturze oraz zabiorą na spacer szlakiem zaspiańskich murali. Wszyscy zostali przygotowani do pełnienia roli przewodników: spotykali się z twórcami prac, poznawali historię powstawania galerii, ciekawostki, anegdoty związane z realizacjami artystycznymi. Szczególnie polecamy spacery podczas tegorocznej edycji Festiwalu Monumental Art (1-12 lipca 2013), kiedy spotkać będzie można artystów z USA, Hiszpanii, Białorusi i Czech malujących nowe murale.

Odkryj tajemnice Biskupiej Górki

Jest w Śródmieściu Gdańska pewne niezwykłe miejsce - to Biskupia Górka, której zabudowania widać z centrum miasta. Również tę dzielnicę warto zwiedzić z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. Na murach domów widnieją jeszcze pozostałości po niemieckich napisach, a w zaułkach, podwórkach i klatkach schodowych czas jakby się zatrzymał.

O skomplikowanej historii Gdańska oraz o zabytkach, jakie znajdują się na Biskupiej Górce będzie można usłyszeć od Lokalnych Przewodniczek i Przewodników, którzy zostali zauroczeni tym miejscem. W trakcie przewodnickich szkoleń pogłębili swoją wiedzę o tej części historycznego Gdańska i oprócz informacji o zabytkach, będzie można usłyszeć legendy i anegdoty czy dowiedzieć się o niezwykłych postaciach związanych z Biskupią Górką. Nasz przewodnik pomoże też znaleźć miejsce, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska. Warto odwiedzić to, tak różne od obowiązkowych, miejsce położone w centrum Gdańska.
Spacery szlakami kobiet po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska od dawna przyciąga turystów i mieszkańców Gdańska. Już drugi rok nieformalna grupa Metropolitanka, promuje poprzez konkursy i spacery po terenach dawnej stoczni historie kobiet związanych z tym miejscem. W 2012 roku w spacerach z Metropolitanką uczestniczyło 800 osób. Czy w tym roku padnie rekord?

Stocznia Gdańska była jednym z największych zakładów pracy na Pomorzu. Zatrudniała nawet 17 tysięcy osób. Do niedawna kojarzono ją wyłącznie z mężczyznami: spawaczami, monterami, operatorami dźwigów, strajkującymi. A przecież wśród nich znajdowały się również kobiety, które stanowiły nawet 1/3 załogi. Kilka z nich zaangażowało się w działalność opozycyjną i rozprowadzanie na terenie Stoczni nielegalnych pism i ulotek. Zwolnienie jednej z nich doprowadziło do wybuchu strajku, którego zwieńczeniem było podpisanie Porozumień sierpniowych. "Metropolitanka" odkrywa ten zapomniany fragment historii Stoczni Gdańskiej, szukając kobiet, których życie i działania zmieniły bieg historii. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na regularne spacery po terenach postoczniowych według klucza herstorii, czyli ról i doświadczeń kobiet na trzech trasach:

Trasa "S" poświęcona jest działaczkom Solidarności.
Trasa "P" poświęcona pracownicom Stoczni.
Trasa "A" poświęcona artystkom tworzącym na terenie Stoczni.

Oprowadzają autorki projektu oraz artystki związane ze Stocznią.

Więcej o projekcie: www.metropolitanka.ikm.gda.pl.