Pokaz filmu Zwykłe Życie oraz dyskusja z Adamem Jarniewskim (Poznaj Grenlandię), Kuba Witek (reżyser) - prowadzenie prof. Sebastian Konefał. Wydarzenie w ramach 7.edycji Nordic Focus Festival 2022.
Oficjalne otwarcie festiwalu prof. UG, dr hab. Arnold Kłonczyński Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UG
Zwykłe Życie reż. Kuba Witek
2022, Polska, 77 min.
Kiedy Adam, polski student w Danii, poznał Grenlandkę Birthe, nie spodziewał się, że ta młodzieńcza miłość doprowadzi go do nieznanego i odległego miejsca na północnym krańcu świata. Z chłopaka wychowanego w polskim prowincjonalnym miasteczku wyrósł na mężczyznę, zapewniającego byt swojej rodzinie w trudnych arktycznych warunkach. Przez piętnaście lat zintegrował się z lokalną społecznością, z powodzeniem pracuje jako nauczyciel, ma trzy córki i potrafi zapolować na renifera.
Film Zwykłe Życie realizowany był przy wsparciu Ambasady RP w Danii, a jego międzynarodowa premiera odbyła się w Centrum Kultury Grenlandzkiej w Kopenhadze.
Trailer
https://youtu.be/V0EDUk9F1qs
Sebastian Konefał stypendysta Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (granty EEA). Autor książek Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi (2013), Kino Islandii: Tradycja i ponowoczesność (2016) oraz Cinema of Iceland: Between Tradition and Liquid Modernity (2019). Prowadził gościnne wykłady m.in. na uczelniach w Reykjaviku, Trondheim oraz Tromso. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na kierunkach Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz Produkcja Form Audiowizualnych. Zajmuje się badaniem kina nordyckiego, fantastyki i komiksów.
Kuba Witek podróżnik i reżyser filmowy przez ostatnie siedem lat pracował na Grenlandii, Spitsbergenie, Wyspach Owczych, Islandii oraz Polsce i USA jako dokumentalista, autor książek i prelegent. Fascynuje go Północ, której mieszkańcy i natura najsilniej odczuwają efekty zmian klimatu i niszczycielskiej działalności człowieka. Dzięki wieloletniej uwadze poświęconej arktycznym rejonom, miał okazję przeprowadzić wiele rozmów z naukowcami, historykami, politykami i artystami, z których wielu jest bohaterami jego filmów. Jego projekty powstawały we współpracy z National Geographic Polska, Greenpeace, Ambasadami RP w Kopenhadze i Reykjaviku oraz różnymi instytucjami naukowymi.
Adam Jarniewski (ur. 1980) Seria szczęśliwych przypadków sprawiła, że w 2006 roku zamieszkał na Grenlandii, założył tam rodzinę i wiedzie spokojne życie tuż za kołem podbiegunowym. Swoje wrażenia z pierwszych lat spędzonych na największej wyspie świata opisał w książce Nie mieszkam w igloo(201. W zeszłym roku ukazała się jego druga pozycja, tym razem skierowana do dzieci i młodzieży. W Listach z Grenlandii w rolę narratorki wciela się najstarsza córka autora, która zabiera swoich polskich rówieśników w podróż po Arktyce. Adam prowadzi profil Poznaj Grenlandię (FB, Instagram, YT) na którym szczerze relacjonuje bolączki i radości polarnego życia.
www.listyzgrenlandii.plhttps://www.poznajgrenlandie.pl/