stat
PATRONAT

Uroczysty koncert pamięci Maestry Marii Fołtyn - Legendy Polskiej Wokalistyki, Patronki Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych" w Sopocie, która do końca swoich dni - miała głęboko w sercu miasto, w którym 76 lat temu zadebiutowała partią Halki w premierowym spektaklu opery "Halka" St. Moniuszki, zaprezentowanym w 1948 roku na deskach Opery Leśnej w Sopocie.  

W 1949 roku w Gdańsku, czyli 75 lat temu, ukończyła studio muzyczno-dramatyczne Iwo Galla działające przy Operze Bałtyckiej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


O "swojej" Halce Maria Fołtyn mówiła: "Zawsze śpiewałam w ekstazie. Szokowałam wibracją ciała, ekspresją, emocjami, jakie pokazywałam w relacjach z partnerami na scenie".

W 2024 roku przypada 100. rocznicy urodzin Marii Fołtyn, tej wielkiej propagatorki twórczości Stanisława Moniuszki na świecie, która za życia była przyjaciółką Sopotu i Teatru Otwartego w Gdańsku - osobą mocno zaangażowaną w realizację Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych".

W mediach publicznych wielokrotnie podkreślała rangę i znaczenie Festiwalu mówiąc: ... jest to unikatowe, jedyne tego typu zjawisko kulturalne w Polsce, jedyny festiwal o tak szerokim spektrum, prezentujący różne epoki i style w muzyce nie wykraczając poza granice dobrego smaku... nie jedno miasto w Polsce może pozazdrościć Sopotowi takiej imprezy...

Maria Fołtyn była mocno zaangażowana w rozwój artystyczny młodych adeptów sztuki wokalnej, zarówno poprzez pracę pedagogiczną, jak i poprzez organizację znanego i cenionego - w Polsce i na świecie - Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego, którego była założycielką.

Była także założycielką Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, a w latach 1978-1998 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdrój.
Te wydarzenia, a szczególnie Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdrój, w ramach którego odbywał się Konkurs Wokalny dla młodych adeptów sztuki - wyłonił szereg wspaniałych śpiewaków, którzy dziś święcą triumfy na polskich i światowych scenach muzycznych i podobnie jak Ona - Maria Fołtyn - promują twórczość Stanisława Moniuszki na świecie.

Podczas koncertu "Żyłam sztuką, żyłam miłością" Jej poświęconego, zaprezentują się m.in. artyści, których talent został zauważony przez Marię Fołtyn. Przez cały okres aktywności zawodowej była protektorem tych artystów i prezentowała ich w ramach spektakli i koncertów, których była reżyserem i producentem.

Program koncertu pt. "Żyłam sztuką, żyłam miłością" wypełnią sztandarowe arie i pieśni Stanisław Moniuszki:

- pieśni, m.in.: "Dwie zorze", "Dziad i baba", "Krakowiaczek", "Morel", "Stary kapral", "Polna różyczka", "Pieśń wojenna", "Sołtys", "Złota rybka", "Znasz-li ten kraj"
- arie z oper: "Flis", "Halka", "Hrabina", "Straszny dwór", "Verbum Nobile"
Dopełnieniem koncertu będą fragm. autobiografii Marii Fołtyn "Żyłam sztuką, żyłam miłością", którą zadedykowała "Matce, Muzyce, Moniuszce" oraz multimedia prezentująca działalność artystyczną Marii Fołtyn.

wykonawcy:
Monika Świostek - sopran
Magdalena Cornelius-Kulig (Niemcy) - mezzosopran
Jacek Szymański - tenor
Jakub Milewski - baryton
Dariusz S. Wójcik - bas
Anna Mikolon - fortepian

Gospodarz wieczoru:
Stanisława Grażyńska - słowo o muzyce

Dofinansowano ze środków Miasta Sopotu
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego

MECENAT:
Jaszczuk Development Krzysztof Jaszczuk
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

PATRONAT MEDIALNY:
ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego
trojmiasto.pl
Dziennik Bałtycki

PARTNER:
Fundacja im. Marii Fołtyn

ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Teatr Otwarty/ Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego / ROK JUBILEUSZOWU (2004-2024)

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    50 zł
Bilety do nabycia w Urzędzie Miasta Sopotu – godzinę przed koncertem
REZERWACJA BILETÓW: 600 290 214
lis 29

piątek, g. 11:30

Sopot, Sala słoneczna, Mamuszki 14
Wstęp wolny
sty 13

poniedziałek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 120 zł
Kup bilet