stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza artysty
Żywe Środy | jam session

Żywe Środy - Tribute Dla Adasia: Maszyna do Mięsa, Maciek Cieslak, Kiev Office, Folder, Chlupot Mózg

lis 6

środa, g. 19:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 7-9

czwartek - sobota, g. 09:00

Wstęp wolny
Środy w Papryce to tradycyjnie "Źywe Środy" - okazja do wspólnego jammowania. Tym razem, 10 marca, Papryka stanie się przystanią dla czwartej edycji festiwalu "Tribute dla Adasia," organizowanego przez Jacka Staniszewskiego i Grzegorz Welizarowicza festiwalu poświęconego pamięci ich przyjaciela Adama Juniewicza.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
21:00 - THE WŁODEK STEPURO
21:15 - MACIEJ CIEŚLAK
21:45 - FOLDER
22:15 - IKENGA DRUMMERS
22:45 - MASZYNA DO MIESA
23:15 - KIEV OFFICE
23:45 - MORDY
24:15 - CHLUPOT MÓZGU JAZZ SESSION
DJs:
DJ RAJAH
ZURT DE LUX

W tegorocznej odsłonie Festiwalu swój udział zapowiedzieli dwaj bardowie z gitarą: Maciej Cieślak, lider Ścianki i The Włodek Stepuro. Obok nich reprezentacja młodego rockowego grania z Trójmiasta: Folder i Kiev Office i trochę starsze kapele: afrykańscy Ikenga Drummers, trans-rockowe Mordy, punk-rockowi Maszyna do Mięsa. Kończący imprezę występ Chlupotu Mózgu ma zamienić się w "żywośrodowy" jam session, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy muzycy.

IV Festiwal "Tribute dla Adasia" to okazja do usłyszenia jednego wieczora być może najciekawszych reprezentantów trójmiejskiej sceny alternatywnej, tych, którzy mają już za sobą długą drogę i tych, którzy debiutowali przed kilku laty. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich grup będzie szczerość przekazu i ciekawa forma artystyczna.

MACIEJ CIEŚLAK
Lider, założyciel zespołu Ścianka. Producent nagrań. Twórca studia im. Adam Mickiewicza w Sopocie. Obecnie występuje głownie z formacją Maciej Cieślak i Księżniczki

KIEV OFFICE
Kiev Office to Trio z Gdyni założone w 2007 roku przez multiinstrumentalistę Michała Miegonia. Skład uzupełnia Wokalistka i Basistka Joanna Kucharska oraz Krzysztof Wroński. Styl grupy ewoluował od surowego garażowego indie rocka w stronę bogatszych i bardziej eksperymentalnych brzmień ocierających się niekiedy o nową falę, post-rock czy elektronikę. Grupa inspirując się totartowską wolnością twórczą przyjęła zasadę maksimum inspiracji - minimum kompromisów. Dzięki swym nagraniom, jak i żywiołowym koncertom, zespół szybko zasłużył według prasy i opiniotwórczych portali internetowych na opinię jednego z najbardziej obiecujących i najciekawszych polskich zespołów gitarowych. Grupa, oprócz niezliczonych klubowych koncertów, gościła na największych krajowych festiwalach (min. Jarocin, Węgorzewo), jak i występuje za Granicą ; jako jedyna reprezentacja rocka alternatywnego spoza Skandynawii dali dwa gorąco przyjęte i wyprzedane koncerty w Szwecji na Musik Direkt 08 festival. Pierwszy oficjalny singiel Kievów pt. 'Laurel' Miał swą medialną premierę w Audycji radiowej Trójki 'Offensywa'. Należy dodać iż piosenki Kiev Office goszczą często na krajowych antenach radiowych, oprócz Trójki min. Roxy fm, Radio index, Radio Fabryka, Radio Sar, radio Kaszebe, Radio Gdańsk, Radio Panteon... Kiev Office miały swój wkład w Polskie kino offowe udzielając swych piosenek do filmu "Wielki Powrót Antosia" wyreżyserowanego przez Young Gorilla (Filmowy zespół związany ze szkołą Andrzeja Wajdy).28.08.2009 wydali debiutancki krążek pt. "Jest Taka Opcja" (Nasiono Records) promowany wielką ogólnopolską trasą koncertową, który został uznany przez większość krajowych recenzentów i portali jako jeden z najbardziej elektryzujących albumów krajowej alternatywy ostatnich lat. www.myspace.com/kievoffice

FOLDER
"Folder powstał 2006 r. Po kilku miesiącach w zespole zaszły poważne zmiany w składzie: gitarzysta Michał Wasilewski wyjechał do Wielkiej Brytanii, więc grupa zaczęła grać w trzyosobowej konfiguracji, z jedną gitarą. Nową osobą w zespole była zaledwie 17-letnia wówczas wokalistka, obdarzona niezwykłym głosem Joanna Kuźma. Niedługo potem ukazał się debiutancki materiał grupy - "Inside", który spotkał się z ciepłym przyjęciem" (Przemysław Gulda, GW). W lutym, 2009 ukazał sie ich debiutancki album "Red Lof."
www.myspace.com/foldertheband

MORDY
Legendarny zespół trójmiejskiej eksperymentującej alternatywy. Wydali 5 płyt długogrających w takich wytwórniach jak Antena Krzyku, Post_pPost, Tone Industria i we własnej oficynie Mordy Rec. Zmieniali wielokrotnie skład i stylistyki. Obecnie występują w składzie zbliżonym do założycielskiego z połowy lat 1990-tych i znów brzmią energetycznie świeżo.
www.myspace.com/mordyrock

MASZYNA DO MIĘSA
Słuchanie Maszyny do Mięsa to przyjemność w odnajdywaniu nawiązań do wielu gatunków i wykonawców: od klasyki gitarowego rocka po awangardę; czegóż tu nie słychać - choćby Iggy Pop, Tilt, szorstkość Toma Waitsa, a wszystko podlane własnym sosem, przez co powstaje nowa, oryginalna całość. Sami określają się na domówce myspace jako Concrete / Screamo / Folk , a ich hasło to "Make tea, not war". Zmienne tempa, zaskakujące przejścia, przewrotne, momentami poetyckie, innym razem prowokujące, wymagające teksty, ukazujące przy kolejnych odsłuchaniach nowe sensy. Coraz bardziej zgrana i lepiej mieląca Maszyna do Mięsa to jeden z ciekawszych, niebanalnych, może dla niektórych nawet trudnych w pierwszym odbiorze, odcieni trójmiejskiej sceny muzycznej. Dla poszukiwacza aktywnego i wytrawnego, Maszyna to radość obcowania z Muzyką. Przypominają się dobre czasy Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Wystąpi w składzie: Dr.Jahkill-gitara, vocal / KvaJah - bas / Gost - perkusja / Peter - gitara, ew. Irek Demon - sax

IKENGA DRUMMERS
Zespół Ikenga Drummers powstał w grudniu 1997 roku w Sopocie.
Nazwa "Ikenga" pochodzi z języka Igbo, jednego z narodów w Nigerii i oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor - Larry Okey Ugwu. Pozostali członkowie to rodowici Słowianie.

Od kilku lat zespół Ikenga Drummers współpracuje z Polską Akcją Humanitarną pod kierownictwem Janiny Ochojskiej

Pierwszy koncert grupy "Ikenga" odbył się w Sylwestra 31.12.1997 r. w Sopockim Klubie "Sfinks" i był ogromnym międzynarodowym wydarzeniem.

Dalej zespół odbywał liczne koncerty w klubach i na festiwalach w całej Polsce i za granicą:

"S.O.S. dla Mozambiku" - dla powodzian z Afryki, na rzecz Polskiej akcji Humanitarnej w Warszawie, w studiu radiowym Programu 3, wraz z VOO VOO, BIG CYC, ICH TROJE w 2000 roku.

Miedzynarodowy Dzień Uchodźcy organizowany przez Polską Akcję Humanitarną dla ONZ w latach 1999 -2001.

Miedzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej: "Perkusja 2001 r." w Warszawie.

"Orkiestra Świątecznej Pomocy" - występy od 1998 do 2002 roku. W roku 2001 "Ikenga" była głównym gospodarzem muzycznym imprezy w studiu TV Gdańsk.

"Gdynia Summer Jazz Days 2001" w Sopocie, w Operze Leśnej wraz z gwiazdą jazzu z U.S.A. George Bensonem.

Festiwal "Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy" -od 2000 roku "Ikenga" jest gospodarzem tej imprezy. Występowali tam m.in.: Brygada Kryzys, Galago Band, Przemek Dyakowski, Biafro, Habakuk, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Smolik, Marek Gałązka, Chlupot Mózgu, Mordy, Afropol, Dreadless, Karisma, Sinus, Rzepczyno Folk Band, The Crackers Band, Gdańsk 2000, The Glennskiis, Mackiewicz Jazz Trio, Kobiety, M.U.N., Teatr Znak, LipZezRew Theatre, Bambi, Kobiety, Łyczacza, Ricky Lion & Bongo Bongo, Radio Bagdad, Pawilon, Tupot Białych Mew, Ares & The Tribe, Izrael , Petarda, i inni.

Od 2002 roku "Ikenga" jest ulubionym zespołem miasta Sopot;

W 2003 roku "Ikenga" reprezentowała to miasto na "Baltic Festiwal Karlsham" w Szwecji.

W 2005 roku ponownie wystąpili w Szwecji w mieście Karlskrona, podczas Jarmarku Świątecznego reprezentując Województwo Pomorskie.
Zespół współpracuje także z WOŚP Jurka Owsiaka. Wystąpił m.in. na Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą. Wielokrotnie był gospodarzem finału w Gdańskiej TVP3.

THE WŁODEK STEPURO
Włodek Stepuro występuje na scenie pod nazwą The Włodek Stepuro. Występuje solo, bez zespołu - śpiew, gitara akustyczna (unplugged). Gra swoje autorskie kawałki (polskojęzyczne) oraz covery
rockowe(anglojęzyczne) takich wykonawców jak Jimi Hendrix, Pink Floyd, The Rolling Stones, Eric Clapton, U2, Black Sabbath (ballada), przeróbka Nirwany. Te covery grane są prostymi akordami, proste aranżacje na wokal i gitarę akustyczną. Kawałki autorskie są bardziej rozbudowane (granie częściowo rytmicznie, częściowo solowo). Surowość brzmienia gitary akustycznej, wokal często z chrypką tworzą klimat, z którym można rzadko się spotkać. Mamy elementy bluesa, w jednym kawałku nawet country, można też doszukać się poezji śpiewanej. Ktoś określił to granie jako "kabaret rockowy". Sam autor mówi, że powstało to na bazie rocka - ukochanego gatunku muzycznego autora. Sama muzyka to czasem proste akordy, z jakimi można spotkać się na biwaku, przy ognisku, czasem bardzo "gęste" granie, które sprawia wrażenie, jakby grały dwie gitary. Teksty mówią o relacjach międzyludzkich, pytaniach dotyczących życia, poszukiwaniach,
które czyni każdy człowiek - każdy z nas, czasem banalny temat - o miłości, o wierze w Boga i w siebie, o nałogach, jest w nich też humorystyczna, a czasem ostra krytyka postaw ludzkich. Niektóre teksty są prowokacyjne. Ten plan, żeby grać koncerty dojrzewał wcześniej. Artysta malował obrazy. Najbardziej ulubionym jego stylem jest "malarstwo rockowe" - wizerunki zespołów rockowych na scenie. W marcu 2003 Włodek miał wernisaż w pracowni "One Word" w Sopocie, którą prowadzi Larry Okey Ugwu. Tam zagrał ze swoim przyjacielem Maksem krótki występ. Wtedy Włodek nabrał śmiałości do grania publicznie."Właściwie zawsze chciałem przede wszystkim grać, nie malować" - wypowiada się Włodek w ostatnim czasie. Malarstwo jest niezbyt dynamiczną formą twórczości. Malarz siedzi samotnie przy sztaludze. Granie muzyki to jest energia i kontakt z ludźmi na koncertach, którego nie ma twórca obrazów. Włodek ćwiczy granie i śpiewanie nie na sali prób. Gra na gitarze akustycznej, która nie jest podłączona do wzmacniacza w domu. Na razie sąsiedzi nie skarżą się na to granie, z małymi wyjątkami - Oj Włodek dostosuj się do otoczenia! Każdy zakręcony artysta nie jest dostosowany. We wrześniu 2004 Włodek brał udział w programie "Szansa na sukces" z zespołem TSA. Zarejestrowane są 3 studyjnie nagrane kawałki twórcy na płycie demo,
którą wyprodukował Piotr Szerszeń (Dr. Hackenbush). 3 tytuły nagrane w studio to: "Rozkochałem w sobie wyrachowaną kobietę", "Czy sobie kiedyś kupię helikopter?", "Mama" - poetycka piosenka o mamie i dla mamy. W grudniu 2006 został nakręcony teledysk do lokalnego hitu p. t. "Rozkochałem w sobie wyrachowaną kobietę". Można go zobaczyć w internecie na stronie WWW.youtube.com/the włodek stepuro -
https://www.youtube.com/watch?v=dHjeeKciLps. (Zaznaczam - ścieżka dźwiękowa teledysku ma dograną w studio gitarę basową i automatyczną perkusję, na koncertach jest tylko wokal i gitara). Teledysk był
nakręcony przez niezależnego reżysera Mirka Judkowiaka w Gdyni w okolicach zamieszkania Włodka oraz na jego koncercie w pubie "Elita" w Sopocie. Powstała też nowa płyta demo u tego samego producenta. Zawiera ona 8 kawałków; w tym 6 autorskich i 2 covery. Artysta nie lubi grać "do kotleta" - nawet schabowego, jego muzyka jest ambitna. Ale zdarzyło to się jemu 2 razy - w pubach, gdzie grają disco -
polo. Było to nieporozumienie - nawet nie dokończył koncertów z powodu interwencji szefów pubów.
Muzyka nie zawsze jest łatwa, ale jest jego szczerą i naprawdę jego własną formą wypowiedzi. Nie jest to głaskanie po główce - nie jest to śpiewanie o kwiatuszkach i motylkach. Włodek czuje się "rebeliantem"
rock'n'rolla. Inspiracją dla niego jest przeważnie muzyka rockowa lat '60, '70, '80, '90. Jest sam sobie drobnym managerem. Sam załatwia kontakty z szefami, managerami miejsc, w których gra. Mile widziany profesjonalny manager, który mógłby pomóc Włodkowi w promocji.