Deepwater Horizon - największa platforma wiertnicza znajdująca się w amerykańskim sektorze Zatoki Meksykańskiej. Zbudowana w latach 1998-2001 przez koncern Hyundai półzanurzalna forteca przystosowana była do wierceń na głębokość morza do ok. 2450 m. Maksymalna głębokość odwiertu wynosiła ok. 9150 m.
Sześć lat temu, 20 kwietnia 2010 roku, niekontrolowany wyciek gazu i ropy spowodował potężną eksplozję, która doprowadziła do zatonięcia platformy. Wyciek udało się zatamować dopiero po 85 dniach, a jego rozmiary szacuje się na ponad 5 milionów baryłek, czyli około 800 milionów litrów ropy. Ropy, która zanieczyściła wody całej Zatoki Meksykańskiej oraz plaże od Teksasu po Florydę.
Na platformie pracowało 126 członków załogi, 11 z nich uznano za zaginionych lub zabitych w wyniku eksplozji. Katastrofa odcisnęła znaczące piętno na gospodarce tamtego rejonu USA. Koncern BP pokrył wszystkie straty związane z wybuchem. Niestety tego wydarzenia są odczuwalne do dziś. Dla środowiska naturalnego, wyciek miał miejsce w wyjątkowo pechowym czasie. Zwierzęta mieszkające w Zatoce Meksykańskiej i jej okolicach, m.in. żółwie oraz ptaki, rozpoczynały właśnie sezon lęgowy. Co więcej, zbliżał się szczyt wędrówek ptaków, które przelatują tamtymi okolicami w drodze z Ameryki Południowej do Północnej. National Wildlife Federation, największa amerykańska organizacja pozarządowa zajmująca się problemami ochrony środowiska, przedstawiła raport, który nie pozostawia złudzeń. Na skutek katastrofy zginęło około 167 tysięcy (tak tysięcy!) żółwi morskich, nawet do 5 milionów larw ryb mogło stracić życie, a populacji delfina długoszczękiego powrót do liczebności sprzed katastrofy zajmie około 100 lat.
Obecnie pod powierzchnią wody Zatoki Meksykańskiej znajduje się ponad 30 tys. porzuconych szybów naftowych. 27 tysięcy z nich jest zacementowanych, pozostałe nie są ani zabezpieczone, ani monitorowane pod kątem możliwości wycieków. Jednak nawet szyby, które są zabezpieczone, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
Najnowszy film Petera Berga Żywioł. Deepwater Horizon przypomina tamte dni. W epicentrum zdarzeń znajduje się Mike Williams (Mark Wahlberg), którego zadaniem będzie ocalenie swojej załogi. Służby ratunkowe mają ograniczony dostęp do platformy ze względu na szalejący ogień i niesprzyjające warunki pogodowe.
Żywioł. Deepwater Horizon wejdzie na ekrany kin 30 września.
Reżyseria: Peter Berg ("Hancock", "Ocalony", "Królestwo")
Obsada: Mark Wahlberg ("Transformers: wiek zagłady", "Ted", "Fighter", "Infiltracja") Kate Hudson ("Dzień matki", "Nine: dziewięć", "Jak stracić chłopaka w 10 dni", "Klucz do koszmaru", "Mama na obcasach") Kurt Russell ("Nienawistna ósemka", "Szybcy i wściekli 7", "Grindhouse", "Vanilla Sky", "Forrest Gump", "Ucieczka z Nowego Jorku", "Gwiezdne wrota") John Malkovich ("RED", "Tajne przez poufne", "Niebezpieczne związki", "Hazardziści", "Transformers 3", "Być jak John Malkovich")
Gatunek: katastroficzny Produkcja: USA 2016 Dystrybucja w Polsce: Monolith Films
Akwarium Gdyńskie jest partnerem premiery. Zachęcamy do oglądania.