stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

duoAccosphere | Kwintet Capelli Cracoviensis
Koncert 30.08.2024 godz. 19.00

lis 24

niedziela, g. 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 30

sobota, g. 19:00 - 22:00

bilety 48-70 zł
ulgowy 37-48 zł
Kup bilet
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury
ul. Elżbietańska 9/10, Gdańsk
Kościół św. Józefa
PROGRAM
"New double accordion concertos by Johann Sebastian Bach"

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Koncerty na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1060-1062 w transkrypcji na dwa akordeony i kwintet smyczkowy

Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1060
Allegro
Adagio
Allegro

Koncert C-dur na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1061
[Allegro]
Adagio ovvero Largo
Fuga

Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1062
[Allegro]
Andante e piano
Allegro assai

duoAccosphere
Alena Budziňáková - akordeon

Grzegorz Palus - akordeon
Międzynarodowy duet akordeonowy założony w 2011 roku przez Alenę Budziňákovą (Słowacja) i Grzegorza Palusa. Zespół zaliczany jest do czołowych formacji kameralistyki akordeonowej na arenie światowej. Ma w dorobku blisko dwieście koncertów zarówno w Polsce oraz w takich krajach jak: Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czechy, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina i Włochy. Artyści występowali dotychczas w takich miejscach jak m.in. Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Radio WDR3 w Kolonii, Filharmonia w Odessie, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. O. Kolberga w Kielcach, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach czy też National Centre for the Performing Arts w Pekinie. Zespół występuje również regularnie na prestiżowych festiwalach muzyki akordeonowej, barokowej, kameralnej oraz współczesnej, takich jak m.in. Premio Internazionale della Fisarmonica w Castelfidardo, Vilnius Accordion Festival, BachFest Detmold, Gliwicki Festiwal Bachowski, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Emanacje, Festiwal "Wawel o Zmierzchu" w Krakowie, Festiwal "Muzyka na Szczytach" w Zakopanem, czy Festiwal "Two Days and Two Nights of New Music" w Odessie. Duet był wielokrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając m.in. I nagrody na festiwalach w Puli (2012, Chorwacja), Sanoku (2012), Mławie (2012) i Chełmie (2011), jak również otrzymał złoty i srebrny dyplom w Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły" za wybitne osiągnięcia artystyczne zrealizowane w 2021 i 2022 roku. Zespół posiada bardzo szeroki repertuar złożony zarówno z autorskich transkrypcji utworów wywodzących się z minionych epok, jak też kompozycji oryginalnie przeznaczonych na duet akordeonowy. Muzycy regularnie współpracują z kompozytorami mając w dorobku liczne prawykonania współczesnych utworów. Szczególnym obszarem działalności duoAccosphere są występy z towarzyszeniem orkiestr. Duet koncertował dotychczas w roli solistów m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej (2014), Orkiestrą Festiwalu PANtonale PhilHARMONIKA w Berlinie (2018), Przemyską Orkiestrą Kameralną (2018), Polish Art Philharmonic (2023), Orchestra Filarmonica della Calabria (2023) oraz z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej (2024). W dorobku duetu znajdują się także nagrania radiowe oraz kilka płyt z przekrojowym repertuarem, wydanych przez wytwórnie Chopin University Press, DUX, Sarton Records oraz SPMK Records.

Kwintet smyczkowy Capelli Cracoviensis
Agnieszka Świątkowska - I skrzypce barokowe
Tomasz Góra - II skrzypce barokowe
Mariusz Grochowski - altówka barokowa
Konrad Górka - wiolonczela barokowa
Michał Bąk - kontrabas barokowy

Tworzą go muzycy związani na stałe z uznaną na arenie międzynarodowej orkiestrą Capella Cracoviensis, wykonującą repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki, przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Od 2008 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym orkiestry jest wybitny dyrygent, organista i klawesynista - Jan Tomasz Adamus.

Agnieszka Świątkowska - I skrzypce barokowe

Absolwentka Conservatorium van Amsterdam (skrzypce barokowe i altówka barokowa) w klasie Lucy van Dael (2010) oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku (skrzypce współczesne) w klasie Małgorzaty Skorupy (2003). Prowadzi klasę skrzypiec barokowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką prestiżowych konkursów muzyki dawnej, takich jak Telemann Chamber Music Competition w Magdeburgu - III nagroda (2007) czy Van Wassenaer Chamber Music Competition w Amsterdamie - III nagroda (2011). Współpracowała z Orchestra of the Age of Enlightenment, Academia Montis Regalis, Holland Baroque Society, BarokOpera Amsterdam, Opera2day, Orquesta Barroca Juvenil Simón Bolívar, {oh!} Orkiestrą Symfoniczną, Die Kölner Akademie. Od roku 2017 na stałe związana z Capellą Cracoviensis.

Tomasz Góra - II skrzypce barokowe

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Zbigniewa Szlezera. Muzyk kameralista od wielu lat związany z Capellą Cracoviensis. Do swoich osiągnięć może zaliczyć szereg nagrań płytowych muzyki poważnej, filmowej oraz teatralnej takich kompozytorów jak Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Zbigniew Preisner. Przez wiele lat związany z zespołem Anawa, współpracował z Markiem Grechutą i wieloma artystami krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Mariusz Grochowski - altówka barokowa

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych w zakresie kameralistyki w tejże uczelni. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki dawnej w Mannheim, Bachacademie oraz kursach mistrzowskich prowadzonych przez Krzysztofa Pendereckiego. Laureat II miejsca w VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz nagrody specjalnej w 2. Concorso Europeo dei Duchi d'Acquaviva w Atri we Włoszech. Współpracował z zespołami: Europa Philharmonie, Junge Österreichische Philharmonie, Europera, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

Konrad Górka - wiolonczela barokowa

Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Musikhochschule w Würzburgu. Muzyka kameralna jest jego pasją, podobnie jak historyczne instrumenty smyczkowe. Występował jako solista i kameralista w kraju i za granicą, m.in. w Anglii, Belgii, we Francji, w Holandii, Japonii, Niemczech, USA i na Słowacji. Od 1988 roku jest pierwszym wiolonczelistą orkiestry Capella Cracoviensis. Interesuje się również wykonawstwem muzyki dawnej - gra na wiolonczeli barokowej oraz na pięciostrunowej violoncello piccolo. Wraz z zespołem Piazzoforte i pianistą Kevinem Kennerem otrzymał Nagrodę Muzyczną "Fryderyk" (2006). Współpracuje z wieloma zespołami grającymi na instrumentach współczesnych i historycznych.

Michał Bąk - kontrabas barokowy

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale klasycznym i jazzowym. Pracuje jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy - OH! (Orkiestra Historyczna); Holland Baroque; Arte Dei Suonatori; Goldberg Baroque Ensemble; Orkiestra Kameralna Progress. Gra również z zespołami jazzowymi - Chęcki/Zienkowski Quartet; Michał Bąk Quartetto; Mild Trio; Agnieszka Maciaszczyk Quintet; Alicja Serowik Do Se Sajd.

Informacja o biletach

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują bezpłatne wejściówki wydawane na godzinę przed każdym z koncertów w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury.