stat
Impreza już się odbyła

koncert jazzowy - Pasodoble

lis 30

sobota, g. 18:00

Sopot,
bilety 43 - 85 zł
Kup bilet

w każdą niedzielę (od 24.11 do 15.12.2024), g. 19:00

Gniew,
bilety 90 zł
ulgowy 90 zł
PASODOBLE

koncerty w Trójmieście


Leszek Możdżer fortepian
Lars Danielsson kontrabas

Praying, Fellow, Entrance, Prado, Pasodoble, Daughters Joy, Its Easy With You, Hydrospeed, Reminder, Innocence 91, Follow My Backlights, Eja Mitt Hjarta, Berlin, Distances

Leszek Możdżer gra na pianinie od piątego roku życia, jazz odkrył w wieku 18 lat, gdy zaczął łączyć go z muzyką klasyczną. Jego improwizacje i wariacje na tematy Chopina spotkały się z wieloma pochlebnymi i entuzjastycznymi recenzjami.

Lars Danielsson, jego liryczne, ale mocne i rytmiczne granie przyniosło mu wielkie uznanie w świecie międzynarodowego jazzu. W Jego wykonaniu nawet najzwyklejsza melodia brzmi świeżo i niezwykle. Ukończył Konserwatorium w Goteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej. Doskonale prowadzi sekcje rytmiczna, jednocześnie wnosząc do zespołu niezwykłą ostrość, dynamikę i temperament jako solista. Lars Danielsson pisał dla kwartetu, orkiestry symfonicznej, big bandu, był szefem pełnej gwiazd Jazz Baltica Orchestra. Dyskografia Larsa to między innymi osiem autorskich albumów od 1980 roku przy współpracy takich tuzów jak: John Abercombie, Bill Evans, Michael Brecker, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Pat Metheny, czy Charles Lloyd. Jako producent Lars współpracuje m. in. z Cecilie Norby.

Pasodoble, ekscytujący nowy album szwedzkiego wirtuoza kontrabasu Larsa Danielssona z gościnnym udziałem Leszka Możdżera, artysty wszechstronnie uzdolnionego, uznanego za najlepszego pianistę młodego pokolenia w Polsce.

Lars i Leszek po raz pierwszy spotkali się cztery lata temu na koncercie w Warszawie. W tym czasie wydali wspólnie z izraelskim perkusjonistą - Zoharem Fresco, dwa albumy, oba podwójnie platynowe "The Time" - Outside Music 2005, "Between us and the light" Outside Music 2006 .
Lars i Leszek grali razem w Niemczech w 2006 r., na trasie promującej ostatni solowy album Larsa Danielssona - Melange Bleu (ACT 9604-2).
Nagranie wspólnego albumu tego duetu, było tylko kwestią czasu. Praca nad tym wydawnictwem zaowocowała płytą, na której słychać ich wyjątkowe współbrzmienie, urzekającą intymność dźwięku, powstającą w chwili gdy spotykają się przy instrumentach.

"Leszek to dla mnie doskonały pianista. Wydaje się, że pochodzimy z tej samej muzycznej planety. Postanowiliśmy nagrać płytę, po zagraniu wspólnie kilku utworów na trasie. Potem Siegrfied Loch wyszedł z porpozycją nagrania albumu w duecie. Pomiędzy kontrabasem a pianinem można wyczuć bardzo silne relacje, taki rodzaj grania to dla mnie spełnienie marzeń. Grając z Leszkiem mam odwagę odkrywać nowe przestrzenie muzyczne. Mam nadzieje, że będą Państwo czerpali z tej muzyki tak wielką przyjemność jak ja."
( Lars Danielsson)

"Od pierwszego naszego koncertu wiedziałem, że Lars jest basistą, z którym chciałbym grać. Nie muszę myśleć o muzyce gdy Lars jest w pobliżu. Proszę wierzyć lub nie, ale byłem troszkę zaniepokojony gdy wchodziliśmy do studia. Wydawało mi się, że będzie potrzeba wykreowania magii, charyzmy, czegoś co uchroniłoby nas przed stworzeniem muzyki nużącej, zbyt skomplikowanej. Lars się tylko uśmiechnął i powiedział: "Po prostu zagramy i tyle". To doświadczenie dało mi tyle wiary, pewności siebie i inspiracji, że tego samego wieczoru napisałem dwa utwory w swoim pokoju hotelowym. Oba znajdują się na płycie. Kiedy gram z Larsem, robię to dużo lepiej niż zazwyczaj. Mam nadzieję na kontynuację tej współpracy". (Leszek Możdżer)

Obaj muzycy podobnie doświadczają muzykę, ich wzajemny podziw jest szczególnie widoczny na tej płycie. Ci, którzy spodziewali się usłyszeć sprawdzone standardy będą mile zaskoczeni. Kontrabas i fortepian stworzyły wiele perspektyw i pomysłów, wszystkie utwory tego albumu (z wyjątkiem zaaranżowanej przez Larsa Danielssona tradycyjnej pieśni skandynawskiej "Eja Mitt Hjärta") to oryginalne kompozycje przygotowane specjalnie z myślą o tym projekcie.

LESZEK MOŻDZER

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny.

Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zdobywał ostrogi w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla deszczu nagród, jakie na niego spadły. Rok później zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii fortepianu, dwa razy został uznany Muzykiem Roku (1995-96), w tej samej roli otrzymał nagrodę Fryderyka (1998).
Leszek Możdżer nagrywał płyty z prawie wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką ("Pożegnanie z Marią"), Januszem Muniakiem ("One And Four"), Michałem Urbaniakiem ("Live In Holy City"), Piotrem Wojtasikiem ("Lonely City", "Quest" - z Billym Harperem i "Hope" - z Dave'em Liebmanem), AdamemPierończykiem ("Live In Sofia" i "19-9-1999"), Henrykiem Miśkiewiczem ("Ja nie chcę spać"), Anną Marią Jopek (m.in. "Bosa", "Barefoot", "Upojenie", "Farat").
Od lat współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej - Zbigniewem Preisnerem (m.in. "Requiem dla mojego przyjaciela", "10 łatwych utworów na fortepian") i mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) - włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do 'Finding Neverland'. Napisał muzykę do filmu dokumentalnego w reżyserii Sylwestra Latkowskiego "PUB 700", którego sam jest bohaterem, a także do filmu "Nienasycenie" wg Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego.
Na uwagę zasługują jego realizacje teatralne: "Hair - Love, rock musical" (Teatr Muzyczny w Gdyni), "Tango z Lady M." (Polski Teatr Tańca w Poznaniu), "Psychosis 4.48" - Sary Kane, w reżyserii Grzegorza Jarzyny (sztuka wystawiana w Dusseldorfie) i "Rewizor" Gogola (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Jest autorem muzyki do spektaklu "Mandarynki i pomarańcze" do wierszy Tuwima (Operetka Wrocławska), trans-opery "Sen nocy letniej" wg Szekspira, wystawianej w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz musicalu "Scat" (Teatr Capitol we Wrocławiu) w reż. Wojtka Kościelniaka.

Leszek Możdżer występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów)...
Jego koncert na dwa fortepiany z Adamem Makowiczem w Carnegie Hall ukazał się na płycie i obok wydanego w czerwcu 2004 albumu solowego PIANO uzyskał status podwójnie platynowej płyty. Rok 2004 to jeszcze album PUB700 i krążek z zapisem DVD koncertu pianisty PIANO LIVE. Posypały się też nagrody. Najważniejsze z nich to PASZPORT POLITYKI, Dolnośląski Brylant Roku i Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Gdańska.
W roku 2005 Leszek Możdżer nagrał autorski album 'The Time', w trio ze szwedzkim kontrabasistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem i wirtuozem instrumentów perkusyjnych - Zoharem Fresco z Izraela. Płyta, której premiera odbyła się 26 września została wsparta trasą , w ramach której muzycy odwiedzili takie miasta jak Kraków, Warszawa, Katowice, Łódź, Bielsko - Biała, Wrocław, Szczecin. Już na początku października, a więc jeszcze podczas trwania trasy, album The Time osiągnął status Złotej, następnie Platynowej by w końcu na początku grudnia osiągnąć status Podwójnej Platynwej Płyty.

W lutym 2006 kapituła Fundacji Kultury odznaczyła Leszka Możdżera wraz z Jerzym Jarockim Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W pażdziernku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Leszek Możdżer został uhonorowany nagrodą "Złota Batuta za Zasługi dla Kultury Polskiej".

W listopadzie 2006 ukazała się najnowsza płyta Leszka Możdżera w trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco ' Between us and the light'. Dość dodać, iż druga płyta trio w dwa tygodnie od premiery uzyskała status Podwójnej Platyny.
W kwietniu 2007 roku ukazał się nakładem Outside Music album Przemka Dyakowskiego MELISA, którego pomysłodawcą i producentem był Leszek Możdżer. W tym samym miesiącu miała miejsce światowa premiera albumu PASODOBLE, który został nagrany w duecie ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem dla niemieckiej wytwórni ACT.


LARS DANIELSSON

Jego liryczne, ale mocne i rytmiczne granie zyskało mu wielkie uznanie w świecie międzynarodowego jazzu. Zdolność sprawienia, że najzwyklejsza nawet melodia brzmi świeżo i niezwykle jest powodem, dla którego Lars Danielsson uczestniczył w ogromnej liczbie muzycznych konstelacji na całym świecie.
Lars urodził się w 1958 roku w Szwecji. Ukończył Konserwatorium w Goteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej. Znakomicie prowadzi sekcję rytmiczną, ale jest też niezwykłym solistą. Jego gra wnosi do zespołu ostrość, temperament i mnóstwo dynamicznych muzycznych odcieni.

"Kwartet Larsa Danielssona" z saksofonistą Milesa Davisa, Davidem Liebmanem, pianistą Bobo Stensonem i legendarnym perkusistą Jonem Christensenem zyskał ogromne uznanie i wszelkie możliwe nagrody w ciągu 20 lat działalności. Ten zespół był dla Larsa swoistym "placem zabaw", gdzie rozwinął się ogromny potencjał muzyka w kierunku aranżacji i kompozycji. Lars Danielsson pisał dla kwartetu, orkiestry symfonicznej, big bandu, był szefem pełnej gwiazd Jazz Baltica Orchestra.

Dyskografia Larsa to między innymi osiem autorskich albumów od 1980 roku przy współpracy takich tuzów jak: John Abercombie, Bill Evans, Michael Brecker, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Pat Metheny, czy Charles Lloyd. Jako producent Lars współpracuje m. in. z Cecilie Norby.


Bilety w cenie:
Scena - 90 zł
Kategoria 1. - 80 zł Kategoria 2. -70/60 zł Kategoria 3. -60/50 zł Kategoria 4. - 50/40 zł

UWAGA! KARNETY na wszystkie 5 koncertów tylko w cenie 100 zł (pełnopłatny) i 80 zł (ulgowy).

Filharmonia Bałtycka proponuje system sprzedaży i rezerwacji biletów bezpośrednio przez internet. Bilet na dowolny koncert można zarezerwować i wykupić w internecie.

Bilet można wydrukować na dowolnej drukarce. Po zakończeniu transakcji, bilet zostanie przesłany na wcześniej wskazany adres e-mail. Aby skorzystać z nowoczesnego i dogodnego systemu zapraszamy do działu bilety.

więcej informacji: Dział Obsługi Widza, tel. 58/320-62-52 kasy biletowe: 58/320-62-62