Słowiański Mit Opinie o imprezie

Słowiański Mit

Opinie (37) 1 zablokowana

  • super (1)

    Warto to odwiedzić - polecam

    • 27 4

    • Re: super

      Bardzo polecam

      • 7 0

  • Rzeczywiście super

    też polecam (w końcu za to mi płacą)

    • 10 22

  • Byłem widziałem polecam.Jest to bardzo ciekawe i naprawdę nowatorskie połączenie typowej wystawy z nowoczesnymi środkami przekazu, zainstalowane w nietypowej wręcz kosmicznej budowli.

    • 25 4

  • profesjonalizm

    Poziom wiedzy fascynujący, dzieci zachwycone, przewodnicy cudowni. Wielkie dzieki. To podobno jest prywatne - brawo za chęci.

    • 27 3

  • Byłem i polecam, szczególnie jeśli zwiedzanie jest z żywym przewodnikiem :)

    • 22 1

  • Byliśmy, widzieliśmy, polecam gorąco

    Sympatyczna obsługa; przewodnik, który nie tylko opowiada, ale robi to z pasją - w Polsce prawdziwa rzadkość :) Polecam wszystkim, którzy są żądni wiedzy o naszych przodkach.

    PS. Chciałoby się dodać do tej wystawy prasłowiańską gruszę chroniącą w swych konarach plebejskiego uciekiniera ;)

    • 26 2

  • przedtem tez bylo zycie (1)

    dotykanie broni jest grzechem

    • 7 23

    • nie

      nie jeśli Bronia nie ma nic przeciwko temu

      • 13 3

  • Brawa! (1)

    Brawa za inicjatywę. Za to, że w niewielkim rozmiarowo namiocie mogą dziać się wielkie rzeczy. Jestem pod wrażeniem, byłam w niedzielę z 5 latkiem. Pani opowiadająca o eksponatach z niesamowitym podejściem do najmłodszych, z charyzmą, której nie miałam okazji do tej pory zobaczyć w żadnym gdańskim muzeum. Polecam wszystkim z dziećmi od lat trzech

    • 23 1

    • pracownicy portalu nie powinni się wypowiadać o reklamowanych przez siebie imprezach

      • 0 6

  • wystawa fajna, ale trochę na katolicką modłę (11)

    Byłam wczoraj na wystawie i ogólnie zrobiła na mnie duże wrażenie. Przede wszystkim sposób przedstawienia, układ, sam pomysł, wiele ciekawych informacji, ale też trochę przekłamań. Nauka posuwa się do przodu, archeologia

    Byłam wczoraj na wystawie i ogólnie zrobiła na mnie duże wrażenie. Przede wszystkim sposób przedstawienia, układ, sam pomysł, wiele ciekawych informacji, ale też trochę przekłamań. Nauka posuwa się do przodu, archeologia też, coraz więcej jest dostępnych źródeł, jak wyglądało naprawdę życie Słowian, a u nas ciągle pokutuje mit, że Słowianie to byli niezorganizowani tubylcy i poganie. Niestety ślady takiego podejścia trochę są widoczne w wystawie. Przykładowo prezentacja multimedialna świątyni w Arkonie - z opisów historycznych wynika, że była to przepiękna świątynia z drewna, najpiękniejsza w tamtych czasach w Europie, porównywana do budowli greckich i rzymskich, tyle że drewniana, a na prezentacji mamy małą chatkę z daszkiem, z prostymi niby rzeźbami, w której to chatce jakimś cudem mieści się ponad 4 metrowy posąg Świętowita. To jest nielogiczne i wprowadza w błąd. Nie są wskazywane związki Słowian z kulturą indyjską oraz perską, a szkoda, bo bardziej byśmy mogli poznać korzenie swoich przodków i własnej kultury. Autorzy wystawy powołują się w 99% na źródła katolickie, które z oczywistych względów słowiaństwo i kulturę słowiańską dyskredytowały. Nie jest prawdą że Słowianie składali ofiary z ludzi i zwierząt swoim bogom. Byli ludźmi religijnymi, którzy żyli w zgodzie z naturą, mieli wysoki poziom etyczny, unikali walk najazdowych, ale potrafili się dzielnie bronić w sposób zorganizowany. O tym mówią źródła arabskie, ukraińskie i moim zdaniem, trzeba do nich sięgać a nie korzystać z jedynie dostępnego w Polsce katolickiego kanonu pseudonaukowego. Myślę, że niewiele jest narodów, które tak słabo znają swoją prawdziwą historię niezafałszowaną przez kolejne panujące tu reżimy. Historia ziem polskich nie zaczyna się od Mieszka I, który przyjął chrześcijaństwo. A jakby nie patrzeć, największą szkodę kulturową spowodował najeźdźca religijny z Rzymu, który to próbował za wszelką cenę wykorzenić to co tradycyjne, słowiańskie i piękne.
    Mimo wszystko bardzo się cieszę, że ktoś próbuje u nas rozpowszechniać informacje o słowiaństwie i robi to w bardzo ciekawy sposób. Trochę korekt merytorycznych i byłoby naprawdę super.

    • 38 21

    • Re: wystawa fajna, ale trochę na katolicką modłę (1)

      A to zaskoczenie, że na katolicką modłę...Ale jeśli nawet, to nie mamy nic przeciwko. Wszystkie wiadomości są wsparte współpracą z największymi autorytetami, historykami specjalizującymi się w tej dziedzinie.Nie 99% ale

      A to zaskoczenie, że na katolicką modłę...Ale jeśli nawet, to nie mamy nic przeciwko. Wszystkie wiadomości są wsparte współpracą z największymi autorytetami, historykami specjalizującymi się w tej dziedzinie.Nie 99% ale 100% informacji opartych jest na znaleziskach i żródłach pisanych. Nie wiem jak kronikarze arabscy mogli mieć katolickie spojrzenie....Powiązania z kulturą irańska to chociażby Siemargł - skrzydlaty pies..
      Nie promujemy wizerunku niezorganizowanych Słowian, co więcej propagujemy wizerunek dobrego (kiedy mówimy o opiece nad rodzicami), sprytnego (runo w pochwie miecza, świnia pod łóżkiem), uduchowionego Słowianina.
      Pokaz sposobu walki jest przykładem sprytu i zręczności a sława walecznych Słowian docierała daleko w świat. Karol Wielki zabraniał sprzedaży żelaznej broni wschodnim sąsiadom!
      Świątynia w Arkonie na ekranie dotykowym to dokładne odtworzenie kroniki Saxona Gramatyka, który opisał wygląd dachu, czerwone kotary itd. (opisy na ekranie to cytaty!). Dziś są także głosy podważające istnienie Arkony. Po co więc dywagować nad takimi sprawami? Rozprawy nad tym czy dąb był na wzgórzu gnieźnienskim czy nie, czy Gniezno było pierwszą stolicą czy też nie- są bezcelowe. Tak naprawde odsuwają jeszcze bardziej od naszej historii. A naszym celem jest propagowanie (szczególnie w najmłodszych odbiorcach) treści polskich. Chcemy by każdy kto wyjdzie z wystawy był dumny z tego że jest Polakiem.To tyle a może aż tyle...
      Dziękujemy dzieciaczkom za dowody wdzięczności, Natanielowi i pierwszoklasiście z Radomia, który był u nas 4 razy i wszystkim którzy do nas trafiają! To największa nagroda dla nas!
      Gosia i Magda

      • 14 1

      • "propagujemy wizerunek dobrego (...), sprytnego (...), uduchowionego Słowianina"

        Nie rozumiem po co propagować jakikolwiek wizerunek? Czy nie o naukę tu chodzi?

        • 3 3

    • Słowianie My :)

      Witaj widzę że masz trochę większe pojęcie niż przeciętny człowiek o Słowianach :) ... Czy mogła byś mi wysłać jakiś link gdzie znajdę jakieś obszerne (jeżeli tak owe są w ogóle) na temat słowian i ich kultury??

      • 2 3

    • lubię Cię :)

      I w pełni zgadzam

      • 0 3

    • Oceniłem komentarz na minus... (5)

      Za dużo w tym wszystkim rodzimowierczego bełkotu. Gdyby nie to, byłoby ciekawiej.

      "Nie są wskazywane związki Słowian z kulturą indyjską oraz perską, a szkoda, bo bardziej byśmy mogli poznać korzenie swoich

      Za dużo w tym wszystkim rodzimowierczego bełkotu. Gdyby nie to, byłoby ciekawiej.

      "Nie są wskazywane związki Słowian z kulturą indyjską oraz perską, a szkoda, bo bardziej byśmy mogli poznać korzenie swoich przodków i własnej kultury."

      Około 75% najwyższej kasty kapłańskiej w Indiach - bramini, posiada prasłowiańsko-aryjskie DNA R1A*. Są potomkami Ariów {aryjczycy}, którzy kiedyś tam najechali Indie. Od Ariów pochodzi nazwa Iran.

      Naszego Boga mamy od irańskiego Bhaga, indyjskie Wedy, to po prostu Wiedza - wiedzieć. "Germański" Odyn to jeden, pierwszy, ros. adin lub ogień, łuż. wudin. Wedle legendy miał pochodzić z okolic płd. Uralu, no a tam wiadomo Germanów jest/było od zarąbania. Hehe. Ten kult prawdopodobnie przyniosło do Skandynawii przedSłowiańskie R1A*, około 20-30% dzisiejszej populacji Szwecji, Norwegii. Na pewno nie hg I {autochtoni}, bo ci poza Europą nie występują. Keltyckie R1B* dotarło tam na samym końcu.
      Badania genetyczne to gwóźdż do trumny Indogermanische culture. Aryjczycy to potomkowie w linii ojca z hg R1A1A, ok 60% Polaków posiada tę haplogrupę.

      "Byli ludźmi religijnymi, którzy żyli w zgodzie z naturą, mieli wysoki poziom etyczny, unikali walk najazdowych, ale potrafili się dzielnie bronić w sposób zorganizowany. O tym mówią źródła arabskie, ukraińskie i moim zdaniem, trzeba do nich sięgać a nie korzystać z jedynie dostępnego w Polsce katolickiego kanonu pseudonaukowego."

      No i w tym antykościelnym zacietrzewieniu popisaliśmy sobie bzdury. Który starożytny autor/żródło opisuje Słowian przemierzającym w celach łupieżczych tereny miedzy Bastarnami {Peucynami} a Fennami?

      Słowianie nie dość, że nie byli pokojowo nastawionymi, to mordowali na potęge. Kto atakował Bizanacjum? Słowianie. Kto wbijał na pal zwyciężonych? Słowianie. Kto był sprzymierzeńcem pustoszących środ. Europę Awarów? Słowianie. A być może nawet Awarowie/Obrzy byli spokrewnieni ze Słowianami więzami praindoeuropejskmi, podobnie jak Antowie.
      Jordanes opisuje, że Wenetowie, Sklawenowie i Antowie pochodzą z jedngo pnia. Sam był pisarzem gockim, ale pochodził z rodziny alańskiej(indoirańczycy).

      Poczytaj sobie dziewczę na początek Wiki:

      http://pl.wikipedia.org/wiki/Sklawinowie

      Tak oczywiście, były plemiona słowiańskie, które w tym nie uczestniczyły. Siedziały gdzieś na zadupiu i lepiły garnki. Gdyby czyniła tak większość, nigdy nie udałoby się Słowianom opanować pół Europy.

      • 4 1

      • Mądre Słowa! (4)

        Rodzimowiercy często przeginają i przekręcają Historię i Tradycję...
        Wiara w Jezu Krysta nie jest zaprzeczeniem wobec Słowiańskich Korzeni...
        Dzieki tej Wierze istniejemy nadal!
        Sława! :-)

        • 0 1

        • Bezedura (2)

          Wiara katolicka skutecznie gubi Polskę i stawia w pozycji zaścianka Europy. Powinniśmy z niej zrezygnować i wrócić do wiary przodków. Widać, że chłopczyk rodzimowierców zna tylko z audycji Łojca Derektora

          • 1 2

          • "Europa" sama jest już tylko islamskim zaściankiem (1)

            EUROPA to Cywilizacja Łacińska... A co ty, dziewczynko, możesz o tym wiedzieć... Z "Vivy" ani "GW" się nie dowiesz...

            • 0 1

            • współczesna Europa to CYWILIZACJA POSTOŚWIECENIOWA - cywilizacja masońska, świecka, demokratyczna, oparta na debacie, pluralizmie, wolności wyboru, prawach jednostki. Cywilizacja łacińska (która zresztą wywodzi się z

              współczesna Europa to CYWILIZACJA POSTOŚWIECENIOWA - cywilizacja masońska, świecka, demokratyczna, oparta na debacie, pluralizmie, wolności wyboru, prawach jednostki. Cywilizacja łacińska (która zresztą wywodzi się z pogańskiego Rzymu) była najwyżej jej fundamentem, tak jak i dawne, "pogańskie" wierzenia i religie. Poza tym co kwestie cywilizacyjne mają do wiary? Można uznawać rolę chrześcijaństwa w tworzeniu Europy za pozytywną i jednocześnie NIE WIERZYĆ w chrześcijańskiego Boga albo wierzyć w innych Bogów. Trzeba rozdzielić sprawy religijno-duchowe od spraw polityczno-historycznych. To, że Kościuszko czy Dąbrowski (ludzie bardzo zasłużeni dla Polski) byli masonami nie znaczy, że każdy Polak ma nim być, tak samo jak to, że Mieszko został katolikiem nie znaczy, że każdy Polak ma nim zostać. Wierzysz w katolicyzm tyko dlatego, że stanowi on podstawę cywilizacji łacińskiej? Uwierzyłbyś w hinduizm, gdybyś wyjechał do Indii?

              • 0 0

        • przyjęcie chrześcijaństwa w X wieku było aktem politycznym, tak jak w wieku XXI - przystąpienie do Unii Europejskiej. I w jednym, i w drugim przypadku oznaczało to przyjęcie do "europejskiej rodziny narodów" i wzrost

          przyjęcie chrześcijaństwa w X wieku było aktem politycznym, tak jak w wieku XXI - przystąpienie do Unii Europejskiej. I w jednym, i w drugim przypadku oznaczało to przyjęcie do "europejskiej rodziny narodów" i wzrost akceptacji dla władzy księcia Polan na dworach chrześcijańskich królów i u papiestwa. W tym sensie rzeczywiście, dzięki tej wierze istniejemy - tak jak dzięki UE, bo bez niej byłoby krucho. Ale to wcale nie znaczy, że trzeba być zwolennikiem chrześcijaństwa albo UE będąc Polakiem.

          • 0 0

    • czesc : )

      bardzo się cieszę ,że interesujesz się słowiańszczyzną i ze ktoś napisał logiczny post hehe rzadko się to zdarza i sam najczęściej pisze jakieś głupoty w pseudo ironicznym stylu : ) wróćmy do wystawy ...
      Choć nie

      bardzo się cieszę ,że interesujesz się słowiańszczyzną i ze ktoś napisał logiczny post hehe rzadko się to zdarza i sam najczęściej pisze jakieś głupoty w pseudo ironicznym stylu : ) wróćmy do wystawy ...
      Choć nie jestem w pełni obiektywny akurat w przypadku tego projektu ponieważ biorę w nim udział a jest to akcja moich znajomych : ) ,chciałbym podkreślić ,że jest to pierwsza i najbardziej profesjonalna oraz ciekawa próba przedstawienia obrzędowości oraz położenia odrobiny słońca na te tak zapomniane czasy,o których więkrzość ludzi wie tyle co widziało w "starej baśni " czyli nic : ) nie wiem dokładnie jak do samej espozycji miały by się odnosić nasze daleko indyjsko perskie korzenie o których też wsumie nie wiele wiadomo i jak wielką część tej ekspozycji temu poświęcić ,a składanie ofiar czy to z ludzi czy ze zwierząt wedle Ciebie nieistniejące na czym opierasz ( sensopot@yahoo.ie -rozwiń proszę priv : ) oraz sama animacja świątyni ani ja ani Ty jej niestety nie widzieliśmy więc budowanie z niej koloseum chyba nie jest trafne : ) a hmmmm żródła chrześcijańsie no tak to wsumie przekłamany ,ale w sumie główny zapis pisany. reszta to wykopalska i szeroko pojęta historia eksperymętalna : )

      • 3 0

  • delete me

    delete me

    • 3 10

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.