stat
Impreza już się odbyła

przystanek barok

Szanowni Państwo.

Serdecznie zapraszamy w imieniu autorki Marzeny Niećko i Europejskiego Ośrodka Integracji Twórczej, na wernisaż „Przystanku Barok”, który odbędzie się na terenie Młodego Miasta- Gdańska, w sobotę 8 kwietnia o godz. 20.00. Wejście przez muzeum „Drogi do wolności”.
Odsłona przystanku połączona będzie z widowiskiem-iście barokową oprawą teatralną.
Mamy nadzieję, że GDAŃSKIE PRZYSTANKI SZTUKI- największe z dotychczas realizowanych przez nas przedsięwzięć społeczno- artystycznych spotka się z państwa zainteresowaniem- prosimy o pomoc w upowszechnieniu informacji o imprezie. Wstęp na wernisaż –wolny.

Załoga EOIT

Wszystkie pytania dotyczące projektu:
Janusz Gawrysiak
504675858
znak@free.art.pl


Organizator Projektu: Europejski Ośrodek Integracji Twórczej- Teatru ZNAK


Patronat Honorowy: Bogdan Oleszek -Przewodniczący Rady Miasta Gdańska
Janusz Lipiński – Prezes Synergia 99
Roman Gałęzewski –Szef NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej


Mecenas Projektu: Vattenfall – Polska, Stocznia Gdańska SA




GDAŃSKIE PRZYSTANKI SZTUKI


Wstęp

Konkurować sztuką ze Stocznią to nie lada zadanie. Wszelkie obiekty karleją pod naporem gigantycznych dźwigów. Ja jednak nie chcę wyzywać Stoczni na pojedynek. Ona jest prawdziwa. Nowoczesne, ładne, modne, ale: nie poruszające emocji dzisiejsze malarstwo, to mój przeciwnik."
Marzena Niećko, rzeźbiarz - twórca Przystanku Barok

Projekt społeczny


Od kilku lat my artyści kolonizujemy Młode Miasto, dzięki naszym działaniom tereny po-stoczniowe przywracane są powoli mieszkańcom. Projekt poniższy wpisuje się bardzo ściśle w te działania. Przystanki Artystyczne mają symbolicznie połączyć Stocznię, Młode Miasto i Gdańsk.


Janusz Gawrysiak-koordynator projektu Gdańskich Przystanków Sztuki.


Opis Projektu.


Stary przystanek autobusowy Stoczni Gdańskiej zostanie przeobrażony w artystyczny obiekt i przeniesiony na teren Młodego Miasta Gdańska, czyli w dawne obszary Stoczni Gdańskiej, obecnie trójmiejskie centrum niezależnej sztuki. Pierwszy przystanek, to przystanek Barok, realizuje go Marzena Niećko, artysta rzeźbiarz - absolwentka ASP w Gdańsku.
Drugi artystyczny przystanek, który będzie stał na Stoczni, wykona według swojego projektu Maciek Szupica, absolwent grafiki na ASP w Gdańsku, student rzeźby.

Akcja ma też swój drugi poziom - społeczny. Projekt jest wpisany w konkretną rzeczywistość. Przystanki połączą nowo utworzoną z terenów postoczniowych, dzielnicę Gdańska - Młode Miasto i Stocznię, gdzie cały czas buduje się statki, w przyszłości trzeci przystanek stanie w centrum miasta.

Przystanki będą ze sobą korespondować. Przystanek barokowy, stojący na terenie dzielnicy artystów, zostanie uzupełniony zdjęciem. Na fotografii widnieć będą przystanek (stoczniowy - techniczny) i siedzący robotnicy. Podobnie uczynią artyści przyozdabiając przystanek stoczniowy swoim zbiorowym portretem.

W ten sposób przystanki połączą dwie dzielnice i dwa środowiska.


PRZYSTANEK BAROK


Projekt i realizacja: Marzena Niećko

Zafascynowała mnie malarskość starej, zniszczonej powierzchni ścian przystanku. Jest tak doskonała i piękna, że chciałabym pokazać to wszystkim. Dlatego chcę oprawić przystanek złotą ramą. Uczynić go moim dziełem sztuki.

"Ekstaza Św. Teresy " to mój punkt wyjścia. To dla mnie najpiękniejsza rzeźba baroku, poruszająca. Dlatego chcę zacytować Berniniego i wstawić ją tutaj - w Stocznię, w Młode Miasto Artystów, w przystanek - w miejsce obce i nieobce sztuce. Barokowa, pełna emocji i piękna rzeźba, w swoim ekstatycznym uniesieniu, opadać będzie na ławkę przystanku. Nad nią, jak w barokowych kościołach, sufit zamieniony zostanie w niebo - iluzorycznym malarstwem. Anioły spoglądać będą z góry. Anioła Berniniego usuwam świadomie. Chciałabym, aby zbliżywszy się do postaci, każdy miał wrażenie, że to właśnie on godzi świętą strzałą miłości. Mam nadzieję, że to będzie przeżycie.

Konkurować sztuką ze Stocznią to nie lada zadanie. Wszelkie obiekty karleją pod naporem gigantycznych dźwigów. Ja jednak nie chcę wyzywać Stoczni na pojedynek. Ona jest prawdziwa. Nowoczesne, ładne, modne, ale: nie poruszające emocji dzisiejsze malarstwo - to mój przeciwnik. Jemu rzucam wyzwanie moją rzeźbą. Przystanek będzie stał naprzeciwko Koloni Artystów. Chciałabym żeby ciągle był przystankiem - będzie stać przy ulicy i czekać na przechodniów, na których z góry czule spoglądać będą anioły.