stat
Impreza już się odbyła

spotkanie autorskie z Aleksandrem Kaczorowskim

wrz 22

niedziela, g. 16:00 18:30

bilety 104 - 146 zł
Kup bilet
paź 18

piątek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 80 zł
Kup bilet
Fundacja Kultury Liberty i Klub Muzyczny UCHO w ramach cyklu literackiego „Od deski do deski” zapraszają na promocję książki Aleksandra Kaczorowskiego (współpraca Tomasz Maćkowiak)
„EUROPA Z PŁASKOSTOPIEM”
oraz zbioru dramatów
„OPOWIEŚCI O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE. ANTOLOGIA NAJNOWSZEJ DRAMATURGII CZESKIEJ”
w tłumaczeniu Krystyny Krauze

Promocji towarzyszyć będzie:
Próba czytana dramatu Davida Drábka
pt. „Szwedzki stół” w wykonaniu
- Doroty Lulki,
- Joachima Lamży
- Dariusza Siastacza

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie. Antologia najnowszej dramaturgii czeskiej w tłumaczeniu Krystyny Krauze.
Antologia najnowszej dramaturgii czeskiej jest pierwszą, tak obszerną, próbą przedstawienia polskiemu czytelnikowi tego, co dzieje się na polu dramaturgii u naszych południowych sąsiadów. Wybór obejmuje osiem sztuk teatralnych, które powstały już w XXI wiekU. Autorzy oprócz jednego (Pavla Kohouta) nie przekroczyli jeszcze czterdziestki. Są wśród nich uznani twórcy filmowi (Petr Zelenka, Alice Nellis) i teatralni (David Drabek). W zbiorze jest także najnowsza sztuka najsławniejszego obok Vaclava Havla i Josefa Topola dramaturga czeskiego, Pavla Kohouta. Tak różnorodny wybór zadowoli zarówno krytyków, jak i realizatorów teatralnych oraz wszystkich tych, którzy są wielbicielami czeskiej kultury.
"Europa z płaskostopiem" Aleksandra Kaczorowskiego (wspólpraca: Tomasz Maćkowiak) to rozmowy z czeskimi, słowackimi, węgierskimi i polskimi muzykami, pisarzami, reżyserami filmowymi, historykami i politykami o kulturze i historii najnowszej Czechosłowacji, Czech, Słowacji. A tak naprawdę - o dzisiejszej Europie Środkowej. Bo te rozmowy są "o Czechach i o nas. O tym, gdzie właściwie dzisiaj jesteśmy. My - Polacy, Czesi - Środkowoeuropejczycy" - mówi autor i dodaje: "To jest książka popularyzatorska, adresowana do kogoś, kto już dążył się odrobinę Czechami czy Europą Środkową zainteresować, ale tak naprawdę wszystkiego jeszcze chciałby się dowiedzieć". Rozmówcami Kaczorowskiego i Maćkowiaka są Milan Hlavsa, Egon Bondy, Petr Zelenka, Jiří Menzel, Jan Svěrák, Peter Pithart, Pavel Kohout, Antonín Liehm, Jan Vladislav, Josef Kroutvor, Jerzy Tomaszewski, Ľubomír L`Lipták, Ivan Čičmanec, Győrgy Varga, Drago Jančar.
„Europa z płaskostopiem” to taki niezbędnik czechofila. Jeśli ktoś uważa, że Praga to najpiękniejsze miasto na świecie, Hrabal jest największym pisarzem XX wieku, a najlepsze piwo to pilzneńska dwunastka, musi przeczytać tę książkę. Pozostali - ci, którzy błądzą w swej niewiedzy o Czechach - też powinni. Może wtedy zmienią zdanie." Mariusz Cieślik
"Dla Czecha „Europa z płaskostopiem” to lektura zarazem miła i nieznośna, schlebiająca i irytująca, budząca sprzeczne uczucia - od patriotycznej dumy do patriotycznego oburzenia. Czegóż innego jednak można się spodziewać po dobrej książce." Václav Burian

Aleksander Kaczorowski (1969) jest autorem książek "Gra w życie". "Opowieść o Bohumilu Hrabalu (2004)", zbioru esejów "Praski elementarz" (2001) oraz przekładów prozy Bohumila Hrabala, Josefa Śkvorecky`ego i Egona Bondy`ego. W latach 1995-2002 redagował "Gazetę Środkowoeuropejską", dodatek "Gazety Wyborczej" poświęcony problematyce krajów Europy Środkowej, później pracował w tygodnikach "Newsweek", "Polityka", "Forum" . Obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Newsweek Polska". Mieszka w Podkowie Leśnej.

Krystyna Krauze urodziła się nad morzem, w Gdańsku. Absolwentka Studium Scenariuszowego PWSTFiTV w Łodzi, DAMU (Akademii Teatralnej w Pradze) i FAMU (Akademii Filmowej w Pradze). Scenarzystka, dramaturg i reżyser filmowy. Zrealizowała ponad dziesięć dokumentów telewizyjnych. Działaczka społeczna, ostatnio walczy o dostęp Czechów do morza.


Czeskie filmy 23-25.02 klub filmowy
Waszyngtona 1 Gdynia /obok stoczni nauta/
Bilet 10 zł dla uczestników spotkania autorskiego w klubie ucho 5 zł
Zobaczymy:
Wychowanie panien w Czechach (Vychova divek v Cechach)
i Pod jednym dachem (Pelisky)