stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

z cyklu Miastomania: promocja książek Beaty Chomątowskiej

MIASTOMANIA, MUZEOMANIA oraz MODERNIZMY I MODERNIZACJE to 3 cykle tematyczne towarzyszące wystawie stałej w Muzeum Miasta Gdyni "Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". W piątek 8 maja o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie: z cyklu MIASTOMANIA: promocja książek Beaty Chomątowskiej "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" oraz "Stacja Muranów" - spotkanie z udziałem autorki - wprowadzenie: Jacek Friedrich.

paź 6

niedziela, g. 13:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 1 - 20 zł
Książki Beaty Chomątowskiej będą punktem wyjścia do rozmowy o międzywojennej architekturze Gdyni i Warszawy. Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych badaniem związków pomiędzy architekturą a sztuką, polityką, ideologią i życiem społecznym.

Podczas spotkania będzie można w promocyjnej cenie kupić książkę "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" (Wydawnictwo Czarne).

Wstęp wolny.


Wystawa "Narodziny Miasta" to dowód, że opowiadając o architekturze, opowiadamy również o historii, polityce, problemach społecznych, gospodarczych i wielu innych zagadnieniach, których zazwyczaj nie wiążemy z tematem architektury. W podobny sposób o architekturze opowiada w swoich książkach Beata Chomątowska. Jej publikacje są czymś więcej niż tylko surową analizą realizacji architektonicznych czy biografii ich projektantów. Stanowią dociekliwą refleksję nad korelacją pomiędzy ideami twórczymi architektów, ich życiowymi wyborami a decyzjami społecznymi i politycznymi.

O książce "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy":
Byli tandemem idealnym, choć trudno sobie wyobrazić bardziej niedobraną parę - panicz z zamożnej rodziny i syn aptekarza. Nierozłączni w pracy i w życiu przez siedemnaście lat. Rozwijając własny styl architektoniczny, upowszechniali idee awangardy. Współpracowali m.in. z Le Corbusierem. Stworzyli ponad sto pięćdziesiąt nowatorskich projektów: od przystanków tramwajowych po gmachy najważniejszych instytucji. Tylko część udało się zrealizować. Książka Beaty Chomątowskiej opowiada o przyjaźni i symbiozie tak silnej, że nawet po latach nie da się mówić o Lachercie i Szanajcy osobno, o ludziach, którzy chcieli zmieniać nie tylko świat, ale i kanony estetyczne, o ideałach i ich zderzeniu z rzeczywistością. O fascynującym i niezwykle utalentowanym środowisku polskich modernistów.

O książce "Stacja Muranów":
Warszawski Muranów to unikat w skali światowej. Jedyne osiedle mieszkaniowe wzniesione na gruzach i z gruzów dawnego getta, architektoniczna utopia. A przede wszystkim jedyna w Europie część dawnej "dzielnicy żydowskiej", w której zostało tak niewiele jej materialnych śladów. Miejsce-po-getcie, niedookreślone, niepewne własnej tożsamości. Chodząc muranowskimi ulicami, wciąż natrafia się na warstwy poprzedniego życia, skorupy, okruchy, kawałki cegieł - i opowieści współczesnych mieszkańców, w których dziwnym trafem przewijają się ich poprzednicy sprzed wojny.

Beata Chomątowska - pisarka i dziennikarka, założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Pracowała m.in. w krakowskim "Dzienniku Polskim", "Pulsie Biznesu", "Rzeczpospolitej". Obecnie współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" i Muzeum Historii Żydów Polskich. Jej reportersko-historyczna książka Stacja Muranów otrzymała tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury. Beata Chomątowska jest również autorką książki "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie". Jak napisał w recenzji Andrzej Stasiuk: Sex, drugs and rock 'n' roll w gastarbajterskim wcieleniu. Piękną energię ma ta "Breda"!

Wystawa "Narodziny Miasta" będzie czynna do końca 2015 roku. Serdecznie zapraszamy!

Więcej info na: https://www.facebook.com/events/1438709543108535/