Czy wiecie? Czy pamiętacie? W tym roku przypada 100 rocznica nadania Oliwie herbu! Z tej okazji przygotowałyśmy kilka wydarzeń. Chcemy przybliżyć historyczne fakty oraz atmosferę Oliwy lat 20. Zapraszamy na spotkania, zapraszamy do działania!
23.05, czwartek / 18:00 PRELEKCJAStulecie nadania herbu Oliwie. To będzie opowieść o latach 20. w Oliwie, o jej mieszkańcach i ich tęsknotach.
Prelegent: Stanisław Sikora, przewodnik miejski i terenowy, pilot wycieczek, instruktor przewodnictwa, autor przewodników, miłośnik i znawca historii Gdańska i jego tajemnic.
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, Opata Jacka Rybińskiego 25
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
23.05, czwartek / GRA DZIELNICOWAGra herbowaZapraszamy do odkrywania atrakcji Oliwy, poznawania ciekawych oliwian i oliwianek, w aktywny sposób, w przestrzeni dzielnicy. Tym razem proponujemy podróż w czasie do roku 1924 kiedy to gmina Oliwa otrzymała własny herb: drzewo oliwne z tarczą, a na niej dwa krzyże i korona. Jak wyglądała wówczas Oliwa? Gdzie można było zjeść smaczny obiad, a gdzie napić się kawy na kawiarnianym tarasie? Gdzie mieszkał burmistrz? Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Karty z instrukcjami do gry dostępne będą w organizatorze na ulotki na parterze, przy windzie w Oliwskim Ratuszu Kultury, Opata Jacka Rybińskiego 25. od 23 maja 2024 / g.18:00 (do wyczerpania kart). Gra odpowiednia jest dla osób w różnym wieku. Można brać w niej udział indywidualnie lub grupowo w dogodnym dla siebie czasie.
Dodatkowo:
08.06, sobota / 12:00 SPACERSpacer heraldyczny na 4 głosy odbędzie się w radosny dzień święta dzielnicy Viva Oliva!
Przewodniczki: Małgorzata Madeńska, Grażyna Niemyjska, Ewa Oslislok, Katarzyna Tarnowska.
Trasa spaceru:
Ratusze: Oliwski Ratusz Kultury i Ratusz nieistniejący (Opata Jacka Rybińskiego 24 i 25) - Katedra - Dom Bramny- Podhalańska - V LO (temat Wielkiej Sali Rady) - Obrońców Westerplatte (Georgstrasse 24) - Obrońców Westerplatte 35 dr. Herbert Creutzburg - Mural na pętli - Rada dzielnicy.
Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy:
mailowo
m.majchrzakowska@wspolnotagdanska.pl lub telefonicznie 601 057 574.
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej.