stat

Kraina łagodności. Julia Pietrucha wystąpiła na Targu Węglowym

19 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Alicja Olkowska

Fani muzyki rozrywkowej nie mają powodów do narzekania podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika. Po udanym występie Ani Dąbrowskiej, łączącym różne kultury projekcie L.U.C & Rebel Babel Ensemble i bujającym Vavamuffin, przyszedł czas na jedno z największych zaskoczeń ubiegłego roku, czyli śpiewającą aktorkę Julię Pietruchę i jej "warzywniak". Piątkowy koncert przyciągnął na Targ Węglowy miłośników łagodnych i kojących brzmień.Jeszcze kilka lat temu Julia Pietrucha częściej kojarzyła się z telewizyjnymi serialami niż z muzyką. Choć wiadomo było, że równie swobodnie, co przed kamerą, czuje się na scenie i przed mikrofonem, mało kto przypuszczał, że jej debiutancka płyta, zainspirowana długą podróżą po Azji, okaże się takim sukcesem. Ogromną popularność albumu "Parsley" potwierdziły m.in. trójmiejskie koncerty, na które bilety rozeszły się w zadziwiająco szybkim tempie (tak było dwa razy w październiku i raz w kwietniu).

Wtedy nie wszystkim zainteresowanym udało się zdobyć wejściówki, dlatego piątkowy i co ważne, darmowy show na Targu Węglowym, był idealną okazją do sprawdzenia, czy Pietrucha i jej muzyczni kompani brzmią tak samo dobrze na żywo, co na płycie. Plany mogła udaremnić tylko zła pogoda, a ta, szczęśliwie, popsuła się dopiero kilka godzin po zejściu artystki ze sceny.

Widziałam już wcześniej, jak piosenkarka potrafi uwodzić publiczność na małych koncertach, podczas których wytwarza się specyficzna atmosfera typowa dla kameralnych wnętrz, gdy artysta jest otoczony słuchaczami i niemal na wyciągnięcie ręki. Dlatego byłam bardzo ciekawa, jak Julia sobie poradzi na masowej imprezie, na którą oprócz fanów trafi również wiele przypadkowych osób, które nie znają jej twórczości.

Okazało się, że i tutaj udało się jej nawiązać doskonały kontakt ze słuchaczami. Duża w tym zasługa niewymuszonej konferansjerki - Pietrucha umiejętnie prowadziła dialog z publicznością, rozbawiając ją krótkimi opowieściami i spontaniczną wymianą zdań z muzykami.

Koncert zapowiadaliśmy w cyklu Planuj tydzień i Kalendarzu imprez

Muzyczne menu, które zaserwowała Pietrucha i jej "warzywniak" było bez zarzutu i w ciągu półtoragodzinnego koncertu usłyszeliśmy niemal całą płytę w fantastycznych aranżach okraszonych przemyślaną grą świateł. Brawa również należą się ekipie od nagłośnienia - nawet najdelikatniejsze dźwięki wygrywane na ukulele i wokal Julii były doskonale słyszalne.

I choć koncert okazał się świetnie wyreżyserowanym spektaklem, nie mogę pozbyć się wrażenia, że "Parsley" to jednak płyta stworzona do kameralnych wnętrz, a nie na imprezy pod chmurką. Dużo na niej melancholii, tęsknoty za latem i kojących dźwięków. To muzyka, którą najlepiej chłonie się wygodnie siedząc lub leżąc na leżaku (tak było w październiku w B90), gdy nie rozpraszają nas odgłosy okolicznych ogródków piwnych, rozmów przechodniów i karetek.

Na szczęście Julia Pietrucha to czarodziejka, której muzyka, mimo małych niedogodności, potrafi przenieść słuchaczy do dalekich egzotycznych krain. Jedna ze stojących obok mnie pań powiedziała rozanielona: "Ale odpłynęłam na tej piosence", a zatem cel został osiągnięty.

Do niedzieli trwa Jarmark św. Dominika, a to oznacza jeszcze dwa ciekawe muzyczne wydarzenia na Targu Węglowym. W sobotę o godz. 20.30 usłyszymy utwory Boba Dylana w wykonaniu m.in. Filipa Łobodzińskiego (teksty amerykańskiego barda zostały przełożone na język polski!), a w niedzielę, także o godz. 20.30, zespół Raz Dwa Trzy oficjalnie zakończy trzytygodniowe gdańskie święto. Tradycyjnie po koncercie odbędzie się pokaz fajerwerków.


Julia Pietrucha "Swing Boy":