Melodie ulotne. Recenzja filmu "Narodziny gwiazdy"

1 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Tomasz Zacharczuk

"Narodziny gwiazdy" jest jak bezbłędnie nagłośniony koncert pary porywających tłumy artystów, którym zupełnie niepotrzebnie ktoś w połowie występu włącza playback i każe grać oklepane covery. Obiecująco zapowiadający się romans bezpowrotnie skręca w pewnym momencie w kierunku podręcznikowego wyciskacza łez. Muzyczną opowieść do ostatniej wybrzmiałej nuty nienagannie, na szczęście, wyśpiewują Bradley Cooper i Lady Gaga, a wspólnie wykonane przez nich "Shallow" trzeba już wprost nazwać najlepszym filmowym utworem tego roku.Bradley Cooper w reżyserskim debiucie postawił w "Narodzinach gwiazdy" na dobrze zapamiętane już przez publiczność akordy i wpadające w ucho melodie. Podupadający gwiazdor muzyki przypadkowo odkrywa utalentowaną amatorkę. Artystę z muzą, poza pasją, zaczyna łączyć miłość, lecz dynamicznie rozwijająca się kariera estradowego "kopciuszka" zmusi oboje kochanków do zweryfikowania dotychczasowych marzeń i zawodowych oczekiwań. Górę wezmą indywidualne ambicje czy zwycięży uczucie opatrzone koniecznością dokonywania niełatwych wyborów? A może istnieje jeszcze trzecia alternatywa?

Pomimo, że w amerykańskiej kinematografii funkcjonują już trzy produkcje pod identycznym tytułem, odpowiedzi na własną rękę postanowił poszukać również gwiazdor takich produkcji jak "Kac Vegas" i "American Hustle". Reżyserski debiut Coopera wypadł co najmniej poprawnie, ale w pewnym momencie wypłynęły na wierzch nie do końca trafione decyzje. Szczególnie w drugiej części filmu zabrakło już nieco artystycznego ryzyka, głębi i odwagi oraz wprawy w odpowiednim przemeblowaniu gatunkowych schematów. Kameralny muzyczny romans został więc spłycony do poniekąd tendencyjnego melodramatu, w którym widać co prawda szczere i ambitne chęci autora, ale odpowiednich narzędzi i środków mamy pewien niedostatek.

Najwięcej filmowej jakości znajdziemy więc w pierwszej połówce "Narodzin gwiazdy". Zataczający się od nadmiaru alkoholu i tracący powoli słuch gwiazdor country Jackson Maine (Bradley Cooper) w obskurnym klubiku z draq queen doznaje muzycznego objawienia podczas występu przebojowej Ally (Lady Gaga). Wypalony artysta z nieco zakompleksioną amatorką znajduje nić porozumienia i kolejne godziny oboje spędzają na nocnej włóczędze po mieście i rozmowach o sztuce. Od pierwszych wspólnych kadrów doskonale widać, że hollywoodzki gwiazdor z nieopierzoną jeszcze aktorsko piosenkarką stworzą na wskroś prawdziwy, naturalny, świetnie zbalansowany i uzupełniający się duet. Dowodem na to jest rewelacyjnie skręcona scena pierwszego wspólnego występu przed kilkutysięczną publicznością.

Koncertowe sekwencje, jak również bardziej intymne kadry, prezentują się znakomicie głównie za sprawą klimatycznych i urokliwych zdjęć Matthew Libatique'a, który fenomenalnie za pomocą różnorodnych barw potrafił pokolorować zacieśniającą się relację pomiędzy Jackiem a Ally. Świetnie nagłośnione występy sprawiają dodatkowo wrażenie uczestniczenia w muzycznych widowiskach. Aktorska oszczędność idzie w parze z prostotą przekazu i odpowiednim wyważeniem emocji. Filmowe elementy komponują się ze sobą równie sprawnie jak nuty przebojowego "Shallows", a Bradley Cooper z powodzeniem hollywoodzki romans wpisuje w ramy kina niezależnego.

Dobra passa, zarówno bohaterów, jak i reżysera, trwa do czasu. Gdy Ally angażuje się coraz mocniej w solowe projekty i skręca w stronę przestylizowanej komercji, w podobnym kierunku podążają także twórcy "Narodzin gwiazdy". Mnożą się scenariuszowe luki, nielogiczne zachowania postaci coraz trudniej wytłumaczyć, wątki są pourywane, drugoplanowe postaci odstawione do kąta, zaś fabuła staje się pretekstem do taniej gry emocjami. Wygląda to trochę tak, jakby Cooper zaliczył efektowny, sprinterski start w długodystansowym biegu i w połowie trasy zaczął obawiać się o własną kondycję. Zredukował tempo, odpuścił walkę o pozycję i skupił się na dobiegnięciu do mety.

Jak mocno mu w tym będziemy kibicować, zależy już od indywidualnych preferencji. Jeśli fabularny porządek, konsekwentną logikę i filmową ambicję stawiamy nad intensywnym eksponowaniem emocji, moment finiszu nieszczególnie nas będzie interesować. Gdy jednak przede wszystkim wyciągamy z filmu pojedyncze wrażenia, nawet oderwane od ogólnego sensu, wówczas przyda się niejedno opakowanie chusteczek. Kompromisu pomiędzy jedną a drugą wizją niestety nie ma i ten mankament w "Narodzinach gwiazdy" doskwiera najbardziej.

Ten film to przede wszystkim Bradley Cooper i Lady Gaga. Lady Gaga i Bradley Cooper. Trudno ocenić, które z nich wypadło lepiej, bo oboje tworzą jeden z najlepszych duetów ostatnich kilkudziesięciu miesięcy. On fenomenalnie wszedł w buty zaliczającego upadek za upadkiem alkoholika, który tylko dzięki mieszance wysokoprocentowych trunków i leków potrafi jeszcze chwycić za gitarę. Wymiętoloną od używek i fizycznego wyniszczenia twarz Coopera zapamięta się na długo. Podobnie jak przyzwoity wokal. Postać raczej jednowymiarowa, ale zagranie piekielnie dobrze.

Lady Gaga, nie licząc epizodów w serialu "American Horror Story", dopiero stawia pierwsze nieśmiałe kroki w filmowym świecie, ale debiutanckiej tremy w "Narodzinach gwiazdy" zupełnie nie widać. Jest za to niesamowita aktorska energia wspomagana potężnym wokalem. To bez wątpienia artystka o rzadko spotykanym talencie, choć dla wielu wciąż kojarzyć się będzie już na zawsze z dziwacznymi teledyskami, kiczowatym nieco popowym brzmieniem i słynną już "mięsną" kreacją. To, w jaki sposób Gaga rozwija na ekranie postać Ally, stanowi też pewną formę autoironicznego komentarza do własnej dotychczasowej kariery.

Oboje z Cooperem mają w kieszeni co najmniej nominacje do Oscarów. Podobnych wyróżnień może być zresztą znacznie więcej - muzyka, montaż, zdjęcia, dźwięk i znakomity Sam Elliott zasługują na ozłocenie. Natomiast "Maybe It's Time" oraz "Shallows" zdominują kategorię najlepszej filmowej piosenki ("Shallows" wygraną ma niemal w kieszeni).

W nostalgicznej filmowej balladzie najpełniej wybrzmiewa oczywiście wątek miłosny, ale w tle usłyszeć można zarówno gorzki komentarz pod adresem współczesnego muzycznego showbiznesu, jak i ponuro zaintonowany kawałek o egzystencjalnym lęku, który nie pozwala ani rozliczyć się z przeszłością, ani naświetlić przyszłości w wystarczająco wyrazistych barwach. Szkoda jedynie, że nie udało się tego wszystkiego spiąć w spójną filmową całość bez wymuszonej ckliwości i przeładowanego melodramatyzmu. Role życia Coopera i Gagi nie pozwalają jednak przejść obojętnie obok "Narodzin gwiazdy".

OCENA: 7/10