Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz

Komedia obycz.

kraj pochodzenia: Polska

czas trwania: 99 minut

premiera: 8 grudnia 1978 (Polska)
8 grudnia 1978 (świat)

reżyseria: Stanisław Bareja

Opis filmu

Dyrektor Krzakoski jedzie w delegację służbową do Paryża. W ambasadzie poznaje Danusię i spędza z nią noc. Nie wie, że dziewczyna jest córką prominenta. Po kilku miesiącach Danusia odwiedza go w pracy i mówi, że spodziewa się dziecka. Krzakoski zawozi dziewczynę do znajomego ginekologa, który uświadamia przyjacielowi, jak ważną personą jest jej ojciec. Uradowany dyrektor natychmiast postanawia rozwieść się z żoną i poślubić Danusię. Przedsiębiorstwo kierowane przez Krzakoskiego podupada i dyrektorowi grozi zwolnienie. Małżeństwo z Danusią pozwoliłoby mu utrzymać stanowisko. Zleca więc swemu zastępcy Dudale, aby wynalazł w firmie kandydata na uwodziciela żony. Niestety, znany podrywacz, inżynier Kwaśniewski, wyjeżdża za granicę, a inni pracownicy są wyjątkowo nieatrakcyjni. Dudała jednak nie ustaje w poszukiwaniach. Krzakoski powierza dawnemu koledze wykonanie kompromitujących zdjęć żony i kochanka, ale Romanowi Ferde nie udaje się przyłapać dyrektorowej na zdradzie. Tymczasem Dudała zaczyna orientować się w sytuacji. Namawia Krzakoskiego, aby wyjechał służbowo na Węgry i pod jego nieobecność sam podrywa Danusię. Krzakoska wyobraża sobie, ze śledzący ją Ferde jest nieśmiałym zalotnikiem. Pewnego dnia zwabia Romana do ośrodka rekreacyjnego i tam oboje spędzają upojne popołudnie. Gdy Krzakoski wraca z delegacji, dowiaduje się, że żona złożyła pozew o rozwód. Na domiar złego Dudała ożenił się już z Danusią i został naczelnym dyrektorem.
Komedia obyczajowa ukazująca absurd życia w PRL lat siedemdziesiątych. Kpi z ignorancji ludi zajmujących wysokie stanowiska, ośmiesza logikę realnego socjalizmu i fasadowość życia społecznego opartego na hasłach i sloganach.

Obsada

Krzysztof Kowalewski / Bronisław Pawlik / Stanisław Tym / Ewa Wiśniewska / Ewa Ziętek / Stefan Friedmann / Andrzej Fedorowicz / Marek Bargiełowski