Czarny Mercedes

Czarny Mercedes (21 opinii)

kryminał

od lat: 15

kraj pochodzenia: Polska

czas trwania: 120 minut

premiera: 18 września 2019 (świat)

reżyseria: Janusz Majewski

6.0 28 ocen 1 10

Opis filmu

Warszawa, czerwiec 1942 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta – piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera. Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz współpracującej z Niemcami granatowej policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS. Wśród podejrzanych znajduje się także nieco ekscentryczny hrabia Leon Przewiedzki, który ma w zwyczaju podglądanie osób obecnych w mieszkaniu adwokata, szczególnie kobiet. W toku śledztwa nadkomisarz Król znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie dowódcy Gestapo – Ernsta Kluge. Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni.

Nasza recenzja

Alicja Olkowska
Ocena: 3 (21 września 2019)
To mógł być dobry, trzymający w napięciu kryminał, gdyby miał porządny scenariusz. Nie pomogli aktorzy, na nic się zdały ładne zdjęcia. Historia bardzo szybko trąci banałem, a widzowie tak naprawdę tracą zainteresowanie losami bohaterów i szukaniem odpowiedzi na pytanie "kto jest mordercą i dlaczego". Szkoda.
Łukasz Rudziński
Ocena: 2 (21 września 2019)
Niestety, kryminały w wersji filmowej nam się raczej nie udają. Dowodem "Czarny Mercedes", czyli popularna w PRL-u "Kobra", ale w pełnym metrażu. Znajdziemy tu tajemniczą zbrodnię w czasach nazistowskich, wzorową współpracę polsko-niemieckich organów ścigania, a nawet getto warszawskie z rozśpiewanymi burdelikami i Żydami trwoniącymi tam majątki. Brakuje tylko sensownego scenariusza, odrobiny prawdopodobieństwa i gry aktorskiej zastąpionej tutaj chyba stylowymi kostiumami z epoki.
Marta Apanowicz
Ocena: 4 (21 września 2019)
Utrzymany w konwencji teatru telewizji film, ale nie kino. Nie można go traktować jako filmu festiwalowego i w tym przypadku jest to komplement. To po prostu kino Majewskiego z dobrą obsadą aktorską. Do obejrzenia w domowym anturażu.
Tomasz Zacharczuk
Ocena: 1 (20 września 2019)
Do "Czarnego Mercedesa" nie warto wsiadać, bo cuchnie w nim filmową stęchlizną. Archaiczne, przedpotopowe kino, kompletnie oderwane od współczesnej sztuki filmowej. Poza aktorską perełką Andrzeja Seweryna na dalszym planie nie ma tu nic, co skupia uwagę. Banalny, fatalnie skrecony kryminał, któremu brakuje dynamiki, choćby przeciętnego scenariusza i porządnych kreacji aktorskich. Film, którego miejsce jest w trzecioligowej stacji tv w porze nocnej posuchy. Najgorszy obraz festiwalu.
Jarosław Kowal
Ocena: 1 (20 września 2019)
Doczekaliśmy się polskiego "The Room", a w dodatku połączonego z "Ojcem Mateuszem". Kilka razy upewniałem się, czy aby na pewno nie jest to komedia, a te wszystkie wpadki scenariuszowe, fatalne dialogi, śledztwo rodem z przygód Scooby'ego-Doo nie są jakimś postmodernistycznym komentarzem... Wygląda na to, że nie są, a "Czarny Mercedes" to po prostu bardzo, bardzo zły film. Chyba, że lubicie Tommy'ego Wiseau, wtedy możecie wyjść z seansu usatysfakcjonowani.

Obsada

Maria Dębska / Artur Żmijewski / Aleksandar Milićević / Andrzej Zieliński / Andrzej Seweryn / Bogusław Linda / Marcel Sabat / Sonia Bohosiewicz / Andrzej Mastalerz / Andrzej Seweryn / Artur Żmijewski / Andrzej Zieliński / Maria Dębska / Aleksandar Milićević / Izabela Dąbrowska / Przemysław Bluszcz / Marian Opania / Natalia Rybicka / Bogusław Linda / Marcel Sabat / Andrzej Mastalerz / Wiktor Zborowski / Sonia Bohosiewicz / Danuta Stenka / Łukasz Sikora