Nie ma róży bez ognia

Nie ma róży bez ognia

Komedia obycz.

kraj pochodzenia: Polska

czas trwania: 91 minut

premiera: 25 grudnia 1974 (Polska)
25 grudnia 1974 (świat)

reżyseria: Stanisław Bareja

Opis filmu

Jan i Wanda Filikiewiczowie gnieżdżą się w starej willi w ciasnym pokoju, jedynym nie zamienionym na biuro. Pewnego dnia odwiedza ich niejaki Malinowski i proponuje zamianę swego dwupokojowego mieszkania spółdzielczego na ich klitkę, tłumacząc, że ma sentyment do miejsc, w których mieszkał. Szczęście małżonków nie trwa długo. Pojawia się Jerzy, poprzedni mąż Wandy, i oświadcza, iż należy mu się jeden z pokoi, ponieważ nie wymeldował się jeszcze od byłej żony. Wszelkie działania Jana, aby pozbyć się intruza, obracają się przeciwko Filikiewiczom. Jerzy za pieniądze załatwia różnym ludziom zameldowanie w Warszawie. Wykorzystując sprytnie przepisy, doprowadza do zamieszkania z Filikiewiczami jeszcze trzech osób. Administracja cofa decyzję o zamianie lokali. Jan nie wytrzymuje nerwowo i ląduje w szpitalu. Tymczasem z willi zostają usunięte biura, a Filikiewiczowie stają się właścicielami czterech pokoi. Wpiątym pojawia się Jerzy. Jan dobrze wie, na co się zanosi.
Komediowe podejście do problemów mieszkaniowych Polaków jest, jak się wydaje, jedynym rozsądnym wyjściem i twórcy filmu znakomicie to zrozumieli.

Obsada

Jacek Fedorowicz / Halina Kowalska / Jerzy Dobrowolski / Stanisława Celińska / Mieczysław Czechowicz / Stanisław Tym / Wiesław Gołas / Bronisław Pawlik