Obywatel Jones
4.8 99 ocen

Obywatel Jones 6

thriller

od lat: 15

kraj pochodzenia: Polska

czas trwania: 141 minut

premiera: 2019-02-10 (Polska)

reżyseria: Agnieszka Holland

scenariusz: Andrea Serdaru-Barbul

Głosuj
Głosuj
Sprawdź gdzie grają?

Opis filmu

Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Więcej o filmie w serwisie Filmweb

Nasza recenzja

Alicja Olkowska
Ocena: 5 (21 września 2019)
Porządnie zrobiony film z dopracowanymi zdjęciami, świetną muzyką i dobrym aktorstwem. I tyle. Chyba jednak reżyserka za szybko „prześlizgnęła” się przez najmocniejszy wątek, czyli wielki głód na Ukrainie. Zaś budowanie akcji w Londynie i Moskwie ciągnęło się w nieskończoność i było zwyczajnie nudne. Oczekiwałam więcej.
Łukasz Rudziński
Ocena: 8 (21 września 2019)
Bardzo efektowne kadry (świetna praca kamer, zabawa kolorem), bardzo dobre aktorstwo międzynarodowej obsady, wartka akcja, ukazująca przerażający głód w międzywojennej Ukrainie oczami brytyjskiego korespondenta, wreszcie bardzo dobra, pozbawiona patosu reżyseria Agnieszki Holland. Typowo hollywoodzka opowieść, zrobiona z rozmachem i polotem. Szkoda, że tak mało w niej polskich aktorów, chociaż ci, którzy się w niej znaleźli, grają bardzo dobrze. Jeden z kandydatów do Złotych Lwów.
Marta Apanowicz
Ocena: 9 (21 września 2019)
Czy warto być uczciwym? Czy warto mówić prawdę i ponosić wszystkie związane z tym konsekwencje? Choć Holland przenosi nas do lat 30. ubiegłego wieku, opowiedziana historia (oparta na faktach zresztą) jest jak najbardziej na czasie. I warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Świetna gra aktorska, wspaniałe zdjęcia i współgrająca muzyka. Warto zobaczyć.
Tomasz Zacharczuk
Ocena: 8 (20 września 2019)
Na przemian porywający, przerażający i intrygujący, w którym Holland w mądry i wyważony sposób opowiada o totalitaryzmie, Wielkim Głodzie oraz istocie dziennikarstwa. Znakomita praca kamery, nienaganne aktorstwo i świetnie oddająca klimat epoki scenografia. Film historyczny, który opisuje jednak wiele współczesnych zjawisk w zakresie polityki i mediów. Znajdzie się na pewno w czołówce walki o najważniejsze nagrody w Gdyni. Ważne kino, które świetnie się ogląda.
Jarosław Kowal
Ocena: 7 (20 września 2019)
Holland ponownie w wysokiej formie, tym razem w historii z jednej przypominającej jej wczesne filmy (chociażby zupełnie inne, ale równie dramatyczne zmagania młodego mężczyzny w "Europa, Europa"), z drugiej bardzo hollywoodzkiej, skrojonej niemalże pod nagrody na festiwalach. W konsekwencji "Obywatela Jonesa" ogląda się bardzo dobrze, momentami jest przejmujący i potrafi podnieść napięcie, ale do pewnego stopnia jest także filmem bardzo bezpiecznym.

Obsada

James Norton / Vanessa Kirby / Peter Sarsgaard / Joseph Mawle / Kenneth Cranham / Krzysztof Pieczyński / Michalina Olszańska / Beata Poźniak-Daniels

Gdzie grają?

Filtruj

Data

 • KinoPort

  Gdańsk

  piątek - 25 października

  • 19:35

  sobota - 26 października

  • 19:35

  niedziela - 27 października

  • 17:30

  wtorek - 29 października

  • 19:30

  czwartek - 31 października

  • 17:30 (10 zł)
 • piątek - 25 października

  sobota - 26 października

  niedziela - 27 października

  poniedziałek - 28 października

  wtorek - 29 października

  środa - 30 października

  czwartek - 31 października

Legenda

 • - dubbing
 • - dźwięk dolby
 • - wygodne siedzenia