Ona (Her)

Ona (Her) (16 opinii)

120 minut

USA

Komedia, Dramat, Romans

premiera: 14 lutego 2014 (Polska)
12 października 2013 (świat)

reżyseria: Spike Jonze

Twoja ocena to: 5

Opis filmu

Rozgrywająca się w Los Angeles w niedalekiej przyszłości historia przedstawiona w filmie Ona /Her/ śledzi losy Theodora (Joaquin Phoenix), uduchowionego i dość skomplikowanego faceta, który zarabia na życie pisząc innym przejmujące, osobiste listy. Uwagę poszukującego nowego celu w życiu, rozbitego po długim związku Theodora zwraca pewnego dnia zaawansowany system operacyjny, obiecujący intuicyjną i wyjątkową obsługę. System rządzi się swoimi prawami aktywując go Theodor poznaje Samanthę, pogodnie brzmiący kobiecy głos (Scarlett Johansson), który, jak można przypuszczać, należy do wrażliwej, spostrzegawczej i zabawnej osoby. Z czasem potrzeby i pragnienia Samanthy wydają się narastać, podobnie rzecz ma się z Theodorem. Ta przedziwna przyjaźń wkrótce przeradza się we wzajemne zauroczenie i miłość.
Autor scenariusza i reżyser w jednej osobie Spike Jonze wnosi do tej współczesnej historii swój charakterystyczny, niekonwencjonalny styl, wnikliwie obserwując okiem kamery jak wygląda współczesna relacja dwojga ludzi i w jaki sposób ewoluuje miłość.
Jak sam mówi: Jednym z najtrudniejszych aspektów relacji jest połączenie ze sobą z jednej strony całkowitej szczerości w związku, z drugiej intymności, a przy tym pozwolenie partnerowi czy partnerce, żeby postępowała w ten sam sposób. W związku stale zmieniamy się i wzrastamy, pozostaje zatem pytanie, do jakiego stopnia i jak często jesteśmy skłonni pozwolić naszym partnerom na wolność bycia tym, kim są naprawdę w danej chwili, z dnia na dzień, czy też z roku na rok? Kim staną się z czasem i czy nadal będziemy w stanie darzyć ich uczuciem? Czy te osoby nadal będą kochać nas?
Takie pytania pojawiają się w momencie, kiedy Theodore przynosi do domu najnowszej generacji system kontrolowany za pomocą głosu i poznaje Samanthę. System jest reklamowany jako ten, który słucha i rozumie potrzeby użytkownika. Samatha zaś okazuje się być wysoce zaawansowanym systemem sztucznej inteligencji, z miejsca jest zatem ciepła i empatyczna. Wkrótce daje poznać się też z innej strony jest niezależna, ma poczucie humoru oraz smykałkę do dociekania prawdy. Z czasem, przy bliższym poznaniu okaże się, że jej zakres emocjonalnego odczuwania jest niezwykle szeroki. Od momentu aktywacji Samantha robi szybkie postępy, podobnie rzecz się ma również z relacją jaka wiąże ją z Theodorem. Z czasem status Samanthy zmienia się z asystentki, na przyjaciółkę i zaufaną powierniczkę, później relacja staje się dużo, dużo bliższa.
Nominowany do Oscara reżyser Spike Jonze w swoim najnowszym filmie Ona /Her/ opowiada współczesne love story, pokazując jednocześnie stale ewoluującą naturę relacji, z towarzyszącymi jej pułapkami oraz intymność w nowoczesnym świecie.

Obsada

Joaquin Phoenix / Amy Adams / Rooney Mara / Olivia Wilde / Scarlett Johansson / Chris Pratt / Bill Hader / Kristen Wiig

Zwiastun