Orlęta. Grodno ‘39

Orlęta. Grodno ‘39 (7 opinii)

104 minuty

od lat: 15

Polska

wojenny

premiera: 9 września 2022 (Polska)

reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz

5.7 25 ocen
Twoja ocena to: 5
Sprawdź gdzie grają?

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 5.0
 • Tomasz Zacharczuk

  Pierwsza połowa filmu zaskakuje wnikliwym społecznym zarysem przedwojennego Grodna, w którym etniczne starcia obserwujemy z perspektywy dziecka. Później na pierwszy plan przebija się już niestety dość toporne kino wojenne, którego główną amunicją są gra na emocjach widza i zupełnie niepotrzebna brutalizacja niektórych scen. Kilka razy filmowcom udaje się uciec od martyrologicznych schematów polskiego kina historycznego, lecz w ogólnym rozrachunku "Orlęta" nie odbiegają od tego, co już w rodzimych filmach wojennych widzieliśmy. Ogromne brawa dla młodego Felka Mateckiego. Ostatni kadr skupiony na jego twarzy wżyna się w pamięć.

Opis filmu

Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto. Jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka. Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

„Orlęta” to pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Obsada

Jowita Budnik / Leszek Lichota / Bartłomiej Topa / Andrzej Mastalerz / Filip Gurłacz

 • Gdzie grają?

  Filtruj

  Dzień

  Godzina

  Ładowanie...
  Legenda
  dubbing
  wygodne fotele