Sonata

Sonata (9 opinii)

118 minut

od lat: 15

Polska

biograficzny, dramat

premiera: 25 września 2021 (Polska)

reżyseria: Bartosz Blaschke

Twoja ocena to: 5

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 7.8
  • Marta Apanowicz

    Jeden z najlepszych filmów tegorocznego Festiwalu. Trudna historia pokazana w lekki, przystępny sposób bez niepotrzebnego moralizowania czy też martyrologii. Wielkie brawa dla aktorów, na ekranie błyszczy Małgorzata Foremniak Michał Sikorski w roli autystycznego Grzegorza doskonały! Pozycja, którą trzeba zobaczyć.
  • Anna Starostka

    Kolejny film, w którym prawda wchodzi na ekran. Sonata księżycowa zagrana na najwyższych rejestrach wrażliwości. Michał Sikroski w roli Grzegorza Płonki wypadł rewelacyjnie, mam nadzieję, że zostanie doceniony. Zaskoczyła mnie bohaterka zagrana przez Małgorzatę Foremniak, niezwykle ważna kobieca postać w zestawieniu ról tego festiwalu. Miło było zobaczyć Jerzego Stuhra na wielkiem ekranie, a jeszcze milej dowiedzieć się o osobistej motywacji aktora do przyjęcia tej roli. Tegoroczny festiwal jest niezwykle refleksyjny, a "Sonata" niech będzie tego następnym dowodem.
  • Magda Mielke

    Najpiękniejsze historie pisze samo życie. Z ogromną czułością i bez cienia sentymentalizmu opowiedziane losy Grzegorza Płonki, błędnie zdiagnozowanego chłopaka zafascynowanego muzyką. Piękne zdjęcia i piękne role. Michał Sikorski po prostu stał się Grzegorzem, ani przez chwilę nie zbliżając się do tak łatwej w tym przypadku do przekroczenia granicy przerysowania postaci. Ale najbardziej zaskakuje tu Małgorzata Foremniak, która po wielu latach obsadzania w jednowymiarowych rolach dostała szansę pokazania swojego talentu. To ważny portret kobiety-matki, która podobnie jak otaczający ją krajobraz jest niezłomną skałą, w której rękach tkwi szczęście całej rodziny.
  • Jakub Jakubowski

    Dwa lata temu na festiwalu debiutował film "Ikar. Legenda Mietka Kosza", a teraz historię innego niepełnosprawnego pianisty, Grzegorza Płonki, w którego talent nikt nie chciał uwierzyć, na warsztat wziął Bartosz Blaschke. Przy takiej historii, opartej na faktach, łatwo popaść w martyrologię i przesadę, tymczasem tutaj mamy wszystko podane z wyczuciem. Świetnie oddane emocje przeżywane nie tylko przez niesłyszącego pianistę, ale też przez jego najbliższych. Doskonała rola Michała Sikorskiego, świetną kreację stworzyła też Małgorzata Foremniak. Niedosyt pozostawiła u mnie jedynie muzyka, film o takiej tematyce zasługiwał w tej materii na znacznie więcej.
  • Tomasz Zacharczuk

    Krzepiąca, mądrze i z humorem opowiedziana historia chłopaka, który większość swojego życia, z powodu lekarskich niedopatrzeń, spędził w całkowitej ciszy. Doskonały przykład na to, jak w lekkiej formule, a jednocześnie w poruszający sposób, opowiadać o cierpieniu i braku akceptacji. Nawet jeśli to biograficzna sztampa, to ja to kupuję, bo "Sonata" poruszyła mnie na wielu płaszczyznach. Koncertowo głównego bohatera zagrał Michał Sikorski. Bardzo fajnie zobaczyć też w takiej aktorskiej formie Małgorzatę Foremniak. Kolejne bardzo pozytywne zaskoczenie festiwalu. "Sonatę" odegrano bez fałszu.

Opis filmu

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

Obsada

Michał Sikorski / Małgorzata Foremniak / Łukasz Simlat / Lech Dyblik / Irena Melcer / Barbara Wypych / Jerzy Stuhr / Roman Gancarczyk / Konrad Kąkol