Szarlatan

Szarlatan (2 opinie)

dramat

od lat: 15

kraj pochodzenia: Czechy

czas trwania: 100 minut

premiera: 9 października 2020 (Polska)
20 lutego 2020 (świat)

reżyseria: Agnieszka Holland

5.6 14 ocen 1 10
Sprawdź gdzie grają?

Opis filmu

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

Obsada

Ivan Trojan / Juraj Loj / Josef Trojan / Jaroslava Pokorná / Vladimír Polívka / Joachim Paul Assböck / Jana Kvantíková / Martin Myšička / Miroslav Hanuš / Josef Trojan / Jaroslava Pokorná / Joachim Paul Assböck / Ivan Trojan / Juraj Loj

Zwiastun

Gdzie grają?

Filtruj

Data

Legenda

  • - dubbing
  • - dźwięk dolby
  • - wygodne siedzenia